Hamileliğin 2. Haftası – 2 Haftalık Gebelik | Uni Baby
2 haftalık hamilelik
23.11.2020 00:00:00

Hamileliğin 2. Haftası – 2 Haftalık Gebelik

Hamileliğin 2. haftasında anne adayı neler yaşar, 2 haftalık hamilelik belirtileri nelerdir merak ediyorsanız hemen makalemize göz atın!

Bazı anne adaylarında gebeliğin 2. haftasında belirtiler görülürken bazılarında bu belirtiler görülmemektedir. Hamilelik belirtilerinin bazı kadınlarda erken, bazı kadınlarda ise geç görüldüğü unutulmamalıdır. Birçok anne adayı 2 haftalık gebelik belirtileri, 2 haftalık gebelik ultrason görüntüsü veya 2 haftalık hamilelik belli olur mu düşünceleri içerisinde kendisini bulmaktadır.

2. haftada döllenmiş yumurta ve sperm çoğalmaya devam ederek hareket etmektedir. Henüz ultrasonografide bebeğiniz görünmemektedir. Cinsiyeti genetik olarak belli olsa da öğrenmek için biraz daha zamana ihtiyacınız var.

2 haftalık gebelik belirtileri


Belirtilerin en önemlisi, adetinizin gelmediğidir. Hamile olup olmadığınızı öğrenmenin en güvenilir yolu hamilelik testi yapmaktır. Eğer hamile olduğunuzu düşünüyorsanız, kadın hastalıkları ve doğum uzmanı ile temasa geçmeniz önerilir.

Hamilelik belirtileri her kişide farklı hissedilebilir. Bazı anne adayları belirtileri hemen hissederken bazıları bunu çok daha geç hissedebilir. Hissedebileceğiniz hamilelik belirtilerini şöyle sıralayabiliriz:

- Vajinal lekelenme tarzı kanama

- Sırt ağrısı ve kramplar

- Şişkinlik

- Adet gecikmesi

- Ruh hali değişiklikleri

- Baş ağrısı

- Sık idrara çıkma

- Mide bulantısı

- Halsizlik, yorgunluk, uyuma isteği

- Göğüslerde hassasiyet ve değişiklikler

- Kokulara karşı duyarlılık

- Ağızda değişik tat

2 haftalık gebelik nasıl anlaşılır?


2 haftalık gebelik nasıl anlaşılır diye düşünüyorsanız bunun birkaç yolu vardır:

- Evde hamilelik testi yapabilirsiniz ancak bu kesin sonuç vermeyebilir.

- Bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına görünüp kan testi yaptırmanız sonucun daha kesin olmasını sağlamaktadır.

Hamilelik 2. haftada belli olur mu?


Evet, hamilelik 2. haftada belli olabilir. İdrar testi veya kan tahlili ile sonucu öğrenebilirsiniz.

Hamileliğin ilk 2 haftası, bilinen hamilelik sürecine pek benzemez. Bunun nedeni ise kadın doğum hekimlerinin, hamileliğin başlangıcını hesaplarken son adetin ilk gününü referans almalarıdır. Başlangıç olarak, kesin olmayan ovülasyon ya da döllenme tarihi kullanılamaz ancak son adetin ilk günü net olarak bilinebilir. Böylelikle 1 haftalık gebelik, henüz adet döngüsü içindesiniz ve henüz hamile değilsiniz demektir. Adet döngünüzün uzunluğuna göre, 4. haftaya kadar bir gebelikten bahsetmek doğru olmaz.

2 haftalık hamilelik kanda çıkar mı?


Evet, 2 haftalık hamilelik kanda çıkmaktadır. Kesin sonuç için kan testi yapılması gerekmektedir. Kan tahlilini doktorunuz değerlendirdikten sonra sonuçlara göre hamile olup olmadığınızı size söyleyecektir.

2 haftalık hamilelik ultrasonda belli olur mu?


Hayır, bu haftada ultrasonografide bir şey görülmeyecektir. Vajinal ultrasonla gebelik 4,5-5. haftalarında görünebilirken, karından yapılan ultrasonla ise gebeliğin 6 haftalık olması gerekir.

2 haftalık gebelik idrar testinde çıkar mı?


Evet, idrar testinde gebelik sonucu çıkabilir. Kesin sonuç alabilmek için kan testi yaptırmanız gerekmektedir. Doktorunuz sizinle hamile olup olmadığınıza dair bilgiyi paylaşacaktır.

2 haftalık gebelik görüntüsü nasıldır?


2 haftalık gebelikte döllenme meydana gelmektedir. Döllenmiş yumurta ile sperm çoğalır ve rahime doğru ilerler. Çok küçük bir yuvarlak şeklindedir. 2 haftalık bebek kilosu ve boyu henüz belli olmamaktadır. Bebek kilosu ve boyunu öğrenmek için birkaç haftaya daha ihtiyacınız vardır.

2 haftalık bebek anne karnında nasıl olur?


Hamile kadınların 4’te 1’i alt karın bölgesinde kramp ve ağrı hissedebilir. Bu şikayetlerin olduğu kısım yumurtlamanın olduğu kısımdır. Yumurtalıklardan başlayan ve rahme doğru ilerleyen döllenmiş yumurta bu şikayetlerin nedenidir. Bazı kadınlar bu krampları hissetmezken, bazıları hafif ve bazıları da daha şiddetli hissedebilir.

Döllenmiş yumurta ve sperm rahim içine yerleşir ve burada yer alır. Henüz çok küçük bir boyuttadır. Yuvarlak hücre topu halindedir.

2 haftalık gebelik kan değerleri nasıldır?


Hamileliğin belli olması için beta hcg değeri önemlidir. Bu nedenle birçok kadın 2 haftalık gebelik kan değerleri nasıldır veya 2 haftalık gebelikte beta hcg değeri kaç olmalı diye merak etmektedir. 2 haftalık gebelikte beta hcg değeri 50-500 arasında değişmektedir.

Hamileliğin ikinci haftasında bebek gelişimi


Zigot bölünmeye devam ederek, blastokist haline gelir. Blastokist rahime doğru ilerler ve rahim içine yerleşir. Kesenin içi ise amniyon sıvısıyla doludur.

Bazı aileler bebeğin cinsiyetini hamileliğin 2. haftasında öğrenmek isterler ancak bebeğinizin cinsiyetini öğrenmek için henüz erkendir. Genetik olarak bebeğin cinsiyeti aslında bellidir fakat bunu öğrenebilmek için gebeliğin 13. haftası beklenmelidir.