Hamileliğin 3. Haftası – 3 Haftalık Gebelik | Uni Baby
25.11.2020 00:00:00

Hamileliğin 3. Haftası – 3 Haftalık Gebelik

3 haftalık gebelik belirtileri nelerdir ve hamileliğin 3. haftasında neler yaşanır merak ediyorsanız bu yazımız tam size göre!

Hamileliğin 3. haftasında bebeğinizin boyu iğne ucu büyüklüğündedir. Hamilelik belirtilerinden bazılarını 3. haftada görebilirsiniz. Vajinal akıntıyla ilgili sorularınız olabilir veya testte hamileliğiniz belli olacak mı diye öğrenmek isteyebilirsiniz. Negatif çıkan idrar testinizin sonucu hamile olmadığınız olmayabilir. Bu haftayla ilgili bilgilerinizi arttırmak, aklınızdaki soruların bazılarına cevap bulmak için aşağıdaki yazıyı okumalısınız. Bebeğinizin gelişimi ile ilgili bilgi alıp sağlıklı bir şekilde gelişmesini desteklemek için neler tüketmeniz gerektiğini bu yazıdan öğreneceksiniz.

3 haftalık gebelik belirtileri


Hamileliğin klasik belirtilerinin görüldüğü hafta olarak 3. hafta bilinmektedir. 3 haftalık gebelik belirtilerinden sıklıkla görülenler aşağıda sıralanmıştır:

- Hafif mide bulantısı

- Kusma

- Halsizlik

- Aşerme

- Sık idrara çıkma

- Kokulara karşı hassasiyet

- Karın bölgesinde kramplar

- Aşırı uyku hali

- Tiksinme

- Ağızda metalik tat

- Baş dönmesi

- Duygu durum değişiklikleri

Hamilelik belirtilerinden en önemlisi gecikmiş adet döngüsüdür. 3. haftada evde yapacağınız test ile hamile olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz. Pozitif çıkan test sizin hamile olduğunuzu gösterirken, negatif çıkan bir sonuç hamile olmadığınızı göstermeyebilir. Bunun nedeni ise test yapmak için henüz çok erken olmasıdır. Adet döneminizin gecikmesinden bir hafta sonra yapılacak testlerin sonuçları daha sağlıklıdır. Adet gecikmeniz bir haftayı geçtiyse ve hamilelik testlerinden negatif bir sonuç alıyorsanız doğum kontrol uzmanına danışabilirsiniz.

3 haftalık gebelik ultrason görüntüleri nasıldır?


3 haftalık bebek ultrason görüntüleri pek net görünmemektedir. Bebeğiniz ultrasonda görünmeyecektir ancak yuvarlağa benzer bir biçimde görünmektedir. Bebeğiniz toplu iğne başı kadar bir büyüklüktedir. Henüz ağırlığı ve boyu hakkında konuşmak için erkendir.

3 haftalık gebelik nasıl anlaşılır?


3 haftalık gebelik nasıl anlaşılır sorusu birçok aile tarafından merak edilmektedir. Aşağıda 3 haftalık gebeliğin nasıl anlaşılacağına dair bilgi edinebilirsiniz:

- Kan testi,

- İdrar testi sayesinde hamile olup olmadığınızı anlarsınız.

3 haftalık gebelik idrar testinde belli olur mu?


Evet, 3 haftalık gebelik idrar testinde belli olmaktadır fakat negatif bir sonuç alıyorsanız bu sizin hamile olmadığınız anlamına gelmeyebilir. Kesin sonuç için kadın doğum uzmanına görünmelisiniz.

3 haftalık gebelik ultrasonda belli olur mu?


Hayır, ultrasonografide bebeğiniz görünmeyecektir. Ultrasonografide bebeğinizi görmek için birkaç haftaya daha ihtiyacınız var.

3 haftalık gebelik testte çıkar mı?


Evet, 3 haftalık gebelik kan testinde ve idrar testinde çıkmaktadır. Uzmanın yaptığı kan tahlili kesin sonuç verirken idrar testi kesin sonuç veremeyebilir. İdrar testi sonucunuz negatif çıkmış olsa bile hamile olabilirsiniz. Doktorunuzla görüşüp hamile olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz.

3 haftalık gebelik belli olur mu?


Evet, 3 haftalık gebelik dışarıdan bakıldığında belli olmasa da testlerde belli olmaktadır.

3 haftaya ulaşan gebelikte hamileliğinizin ilk ayındasınız demektir. Büyük olasılıkla hala hamile olduğunuzun farkında değilsinizdir çünkü hormon seviyeleri yükselene kadar hamilelik belirtileri hissedilmez fakat kişisel hassasiyetler de değişiklik gösterebilir.

3 haftalık gebelik kan testinde çıkar mı?


Evet, kan testinde gebe olup olmadığınız belli olmaktadır. Kan testi ile kesin sonuç alabilirsiniz.

3 haftalık gebelikte beta hcg değeri kaç olmalı?


3 haftalık gebelikte beta hcg değeri 1000-5000 mlU/ml aralığında olmalıdır.

3 haftalık gebelikte kanama


Döllenen yumurta rahme yerleşirken kılcal damarlarda kanama meydana gelebilir. Buna yerleşme kanaması denmektedir. Cinsel ilişki de kanamaya sebebiyet verebilir. Yorucu ve ağır bir egzersiz yaptıysanız kanamaya neden olabilir. Kanamanız varsa nedenleri bunlar olabilir ancak doktora görünmeniz gerekmektedir.

3 haftalık gebelikte akıntı


Artan vajinal akıntı hamilelik belirtileri arasındadır. Genellikle bu vajinal akıntı; beyaz, kokusuz ve incedir. Miktarı ve yapısı kişiye göre değişebilir. Ancak bazı akıntılar problemlerin göstergesi olabilir. Bunun için bir kadın sağlığı ve hastalıkları uzmanından randevu almalısınız.

Hamileliğin 3. haftasında bebek gelişimi


Hamileliğin 3. haftasında yumurta ve sperm döllenerek embriyoyu oluşturur. Henüz iğne ucu büyüklüğünde bir bebeğiniz var.

Bebeğinizin sağlıklı gelişimi için hamilelik süresince aldığınız besinlerin önemi oldukça büyüktür. Bu sebeple aldığınız besinlere dikkat etmeniz gerekmektedir. Kalsiyum ihtiyacınızı besinlerden karşılayabilirsiniz. Bu sayede bebeğinizin kemik gelişimine yardımcı olmuş olursunuz. Folik asit ihtiyacınız olduğu için almaya özen göstermelisiniz. Demire ihtiyaç duyduğunuzu da unutmamalısınız. Tüm bu ihtiyaçlarınızı karşılayarak kan üretiminizi arttırmış olursunuz ve bebeğinizin sağlıklı gelişmesine katkı sağlarsınız.