Hamileliğin 14. Haftası - 14 Haftalık Gebelik | Uni Baby
5.01.2021 00:00:00

Hamileliğin 14. Haftası - 14 Haftalık Gebelik

14 haftalık hamilelik nasıl olur, anne ve bebekteki değişiklikler nelerdir merak ediyorsanız makalemizi okumaya hemen başlayın!

Anne önceki haftalardaki rahatsızlıklarının büyük bir çoğunluğunun azaldığı ikinci trimester hamileliğin balayı olarak adlandırılmaktadır. 14. hafta hamileliğin bu önemine denk gelmektedir. 4 aylık hamile olan anne hamileliğin yedinci ayına kadar ikinci trimester içinde olacaktır ve bu dönem hamileliğin en rahat dönemidir. 14 haftalık bebek anne karnındaki gelişimini sürdürmekte ve hızla büyümeye devam etmektedir.

14 Haftalık Gebelikte Annedeki Değişiklikler


Hamileliğin 14. haftasında annenin vücudunda oluşan değişiklikler ve hormonlar artık bir düzene oturmaktadır. Bu sayede anne önceki aylarda yaşadığı rahatsızlıkları bu ay yaşamamaktadır. Hamileliğin bu dönemi annenin kendini daha enerjik hissettiği ve yeni gelen bebeğe daha rahat hazırlandığı dönemdir.  Anne bu haftalarda iştahının açıldığını da fark edebilmektedir.

Anne adayı yaşadığı çoğu rahatsızlığı geri de bıraksa da vücudu değişmeye devam etmektedir ve bu nedenle anne hala bazı rahatsızlıkları deneyimleyebilmektedir. Anne vücudundaki değişikler şu şekilde sıralanabilir;

Bulantı ve baş dönmesi gibi rahatsızlıklarda azalma
Göğüslerdeki hassasiyette azalma
Daha iyi ve enerjik hissetme
Tansiyonda düşüşler
Burun kanaması
Rahmin büyümesi ve bacak damarlarına ve kasıklara baskı yapması nedeniyle kasık ve bacak ağrıları
Sindirim güçlüğü ve gaz sorunu
Karın kaslarında ağrı
Vajinal akıntı
Ruh hallerinde iniş ve çıkışlar
Daha hızlı nefes alma ve nefes darlığı

14 Haftalık Gebelikte Karın Büyüklüğü Ne Kadardır?


14. haftada annenin karnı önceki haftalara göre daha belirgin olsa da henüz dışarıdan fark edilecek kadar büyümüş olması mümkün değildir. Anne karnındaki bebeğin büyüklüğü henüz rahmi karnı belirginleştirmeye yeterli değildir. 14. haftada anne bazı pantolon ve kıyafetlerinin dar geldiğini fark etmeye başlayabilmektedir. Bunun sebebi anne karnındaki bebeğin büyümesi ve aynı zamanda annenin aldığı kilolardır.

14 Haftalık Bebek Ultrason Görüntüsü Nasıldır?


14 haftalık bebek ultrason görüntüsünde bebeğin biraz daha büyüdüğü fark edilir ama rahim içinde hala geniş bir alanı vardır. 14 haftalık bebek yaklaşık olarak 8-9 cm uzunluğunda ve 43-45 gr ağırlığındadır. 14. haftada bebek bir kivi boyutuna ulaşmıştır. Bebek 14. haftada anne karnında elleri göğsünde ve başı sağ tarafa doğru durmaktadır. Önceki haftalarda küçük bir bebek formunu alan bebeğin bu hafta ultrason görüntüsünde istemsizce yaptığı mimikleri yakalanabilmektedir. Parmakları ve emme refleksi gelişmiş olan bebek, eli ağzına gittiğinde parmağını emmektedir, bu pozisyonda denk gelirse ultrason görüntülerinde yakalanabilecektir.

14 Haftalık Bebek Cinsiyeti Belli Olur mu?


Evet, 14 haftalık bebeğin cinsiyeti belli olmaktadır ancak bu haftalarda kesin bir sonuç değil ancak tahmindir. Bebeğin cinsiyetinin belirlenmesi için gerekli organları 14. haftada gelişmiştir ancak ultrasonda kesin bir şekilde tespit edilebilmesi için henüz erkendir. Doktorun bebeğin cinsiyetini kesin olarak söyleyebilmesi için en erken 16. haftada olunması gerekmektedir. Erkek bebeklerin cinsiyeti kız bebeklere göre daha erken belirlenebilmektedir.

14 Haftalık Bebek Anne Karnında Ne Durumdadır?


Anne karnındaki 1 haftalık bebek, annenin leğen kemiklerinin arasından artık kasıklarına ve karnına doğru çıkmaktadır. Bebeğin gelişimi devam etmektedir ve artık vücut sistemleri ve organlarının neredeyse hepsi oluşmuş fonksiyonlarına başlamakta ve gelişimlerini devam ettirmektedir. Kasları, eklemleri, kol ve bacakları gelişen bebek anne karnında hareket etmekte ve az da olsa yer değiştirmektedir. Bebek anne karnında çoğu zaman uyku halindedir.

14 Haftalık Gebelikte Beslenme Nasıl Olmalıdır?


Annenin beslenmesi gebelik boyunca bebeğin gelişimini ve sağlığını doğrudan etkilemektedir. Gebelik boyunca annenin mutlaka alması gereken besinler ve mutlaka uzak durması gereken yiyecek ve içecekler vardır. Hamile olduğunu öğrendiği andan itibaren anne alkol tüketmemelidir. Alkolün anne karnındaki gelişimine etkisi oldukça olumsuzdur ve küçük bir miktar bile bu etkiyi yapabilmektedir. Alkolün yanında işlenmiş et, pastörize edilmemiş süt ürünleri ve çiğ et ürünleri gibi gıdalardan da anne mümkün olduğu kadar tüketmemeli, kafein tüketimini sınırlandırmalıdır.

Hamilelik boyunca annenin dengeli bir beslenme alışkanlığını takip etmesi ve her gün öğünlerinde belirli besinleri tüketmesi gerekmektedir.

Hamilelikte mutlaka alınması gereken besin grupları,

Protein
Kalsiyum
Folik Asit
Demir
Lif
Vitaminler gibi besinlerdir.

14 Haftalık Bebek Kaç Aylıktır?


14 haftalık gebelik annenin hamileliğinin 4. ayın içinde olduğunu gösterir. Bebek tam olarak 3 ay ve 8 günlüktür. 14 haftalık hamilelikte, hamileliğin ilk üç ayının geride kalmıştır ve anne ikinci üç aylık dönem olan ikinci trimester içindedir.

14 Haftalık Bebek Gelişimi


Anne karnındaki bebek büyümeye ve gelişmeye hızla devam etmektedir.  14 haftalık bebek ortalama olarak 8-9 santim boyuna ulaşmıştır ve ağırlığı 43-45 gr olmuştur. Bebeğin vücudu ve organları gelişimine devam etmektedir Kemikleri sertleşmektedir, sertleşen kemikler arasında kulak kemikleri de bulunmaktadır. Kulak kemikleri sertleşen bebek ilerleyen haftalarda duymaya başlayacaktır. Vücudu ve başı arasındaki boynu bu hafta biraz daha uzayan bebek önceki haftalara kıyasla daha dik durmaya başlamıştır.  Anne karnındaki 14 haftalık bebeğin beyin gelişimi de ilerlemiştir. Kaslar ve beyin arasındaki iletişimi sağlayan bağlantı ve sinirler artık beyinden kaslara ilk mesajları iletmeye başlamıştır.

Bebeğin saçları, kirpikleri ve kaşları da 14. haftada gelişmeye başlar ve vücudunu kaplayan Lanugo adı verilen tüyler de gelişmeye ve uzamaya devam etmektedir. Bu tüyler ilerleyen haftalarda bebeğin derisinin altındaki yağ tabakası oluşmaya başlayana kadar bebeği sıcak tutacaktır.

14 Haftalık Bebek Nasıl Olur?


14 haftalık bebek anne karnında küçük bir insan formuna ulaşmıştır. Organları ve beyin gelişimi devam etmektedir. Ultrason görüntüsünde bebek kolları bacakları, ayakları ve elleriyle küçük bir insan görüntüsünde görülecektir.

14 Haftalık Bebeğin Boyu Ne Kadardır?


14. hafta ile birlikte bebeğin boyu 8-9 cm olmuştur. Gelişimi ve boyunun uzaması hızla devam eden bebeğin boyutu bu hafta kapalı bir yumruk büyüklüğüne ulaşmıştır.

14 Haftalık Bebek Kalp Atışı Kaç Olmalı?


Bebeğin kalbi ilk haftalarda oldukça düzensiz ve yavaş atarken ilerleyen haftalarda oldukça hızlı atmaya başlamaktadır. Bu hızlı atışlar 13. haftadan itibaren yavaşlamaya başlamaktadır. 14 haftalık bebeğin kalp atışı ortalama olarak 120-160 atış olacaktır.

14 Haftalık Bebek Hareketleri Hissedilir mi?


Hayır, 14. hafta bebeğin hareketlerinin hissedilmesi için hala erkendir. 14 haftalık bebek anne karnında hareket etmektedir. Bebek kollarını ve bacaklarını hareket ettirmekte, parmağını emmekte ve anne rahminde yer değiştirmektedir.  Ancak bebek 14. Haftada sadece 8-9 santim, yani bir kivi boyutundadır. Bu boyutlar annenin bebeğin hareketlerini hissetmesi için yeterli değildir. Bebeğin ilk hareketleri 17. hafta civarında hissedilmeye başlayacaktır.