Hamileliğin 13. Haftası - 13 Haftalık Gebelik | Uni Baby
5.01.2021 00:00:00

Hamileliğin 13. Haftası - 13 Haftalık Gebelik

13 haftalık gebelikte anne adaylarını nelerin beklediğini merak ediyorsanız makalemize mutlaka göz atın. 13 haftalık bebek gelişimi hakkında detayları öğrenin!

Gebeliğin 13. haftasıyla birlikte 2. trimester başlamıştır. Bu haftada da hamilelik boyunca olduğu gibi bebek anne karnında gelişmeye devam etmekte ve doğuma hazırlanmaktadır. Bebeğin boyu ve ağırlığı önceki haftalara göre artmış, bütün organları ve vücut sistemleri oluşmuştur ve hala gelişmeye devam etmektedir. Bebekteki hızlı gelişime rağmen hamileliğin henüz yalnızca 1/3ü tamamlanmıştır.

13 Haftalık Gebelikte Annedeki Değişiklikler


Hamileliğin 2. üç aylık dönemine giren anne önceki dönemlere kıyasla hamileliğin en rahat dönemine girmiştir.  13. haftada annenin vücudundaki değişiklikler aşağıdaki gibi listelenmektedir;

- Daha belirgin bir karın
- Karın kaslarında ağrılar
- Diş eti hassasiyeti ve diş etlerinde kanama
- Mide hassasiyeti ve hazımsızlık
- Ciltte koyulaşma
- El ve ayaklarda şişme
- Sabah bulantıları
- Vajinal akıntı
- Aşerme

Bütün hamile kadınlar bu değişikliklerin hepsini deneyimlememektedir. Bazı kadınlar yalnızca bir kaçını deneyimlerken bazıları ise farklı değişiklikler gözlemleyebilmektedir.

13 Haftalık Gebelikte Karın Büyüklüğü Ne Kadardır?


Gebeliğin ilk aylarında anne karnının belli olması mümkün değildir. Karnın belirginleşmesine sebep olan bebeğin içinde büyüdüğü rahmin büyüklüğü ve anne karnındaki konumudur. Rahim hamilelik öncesinde leğen kemiklerinin arasında konumlanmıştır, hamileliğin 12. haftasından itibaren leğen kemiğinin üzerine çıkmaya başlamaktadır.  Büyümeye başlayan ve kasık kemiğine çıkan rahim yine de 13. haftada anne karnını belirginleştirecek kadar büyümemiştir. 13. haftada anne karnı dışarıdan fark edilecek kadar büyümemiştir.

13 Haftalık Bebek Ultrason Görüntüsü Nasıldır?


13 haftalık bebek ultrason görüntüsü artık bebeğinizi oldukça iyice seçebildiğiniz bir fotoğraf gibidir. 13 haftalık bebek anne karnında artık yüzü, vücudu kol ve bacaklarıyla küçük bir insan formundadır. Ultrason görüntüsünde 13. haftada bebeğin başının vücuduna göre daha küçük görünmeye başladığı fark edilmektedir. Önceki haftalarda baş vücuda oranla oldukça büyükken, 13 haftalık bebek ultrason görüntüsünde baş vücudun 1/3’ü büyüklüğünde görülmektedir.

Bebek 13. haftada yaklaşık olarak 7-8 cm uzunluğunda ve 22-25 gr ağırlığındadır. 13 haftalık bebek bir limon büyüklüğündedir.

13 haftalık bebeğin refleksleri de gelişmiş olduğundan bebek gülümser, kol ve bacaklarını hareket ettirir ve başparmağı ağzına geldiğinde parmağını emer.  Ultrason görüntüsünde bebeğin bu hareketlerini ve reflekslerini yakalamak mümkündür.

13 Haftalık Bebek Cinsiyeti Belli Olur mu?


Evet, bebeğin cinsiyeti 12. haftadan itibaren belli olmaya başlamaktadır. Cinsiyetin belirlenebilmesi için anne karnındaki bebeğin genital organlarının farklılaşması ve cinsiyete göre gelişmesi gerekir. Bu değişim 8. Haftadan itibaren oluşmaya başlasa da ultrason muayenesinde fark edilmesi için bebeğin büyümesi gerekir.  13 haftalık olan bebeğin cinsiyeti tahmini olarak belirlenebilir ancak kesin olarak belirlenmesi için 16. hafta beklenmelidir.  Bebek erkek ise kesin cinsiyet belirlenmesi daha erken olmaktadır. Bunun nedeni kordon bağının kız bebeklerde erkek görüntüsü vermesine sebep olmasıdır.

13 Haftalık Gebelikte Beslenme Nasıl Olmalıdır?


Bebeğin sağlıklı gelişimi için anne karnında alması gereken besinler vardır, bebek bu besinlere annenin bu besinleri tüketmesi ile ulaşmaktadır. Bu nedenle hamilelik boyunca annenin doğru ve dengeli bir diyet ile beslenmesi oldukça önemlidir. Protein, karbonhidrat, vitamin ve mineraller gibi tüm besin gruplarını içeren bir beslenme düzeni hamilelikte annenin sağlığı ve bebeğin gelişimi için gereklidir. 13. haftada anne kalsiyum ve demir bakımından zengin besinler tüketmelidir. Sağlıklı karbonhidrat tüketmek annenin ihtiyacı olan enerjiyi sağlamakta ve hamileliğin doğal bir sonucu olan yorgunluk ve halsizlik gibi belirtilerin azalmasına yardımcı olmaktadır.

Hamilelikte mutlaka alınması gereken besin grupları,

Protein
Kalsiyum
Folik Asit
Demir
Lif
C vitamini gibi besinlerdir.

13 Haftalık Gebelik Kaç Aylıktır?


Gebeliğin 13. haftasıyla birlikte hamileliğin ikinci trimesterı başlamıştır. 9 aylık hamilelik 3 trimestera ayrılmaktadır ve her trimester 3'er aydan oluşmaktadır. 13. hafta ile birlikte hamileliğin ilk 3 ayı geride bırakılmıştır ve anne gebeliğinin 4. ayındadır.

13 Haftalık Bebek Gelişimi


Anne karnındaki 13 haftalık bebek artık tam olarak küçük bir insan formuna ulaşmıştır. Tüm organları ve vücut sistemleri oluşan ve gelişmeye başlayan bebeğin sindirim sistemi fonksyonuna başlamıştır. Bebek anne karnında göbek kordonu ile besin ihtiyacını karşılıyor olsa da içinde bulunduğu amniyon sıvısını yutmaktadır, sindirim sistemi bebeğin yuttuğu bu sıvının sindirilerek vücuttan idrar yoluyla atılmasını sağlamaktadır.  13. haftada bebeğin diş tomurcukları oluşmaya devam etmektedir, yüzü şekillenmişir ve gözleri yüzün ortasına doğru gelmektedir. 13 haftalık bebeğin derisi tüylerle kaplıdır, bu tüylerin bir kısmı doğmadan önce bir kısmı da doğduktan sonra dökülecektir.  Bebeğin yumurtalıkları ve testisleri tamamen oluşmuştur.

13 Haftalık Bebek Nasıl Olur?


Bir limon büyüklüğünde olan bebek anne karnında artık minik bir bebek formundadır. Kolları ve bacakları, ayak ve el parmakları oluşan bebeğin görüntüsü ultrasonda bir insan formunda görülmektedir.

13 haftalık Bebeğin Boyu Ne Kadardır?


13 haftalık bebeğin boyu yaklaşık olarak 7-8 cm’dir. Hamileliğin 4. ayında bebek hala oldukça küçüktür, takip eden aylarda boyu hızla uzamaya devam edecektir.

13 Haftalık Bebek Kalp Atışı Kaç Olmalı?


Bebeğin kalp atışı hala oldukça hızlı olmasına rağmen 13. haftada önceki haftaya göre az da olsa yavaşlamıştır. 13 haftalık bebeğin kalp atış hızı dakikada 120 ve 160 atım arasında değişiklik göstermektedir.

13 Haftalık Bebek Hareket Eder mi?


Evet, 13 haftalık bebek anne karnında hareket etmektedir. Ancak bebek hala oldukça küçük olduğu için annenin bu hareketleri hissetmesi mümkün değildir. Kolları, parmakları ve bacakları gelişmekte olan bebek kas ve kemiklerinin de güçlenmesiyle anne karnında çoğu refleks olan birçok hareket yapar ve anne karnında yer değiştirir. Annenin bütün bu hareketleri hissetmeye başlaması 17. hafta ile birlikte başlayacaktır.