Hamileliğin 8. Haftası – 8 Haftalık Gebelik | Uni Baby
30.11.2020 00:00:00

Hamileliğin 8. Haftası – 8 Haftalık Gebelik

8 haftalık hamilelik nasıl olur, anne ve bebekteki değişiklikler nelerdir merak ediyorsanız makalemizi okumaya hemen başlayın!

Bebeğinizin göz kapaklarının olduğu bölüm 8 haftalık gebelikte gelişiyor. Kalbi ise dakikada 150-170 kez atıyor. Bebeğinizde birçok değişiklik olurken sizi de bu hafta bulantılar bekleyebilir. Karın bölgenizde kalınlaşmanın olduğunu gözlemleyebilirsiniz.

8 haftalık gebelik belirtileri


8 haftalık gebelikte görülen hamilelik belirtilerinin hepsinin aynı kişide görünmesi beklenmemektedir. Aşağıda 8 haftalık gebelik belirtileri listelenmiştir:

- Ağzınızda metalik bir tat

- Hassas göğüsler

- Sabah bulantıları (Bulantılar gittikçe artarak 9. haftaya kadar sürebilir ve sonrasında azalarak 12. haftada bitebilir.)

- Baş ağrıları

- Değişken ruh hali

- Değişen damak tatları

- Koku duyarlılığı

- Beyazımsı vajinal akıntı

- Vajinal lekelenme tarzı kanama

- Kramplar

- Ciltte koyulaşma

- Daha koyu ve parlak saçlar

- Şişkinlik hissi

8 haftalık gebelik annedeki değişiklikler


Bedeniniz 8 haftalık hamilelikte değişmeye devam ediyor fakat bu değişiklik dışarıdan bakıldığında anlaşılmayabilir. Kilonuz çok değişmese bile bel bölgeniz kalınlaşıyor. Yavaş yavaş hamile modasını takip edebilirsiniz. Hamileliğinizin diğerleri tarafından anlaşılması için birkaç haftaya daha ihtiyacınız var.

Rahminiz iri bir portakal büyüklüğüne ulaşmış durumdadır. Aralıklı olarak rahminizin büyümesinden dolayı karın ağrısı hissedebilirsiniz.

8 haftalık gebelikte beslenme nasıl olmalıdır?


- 8 haftalık hamilelikte karbonhidrat ihtiyacınızı sağlıklı yiyeceklerden sağlamalısınız.

- Vitamin ve mineralleri her gün almalısınız.

- Bebeğinizin gelişimi için protein alımına dikkat etmelisiniz. Yumurta ve kırmızı et gibi besinlerden protein ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

- Kalbinin gelişimi için demir içeren besinler tüketmelisiniz.

8 haftalık hamileyim kese var bebek yok, neden?


Boş kese gebelik ihtimali bu durumda söz konusu olabilir. Boş kese gebelikte, yumurta ve sperm döllenerek kese oluşturur ancak bebek yoktur. Ayrıntılı bilgi ve tedavi için doktorunuza danışmalısınız.

8 haftalık bebek ultrason görüntüsü nasıldır?


Plasentanız bebeğinizin rahim duvarıyla birleşmesi için çalışıyor. Bebeğiniz yaklaşık olarak 1,5-2 cm uzunluğundadır. Kilosu ise ortalama olarak 1 gramdır.

8 haftalık bebek kalp atışı kaç olmalı?


5. ve 12. hafta arasında genelde kalp atışı duyulur. Bu nedenle 8 haftalık olan bebeğin kalp atışı duyulabilmektedir. Kalbi dakikada 150-170 kez atmaktadır. Bu oran bir yetişkinin kalp atış hızının 2 katına denk gelmektedir.

8 haftalık bebek kalp atışı duyulmazsa ne yapmalı?


8 haftalık bebek kalp atışı genelde duyulmaktadır ancak duyulmazsa birkaç hafta daha bekleyebilirsiniz. Gebeliğin ilerlediği haftalarda kalp atışı duyulmamaya devam ederse bebeğin anne karnında öldüğü düşünülür. Ayrıntılı bilgi için doktorunuzdan randevu almalısınız.

8 haftalık gebelik kaç aylıktır?


8 haftalık gebelik kaç aylıktır sorusu uzmanlara sıklıkla sorulan sorular arasındadır. 8 haftalık gebelik 2 aylık hamileliktir.

8 haftalık bebek gelişimi


Bebeğinizin şekli oldukça değişmeye başladı. Ellerini, ayaklarını ve parmaklarını kıpırdatabiliyor. Bacaklarından daha büyük olan kolları uzamaya devam ediyor. Kollarının bacaklarından uzun olmasının sebebi ise vücudunun üst kısmının alt kısmından daha hızlı büyümesidir. Ultrasonografide farklı hareketlerini gözlemleyebilirsiniz. Kafası kıvrılmaya başladı fakat dizleri, ayak bilekleri ve ayak parmakları henüz oluşmamış durumda.

8 haftalık bebek nasıl olur?


8 haftalık bebek henüz embriyo halinde ancak embriyodan fetüse geçişini tamamlamasına az kalmış durumda. Hamileliğin 8. haftasında da başı vücuduna oranla daha büyük görünmektedir. Sinir hücrelerinin gelişimi hızlı bir şekilde devam etmektedir. Endokrin sistem, dolaşım sistemi, sindirim sistemi ve solunum sistemi 8. haftada da gelişmektedir. Kemikleri ve kıkırdakları oluşmaya başlıyor. El ve ayak parmakları perdeli bir hal alıyor.

Bebeğinizin cinsiyetini merak ediyor olabilirsiniz ancak bunu öğrenmek için hamileliğin 8. haftası erken bir dönemdir.

8 haftalık bebek kaç mm olur?


8 haftalık bebek ortalama olarak 15-20 mm uzunluğundadır.

8 haftalık bebek anne karnında hareket eder mi?


Evet, 8 haftalık bebek anne karnında hareket etmektedir ancak anne adayı henüz bunu fark edemez. Ultrasonografide bebeğinizin hareket ettiğini görebilirsiniz. Bebeğiniz ultrasonografide C şeklinde görünmektedir.

8 haftalık ikiz gebelik belli olur mu?


Evet, ikiz gebelik, hamileliğin 8. haftasında kesinleşmektedir. Ultrasonografide duyulan iki kalp atışı ikiz bebeklere hamile olduğunuzu göstermektedir. Şimdi de tek yumurta ikizi mi yoksa çift yumurta ikizi mi diye merak ediyor olabilirsiniz. Bunu öğrenmek içim biraz daha zamana ihtiyacınız var. 9.-14. haftalar arasında bebeklerinizin tek yumurta mı çift yumurta mı ikizi olduğunu öğrenebilirsiniz.