Gebelik Kan Testi Nedir, Ne Zaman Yapılır? - Uni Baby
gebelik kan testi
12.08.2020 00:00:004 DK Okuma Süresi

Gebelik Kan Testi Nedir, Ne Zaman Yapılır?

Hamilelik şüpheniz varsa bunu test yaparak kesinleştirmek isteyebilirsiniz. İdrar testleri en sık kullanılan testler olmakla birlikte kesin sonuçlar için hamilelik kan testi de gerekebilir.

Hamilelik kan testi türleri nelerdir?


İki tip hamilelik kan testi mevcuttur. İlk testte kandaki HCG hormonunun oranı incelenir. Bu test kantitatif kan testi olarak da bilinir. İkinci test ise kalitatif kan serumu testidir. Her iki test de kanınızın küçük bir örneğini analiz ederek hamile olup olmadığınızı güvenilir bir şekilde tanımlar.

Doğum öncesi doktor ziyaretlerinizde bebeğinize zarar verecek enfeksiyon gibi durumları kontrol etmek amacıyla çeşitli kan testleri de yapılabilir. Doktorunuz düzenli kan testleriyle bebeğinizin ve sizin sağlığınızı olumsuz etkenlerden koruyabilir. Bu testlerde RhD faktörü, anemi ve gestasyonel diyabet gibi durumlar tespit edilebilir. Aynı zamanda frengi, HIV, kızamıkçık, Hepatit B ve C gibi enfeksiyonların varlığına ilişkin bulgulara da ulaşılabilir.

Hamilelik için kan testi için en uygun zaman nedir?


Hamilelik tanısının konulması için en belirleyici etkenlerden biri beta HCG hormonundaki değişimdir. Beta HCG yüksekliği hamileliğe işaret eder. Bu hormonun kanda artma oranı kişiden kişiye farklılık gösterir. Hamileliğin son evresine kadar HCG oranı aşama aşama artar. Bazı kadınlarda regl gününe iki gün kala beta HCG değerleri yükselebilir.

Bu testi aç ya da tok karnına yaptırmayı tercih edebilirsiniz. Kalitatif kan serumu testi ile kan değerleriniz incelenerek beta HCG yüksekliğinize göre hamilelik teşhisi konulabilir. Döllenme sonrasındaki birkaç günde veya döllenme sonrası ilk yumurtlama evresinde HCG değerleri yüksek çıkmayabilir.

Hamilelik için yapılan kan testlerini cinsel ilişkiden çok kısa bir süre sonra tercih etmek güvenilir sonuçlar vermez. Bu nedenle regl tarihinin geçmesini beklemenin önemi büyüktür. Bu süreçte beta HCG hormonunun 10 mlu/ml seviyesinin üzerine çıkması hamilelik durumunun netleşmesini sağlar.

Hamilelik kan testi nasıl yapılır?


Kol içinde bulunan damarlardan bir tüp alınan kan, laboratuvar ortamında analiz edilir. Tam kan sayımı olarak da bilinen hemogram analizlerinin sonuçları 1-3 saat arasında hazır hale gelir. Bu süre, testi yaptırdığınız sağlık kuruluşunun yoğunluğuna göre değişiklik gösterir.

Gebelik kan testinin avantajları nelerdir?


Vücutta döllenmiş yumurta bulunduğu takdirde HCG hormonu üretilmeye başlanır. Evde yapılan idrar testleri bu hormonun oluşmasından 12-14 gün sonrasında doğru sonuç verir. Kan testleri ile daha erken gebelik tanısı konulması mümkündür. Bu açıdan kan testleri, idrar testlerinden daha güvenilir olarak tercih edilebilir.

Kan testinin mutlaka doktor kontrolünde yapılması ve analiz edilmesi gerekir. Bu testin evde yapılması doğru ve uygun değildir.

Gebelik kan testinden hatalı sonuçlar alınabilir mi?


Hamilelik kan testleri güvenilir testlerdir. Ancak bazı durumlarda yanlış negatif sonuçlar almak da mümkündür. Yanlış pozitif sonuçların görülmesi ise daha nadir yaşanır. Yanlış pozitif hamilelik sonuçları genellikle kanınızdaki HCG miktarını arttıran ilaçlardan kaynaklanır.

İlaçların neden olduğu hatalı sonuçların önüne geçmek için hamilelik öncesi, sırası ya da sonrasında doktorunuz ile mutlaka kullandığınız ilaçları paylaşmalısınız. Gebelik kan testlerini çok erken zamanlarda yaptığınızda da yanlış negatif sonuçlar alabilirsiniz. Bu testlerin gebe kaldıktan en az 7 gün sonra yapılması daha güvenilir sonuçlar verir.

Negatif sonucunuz hamilelik tanısı için kanda yeterli miktarda HCG bulunmamasından kaynaklı olabilir. Hamileliğin erken evrelerinde HCG değeri hızlı bir şekilde yükselir. Yanlış bir sonuçla karşılaştığınızı düşünüyorsanız HCG testini 48-72 saat içinde tekrarlamayı tercih edebilirsiniz.