Hamileliğin 4. Haftası - 4 Haftalık Gebelik | Uni Baby
25.11.2020 00:00:00

Hamileliğin 4. Haftası - 4 Haftalık Gebelik

Hamileliğin 4. haftası neler yaşanır, annedeki değişiklikler nelerdir merak ediyorsanız bu yazımız tam size göre. Keyifli okumalar!

Henüz pirinç tanesi büyüklüğünde olan bebeğinizin kalbi hamileliğinizin 4. haftasında oluşmaya başlar. Bazı kadınlar hamilelik belirtilerini bu haftada görebilir. İdrar testi veya kan testi yoluyla hamile olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz.

4 haftalık gebelik belirtileri nelerdir?


4 haftalık gebelik belirtilerini aşağıda görebilirsiniz:

- Hamilelerin ilk anladığı belirti genelde adet gecikmesidir.

- Göğüsler büyür ve hassaslaşır.

- Meme uçlarının rengi koyulaşır.

- Yoğun bir yorgunluk hissedilir.

- Bulantılar yoğunlaşır.

- Bu dönemde “yerleşme kanaması” olarak adlandırılan kanamalar olabilir. Yerleşme kanaması lekelenme şeklindedir ve zararsızdır.

4 haftalık gebelik annedeki değişiklikler nelerdir?


- Döllenen yumurtanız rahim çeperinizle birleşmeye çalışır.

- Birleşmeye başlama döneminde annede aşılama kanaması görülebilir. Bu normal bir durumdur.

- Her kadında bu emplantasyon kanamasının rengi değişiklik gösterebilir. Zamanına bakıldığında ise bir sonraki adet döneminizden önce olduğu görülmektedir.

- Kanamalarınız birkaç günden daha fazla sürüyorsa ve aşırı bir kanamanız oluyorsa bir uzmana danışmanız gerekmektedir.

- Hafif derecede karın ağrıları hissediyor olabilirsiniz. Bunun nedeni ise bebeğinizin uterusunuzun astarına bağlanmaya başladığıdır.

- Biraz şişkinlik hissediyor olabilirsiniz.

- Göğsünüzde hassaslaşmalar olabilir.

- Gün içerisinde yorgun olduğunuzu hissedebilirsiniz.

4 haftalık gebelik ultrason görüntüleri nasıldır?


Bebeğiniz yuvarlağa benzer bir biçimde görünmektedir. Embriyonuz bir pirinç tanesi boyutundadır ve yaklaşık 1-2 mm boyundadır. Ancak mikroskopta görülebilir.

4 haftalık gebelik kesesi nasıldır?


Bebeğin anne karnında geliştiği yere gebelik kesesi denmektedir. Doğumun gerçekleştiği hamileliklerde genel olarak yuvarlak ve normal bir görüntüdedir ancak doğumun gerçekleşmediği gebeliklerde çoğunda anormallikler görülmektedir.

4 haftalık gebelik kesesi kaç mm?


Gebelik kesesi adet gecikmesinden 1-3 gün sonra görülebilmektedir. Bu dönemde boyu 3-5 mm’dir.

4 haftalık gebelik idrar testinde çıkar mı?


Evet, 4 haftalık gebelik idrar testinde çıkmaktadır. Hamileliğin 4. haftasında hamilelik testleri ile hamile olduğunuzu anlayabilirsiniz. Pozitif çıkan test sizin hamile olduğunuzu gösterirken, negatif bir sonuç hamile olmadığınızı göstermeyebilir çünkü test yapmak için erken olabilir.

4 haftalık gebelik testte çıkar mı?


Evet, 4 haftalık gebelik testte çıkmaktadır. İdrar testi veya kan testi yaparak sonucu görebilirsiniz.

4 haftalık gebelikte beta hcg değeri kaç olmalı?


Beta hcg değeri 4 haftalık gebelikte 5000-10000 mlU/ml aralığında olmalıdır.

Hamileliğin 4. haftasında bebek gelişimi nasıldır?


3 hafta boyunca dinlenen “tomurcuğunuz” artık ikiye bölünüyor. Bu bölünme sonucu plasenta ve embriyo meydana gelir.

Bebeğinizin sağlıklı bir şekilde gelişmesini desteklemek için beslenmenize dikkat etmelisiniz ancak ilk haftalarda yeni bir döneme girmenin heyecanıyla hemen iki kişilik yemeye başlamamalısınız. Araştırmaların sonuçları, hamileliğin ilk dönemlerinde fazladan alınan 300 kalorinin yeterli olduğunu göstermiştir. Uzmanlar hem bebeğin hem de annenin gelişiminin sağlıklı bir şekilde olması için folik asit alınması gerektiğini belirtmişlerdir. Hamilelik süresi boyunca dengeli beslenmeye dikkat edilmeli ve B12 içeren besinlere ağırlık verilmelidir.

4 haftalık bebek nasıl olur?


4 haftalık bebek henüz embriyo halindedir. Bölünerek hücre sayısını hızla arttırır ve değişik görevler üstlenecek şekilde farklılaşır. Ayrıca bu dönemde bebeğe ileride oksijen ve besin sağlayacak olan plasenta da gelişmeye başlar.

Hamilelikte en çok merak edinilen konulardan biri de bebeğin cinsiyetidir. Genetik olarak bebeğin cinsiyeti bellidir ancak anne ve baba adayının bunu öğrenmesi için zamana ihtiyaç vardır. Uzmanlar ultrason aleti ile bebeklerin cinsiyetlerini 13.-16. haftalarda görebilmektedir. Erkek bebeklerin anlaşılması genelde daha erken olmaktadır. 12. haftadan sonra vajinal ultrasonla cinsiyet tahmin edilebilse de 16. haftada daha net görülür ve 20. haftadan sonra kesin olarak belirlenebilir.

4 haftalık bebek canlı mıdır?


Henüz embriyo halindedir. Embriyo sperm ve yumurtanın bir araya gelmesiyle oluşur. Başta zigot adını almışken büyümeye ve gelişmeye devam etmesiyle birlikte embriyo haline gelir. Hamileliğin 4. haftasında toplumda bilinen bebek halinde değildir.

4 haftalık bebek kalp atışı nasıldır?


4. haftadan itibaren bebeğin kalbi oluşmaya başlar ancak kalp atışları henüz duyulmaz. 4 haftalık bebek kalp atışı nasıldır sorusunu pek çok aile merak etmektedir fakat hızı ile ilgili bilgi henüz verilememektedir.

4 haftalık bebek kaç mm olur?


4 haftalık bebek yaklaşık 1-2 mm boyutundadır. Embriyonuz bir pirinç tanesi boyutundadır ve yalnızca mikroskopta görünebilir.