Hamileliğin İlk Haftası - 1 Haftalık Gebelik | Uni Baby
hamileliğin ilk haftası
23.11.2020 00:00:00

Hamileliğin İlk Haftası - 1 Haftalık Gebelik

1 haftalık hamilelik nasıl anlaşılır, hamileliğin ilk belirtileri nelerdir merak ediyorsanız bu makale tam size göre! Keyifli okumalar!

Hamileliğin ilk haftasında henüz tam olarak hamile sayılmazsınız. Son adetin ilk gününden itibaren hamilelik günleri sayılmaya başlamaktadır. 14. gün ise yumurtlarsınız. Adet döngünüzün süresine göre bu erken ya da geç gerçekleşebilir. Yumurtlamadan sonraki 24 saat içinde, son birkaç gün içinde doğum kontrolü kullanmadan seks yaptıysanız yumurta sperm tarafından döllenir. Yumurtlamadan yaklaşık 5-6 gün sonra, döllenmiş yumurta rahmin astarına girer. Artık hamilesiniz.

1 haftalık hamilelik nasıl anlaşılır?


Hamileliğin ilk belirtileri birçok kadın tarafından merak edilmektedir. Bu sebeple 1 haftalık hamilelik nasıl anlaşılır sorusu ailelerin sıklıkla düşündüğü konulardandır. 7 günde hamilelik belirtilerinden bazıları görülebilmektedir. Bu belirtiler adet döneminde gecikme, sıklıkla idrar çıkma, kokulara karşı fazla duyarlı olma, yorgunluk hali gibi belirtilerdir.

Hamilelik belirtileri ilk hafta nelerdir?


Hamilelik belirtileri ilk hafta her kişide farklı hissedilebilir. Bazı anne adayları belirtileri hemen hissederken bazıları bunu çok daha geç hissedebilir. Hissedebileceğiniz hamilelik belirtilerini şöyle sıralayabiliriz:

- Vajinal lekelenme tarzı kanama

- Sırt ağrısı ve kramplar

- Şişkinlik

- Adet gecikmesi

- Ruh hali değişiklikleri

- Baş ağrısı

- Sık idrara çıkma

- Mide bulantısı

- Halsizlik, yorgunluk, uyuma isteği

- Göğüslerde hassasiyet ve değişiklikler

- Kokulara karşı duyarlılık

- Ağızda değişik tat

Hamilelik ilk günden belli olur mu?


Hayır, hamileliğiniz ilk günden belli olmaz. Aşağıda hamile kalmayla ilgili detaylı bilgi elde edebilirsiniz:

Hamilelik hesabı, son adet döneminizin ilk gününden itibaren yapılır. İlk 2 haftada vücudunuz yumurtlamaya (yumurtalıklarınızdan birinden yumurta bırakmaya) hazırlanır. "Hamile kalma" zaman takviminiz şu şekildedir:

- 1. gün: Son adet döneminizin ilk günü

- 14. gün: Yumurtlama gerçekleşir. Yumurtalama zamanı adet döngünüzün süresine bağlı olarak bu zamandan erken ya da geç gerçekleşebilir.

- Yumurtlamanın gerçekleşmesinden sonraki 24 saat içinde, son birkaç gün içerisinde doğum kontrolü kullanmadan cinsel birliktelik yaşadıysanız yumurta sperm tarafından döllenir.

- Yumurtlama gerçekleştikten yaklaşık 5-6 gün sonra, döllenmiş yumurta rahmin astarına girer.

Artık hamilesiniz. Tebrikler.

İlişkiden 7 gün sonra hamilelik belli olur mu?


Hayır, vajinal ultrasonda bu süreçte bir belirti görülmeyecektir. Cinsel birliktelik yaşadıktan ortalama olarak 10 ile 14 gün arasında zaman geçtikten sonra hamilelik belli olmaktadır.

1 haftalık hamilelikte mide bulantısı olur mu?


Evet, 1 haftalık hamilelikte mide bulantınız olabilir. Hamileliğinizin ilk haftasında uterustaki kramplar ve hormon seviyenizdeki değişiklikler sebebiyle mide bulantısı yaşayabilirsiniz.

Hamileliğin ilk haftası ağrı olur mu?


Evet, hamileliğinizin ilk haftasında uterus kasılmaları dolayısıyla ağrılar deneyimleyebilirsiniz. Bazı kadınlar yumurtlamanın gerçekleştiği tarafta da ağrılar hissedebilir. Ek olarak döllenmiş yumurtanın rahme doğru hareket etmesi de ağrılara sebebiyet verebilir.

Hamileliğin ilk haftası gaz olur mu?


Evet, hamileliğin ilk haftasında gaz görülmesi hamilelik belirtileri arasındadır. Progestoron düzeyindeki artış sebebiyle gaz artışı görülebilmektedir. Oluşan gaz şişkinliğe neden olabilir. Eğer gazlardan şikayetçiyseniz durumu hafifletmek için gaz oluşturan yiyeceklerden uzak durabilirsiniz. Doktorunuzun da kontrolüyle nohut, bezelye ve fasulye tüketiminizi sınırlandırabilirsiniz.

Hamileliğin ilk günlerinde sivilce çıkar mı?


Evet, hamilelik döneminde hormonsal değişiklikler kadın vücudunda birçok farklı durum meydana getirir. Hormonlarınızdaki bu değişiklikler sebebiyle sivilcelerle karşılaşabilirsiniz ancak kadınlarda çıkan her sivilcenin nedeni hamilelik değildir.

1 haftalık gebelikte beta hcg değeri kaç olmalı?


Beta hcg değeri ile kadınların hamile olup olmadığı anlaşılabilmektedir. Kişiden kişiye değişmekle beraber 1 haftalık gebelikte beta hcg değeri ortalama olarak 5-50 arasında değişmektedir.

Hamileliğin ilk haftası ilişkiye girilir mi?


Evet, hamileliğin ilk haftasında doktorunuz aksi şekilde bir bilgi vermedikçe ilişkiye girmenizde bir sakınca görülmemektedir.

1 haftalık gebelik kan testinde belli olur mu?


Evet, hamileliğinizin ilk haftasında kan testi yaptırarak hamile olup olmadığınıza dair kesin sonuç alabilirsiniz.

Hamileliğin ilk haftasında bebek gelişimi


Hamileliğin ilk haftasında bebek henüz oluşmaya başlamamıştır. Milyonlarca sperm hücresinden sadece biri büyük yarışı kazanır ve yumurta hücresiyle buluşur ama diğerleri hala yarışa devam etmektedir. İşte bu nedenle yumurta hemen dış zarını kapatır ve beklenmedik tüm misafirleri dışarıda bırakır. Bu gebeliğin başlangıcıdır. Döllenmiş yumurtaya “zigot” adı verilir.

Bebeğin sağlıklı bir şekilde gelişebilmesi için zararlı alışkanlıklardan (alkol, sigara ve kafein) uzak durun ve günde 400 mikrogram folik asit kullanmaya başlayın.

Hamileliğin ilk haftaları ve sonrası hakkında detaylı bilgi için diğer makalelerimize göz atabilirsiniz.

1- Hamileliğin 2. Haftası

2- Folik Asit Nedir, Hamileler İçin Neden Önemlidir?

3- Hamilelikte Uyku

4- Hamileliğin 1. Ayında Beslenme