Hamileliğin 5. Haftası - 5 Haftalık Gebelik | Uni Baby
27.11.2020 00:00:00

Hamileliğin 5. Haftası - 5 Haftalık Gebelik

5 haftalık gebelik belirtileri nelerdir, 5 haftalık bebek nasıldır merak ediyorsanız bu yazımız tam size göre!

5. hafta ile birlikte hamileliğin 2. ayına girilmiştir. Bu hafta bebeğin büyümesinin hızlandığı haftadır. Henüz yaklaşık 2 mm, yani bir susam tanesi kadar olan embriyo gelişimini sürdürmekte, bebeğin vücut bölümleri ve organları şekillenmeye başlamaktadır. 5. hafta ile birlikte anne adayı birçok gebelik belirtisini hissetmeye başlar.

5 Haftalık Gebelik Belirtileri


Anne adayının önceki haftalarda bazı belirtileri hissetmeye başlamış olabilmesinin yanında hamileliğin 5. haftası gebelik belirtilerinin belirgin bir şekilde hissedilmeye başlandığı haftadır.  Bu belirtilerin en belirgini 5. haftadan itibaren regl olmamaktır.

Bazı durumlarda 5 haftalık gebelikte kanama devam edebilmektedir. Kadınların bir kısmının hamileliklerinin ilk 3 ayında regl kanamaları devam etmekte ve bu normal kabul edilmekte ancak bazı durumlarda bu kanamalar bir soruna işaret ediyor olabilmektedir, bu nedenle bir doktora danışmak doğru adım olacaktır.

5 Haftalık Gebelik Annedeki Değişiklikler


5 haftalık bebek anne karnında gelişmeye devam ederken annenin vücudunda da birçok değişikliğin olmasına neden olur. Bu değişikliklerin bir kısmının sebebi de hamilelikte salgılanan hormonlardır. 5 haftalık bebek henüz annenin fiziksel görüntüsünü değiştirecek, karnının belirginleşmesini sağlayacak kadar büyük değildir yani 5 aylık gebelik görüntüsü başka birinin hamileliği anlayabileceği gibi belirgin değildir ancak annenin bedenine başka değişiklikler olmaya başlamaktadır.

- Halsizlik ve yorgunluk

- Baş dönmesi ve mide bulantısı

- Göğüs ağrıları

- Sık idrara çıkma ihtiyacı

- Tükürük artışı

- Duygu değişiklikleri

- Bazı yiyeceklerden iğrenmek veya bazı yiyecekleri aşermek 5 haftalık gebelik belirtileridir.

Her anne adayının bütün bu belirtileri hissetmesi beklenmediği gibi bazı anne adayları farklı belirtiler de gözlemleyebilmektedir.

5 Haftalık Hamilelikte Nelere Dikkat Edilmelidir?


Gebelik süresince annenin hem kendi sağlığına hem de bebeğin sağlığına dikkat etmesi gerekir ve bunun için yapması ve yapmaktan kaçınması gereken bazı şeyler vardır. Bunun yanında bebeğin en hassas olduğu dönemler 5. ve 10. haftalar arasındaki dönemdir.

Beş haftalık hamilelikte dikkat edilmesi gereken en önemli noktalar aşağıdaki gibidir;

- Sağlıklı ve dengeli beslenmek

- Spor yapmak

- Alkol kesinlikle kullanmamak

- Doktora danışmadan ilaç kullanmamak

- Virüs ve bakterilere karşı dikkatli olmak

- Radyasyondan kaçınmak

5 Haftalık Gebelik Ultrason Görüntüsü Nasıldır?


Bebek bekleyen ailelerin en çok merak ettikleri şeyler arasında ultrason görüntüsü vardır. Ultrason görüntüleriyle bebeği daha iyi görebilmek aileyi heyecanlandırmakta ve bağın kurulmasına katkı sağlamaktadır. 5 haftalık gebelik ultrasonda görülür mü sorusu ise en çok merak edilen sorulardandır.

5 haftalık gebelik kesesi artık ultrasonda görülmeye başlamaktadır. 5 haftalık bebek ultrasonda çok belirgin olmasa da görülmeye başlar. Doktor bebeğin boyunu ultrason görüntülerinden hesaplar. Bebek bu haftada yaklaşık olarak 1.25 mm boyundadır. 5 haftalık gebelik ultrason görüntülerinde bebek çok küçük bir nokta şeklinde görülecektir. İkiz gebelikler de 5. haftadan itibaren ultrason görüntülerinde tespit edilebilmektedir. 5 haftalık ikiz gebelik ultrason görüntüsünde görülebilecektir.

5 Haftalık Gebelik Kesesi Görüntüsü Nasıldır?


Gebelik kesesi anne karnında bebeğin içinde geliştiği yapıdır. Gebelik kesesinin içi amniyon sıvısı ile doludur. Kesenin şekli yuvarlaktır. 5. haftada gebelik kesesi vajinal ultrasonla görüntülenebilir. Gebelik kesesinin içinde yolk kesesi de 5. haftadan itibaren görülmeye başlar. Yolk kesesi gebeliğin boş gebelik olmadığının anlaşılmasını sağlar.

5 Haftalık Gebelik Kesesi Kaç mm Olmalı?


Gebelik kesesi gebelik 5 haftaya ulaştığında görülmeye başlamaktadır. Bebeğe dair ultrasonda görülen ilk şey olan gebelik kesesi bebeğin sağlığı ve hamileliğin seyri hakkında bilgi vermektedir. Her şeyin yolunda olduğuna dair işaretlerden biri gebelik kesesinin çapıdır. 5 haftalık gebelik kesesinin çapı ortalama olarak 20 mm’ye ulaşmış olmalıdır.

5 Haftalık Hamileyim Kese Var, Bebek Yok Neden?


Hamilelik, yumurtanın spermle döllenmesi sonrasındaki 5 günde bölünmeye devam etmesi ve rahim duvarına yerleşmesi ile başlamaktadır. Hamilelik hormonları rahme yerleşme sonrası salgılanmaya başlanmakta ve annenin vücudundaki değişiklikler ortaya çıkmaktadır.

Bazı durumlarda embriyo gelişimi ilk haftada durmakta ve bu da boş gebelik denen duruma neden olmaktadır. Boş gebelik, gebelik kesesinin oluştuğu ancak bebeğin gelişmediği durumdur.

5 Haftalık Bebek Gelişimi


5 haftalık bebek 3 katmandan oluşmaktadır. Bu katmanlar beyin ve sinir sisteminin oluştuğu en dış katman ektoderm, akciğerleri bağırsaklar, boşaltım sistemi ve böbreklerin şekillendiği orta katman endoterm; ve kalp ve dolaşım sisteminin oluştuğu iç katman mezotermdir. 5. haftada bebeğin dolaşım sistemi gelişmeye ve bebeğin kalbi atmaya başlamıştır.

5 Haftalık Bebeğin Kalp Atışı Nasıldır?


Dolaşım sisteminin oluşmaya başlaması ve iki tüplü kalbin gelişmesiyle birlikte bebeğin kalbi düzenli olmayan bir ritimde atmaya başlamıştır. Doktor kontrolünde bebeğin kalp atışları duyulabilir ancak düzenli bir kalp atışı olmadığı için zor olabilmektedir.

5 Haftalık Bebek Nasıl Olur?


5 haftalık bebek gelişimi devam eden bir embriyodur. Bebeğin beyni ve kuyruk sokumu oluşmaya başlar ve görüntüsü beyinden aşağı doğru ilerleyen bir tüp şeklindedir. 5. hafta sonunda gelişimin devam etmesiyle beraber ‘C’ şeklini almaya başlayacaktır. Ultrason görüntüsünde bebek küçük bir kurbağa yavrusunu andırmaktadır.

5 Haftalık Bebek Kaç mm Olur?


Gebeliğin 5. haftasında bebek hala oldukça küçüktür, bir susam tanesi kadar olan bebek yaklaşık olarak 1.25 mm boyundadır. İlk aylarda gelişimi oldukça hızlı büyüyen bebeğin boyu kısa sürede oldukça hızlı uzayacaktır.

5 Haftalık İkiz Gebelik Belli Olur mu?


Evet, ikiz gebeliğin tespit edilebilmesi 5. ve 6. haftalar itibariyle başlamaktadır. 5. haftada ultrasonda ikiz gebelik tespit edilebilmektedir. Anne karnında iki adet gebelik kesesinin bulunması ikiz gebeliğe işarettir.

Ancak hamileliğin erken dönemi olarak sayılabilecek 5. haftada tespit edilen ikiz gebelik kesin değildir. Embriyolardan birinin gelişiminin durması mümkün olabileceği için kesin tespit 7. ve 8. haftalarda yapılmaktadır.