Hamileliğin 19. Haftası - 19 Haftalık Gebelik | Uni Baby
5.01.2021 00:00:00

Hamileliğin 19. Haftası - 19 Haftalık Gebelik

Hamileliğin 19. haftasında annede ve bebekte yaşanan değişmeleri detaylı olarak bulabileceğiniz makalemize hemen göz atın!

Hamileliğinizi yarılamanıza çok az bir süre kaldı. Kendinizi yorgun hissediyor olabilirsiniz. Bunun nedeni kilo almış olmanız veya uyku problemi çekmeniz olabilir. Bunlar bu dönemde sıklıkla karşılaşılan problemler arasındadır. Durum daha da kötüye giderse doktorunuza başvurabilirsiniz. Hamilelik döneminde aşırıya kaçmadan egzersiz yapmanız önerilmektedir. Doktorunuzun da tavsiyesiyle kendinize en uygun olan sporu seçebilirsiniz. Hamile pilatesi veya yogası sıklıkla tercih edilen sporlar arasındadır. Bir göz atmakta fayda var. Ne dersiniz?

19 Haftalık Gebelikte Annedeki Değişiklikler


- Günden güne büyümektesiniz. Günler ilerledikçe önceden yaptığınız bazı aktiviteleri yapmanın ne kadar zor olduğunu fark edeceksiniz. Bazı zamanlarda çorabınızı tek başınıza giymek bile size çok gelecek.

- Gebeliğinizde hareketli olmayı bırakmanınız çok önemlidir. Doktorunuza da danışarak kendiniz için en doğru olan egzersizi seçebilirsiniz. Önceden rahatça koşuyor olabilirsiniz fakat şu an koşmak size rahatsız edici gelebilir. Bunun nedeni gebelik boyunca salgılanan hormonların vücudunuzdaki kasları ve ligamentleri gevşeterek normal desteğinizi eksiltmesidir. Hangi egzersizin sizin için doğru olup olmadığını keşfetmek için bir uzmandan yardım alabilirsiniz.

- Mide ağrıları, sık tuvalete çıkma, kramplar ve mide yanmaları gibi durumlar yaşayabilirsiniz.

- 19 haftalık gebelikte uyku sorunları yaşıyor olabilirsiniz. Uyku çok önemlidir. Uyku bozuklukları depresyon ya da kaygı bozukluklarının bir semptomu olabilir.

Ayrıca uyku bağışıklığınız için de çok önemlidir. Uykunuzu düzene sokmak için aşağıdaki önerilerden faydalanabilirsiniz.

- Meditasyon yapmayı deneyebilirsiniz. Meditasyonlar kötü düşüncelerinizden kurtulabilirsiniz ve kaygı seviyeniz düşebilir.

- Uyku takibi uygulamalarını kullanabilirsiniz. Bu uygulamaların içerisinde uyku kalitenizi arttırmak için kişiye özel tavsiyeler bulunmaktadır.

- Doktorunuza danışabilirsiniz. Doktorunuz size bir uzmana yönlendirebilir.

- Gebelik yastıklarını kullanabilirsiniz. Karnınıza destek vererek daha rahat bir uyku çekmenizi sağlayabilir. Eğer hamilelik yastığına erişimde sıkıntı yaşıyorsanız yan yatarken bacaklarınız arasına yastık koyabilirsiniz.

19. haftada en çok görülen hamilelik belirtileri şunlardır:

- Deri çatlakları

- Yorgunluk ve uyku problemleri

- Karın etrafında ağrılar

- Şişkinlik hissi ve kabızlık

- Diş etlerinde kanama ve şişkinlik

- Burun kanaması

- Hazımsızlık ve mide ekşimesi

- Bacak ağrıları

- Sıcak basması

- Şişen eller ve ayaklar

- İdrar enfeksiyonları

- Vajinal enfeksiyonlar

- Baş ağrıları

- Baş dönmesi

- Hassas göğüsler

- Mide bulantıları

- Kramplar

- Ciltte koyulaşma

- Daha koyu ve parlak saçlar

- Sabah bulantıları

- Aşerme

- Koku duyarlılığı

- Değişken ruh hali

- Vajinal lekelenme tarzı kanama

- Beyazımsı vajinal akıntı

19 Haftalık Gebelikte Anne Karnı Ne Kadardır?


19 haftalık gebelikte rahminiz göbeğinizin altına denk gelmektedir. Rahminiz 1,3 cm dolaylarındadır.

19 Haftalık Gebelikte Bebek Karnın Neresindedir?


Hamileliğin 19. haftasında bebek göbeğinizin hemen altında rahminizde bulunmaktadır.

19 Haftalık Bebek Ultrason Görüntüsü Nasıldır?


Bebeğiniz bir domates büyüklüğüne ulaşmış durumdadır. Uzunluğu ortalama olarak 13-15 cm’dir. Ağırlığı ise yaklaşık olarak 200-240 gr arasındadır. Gün geçtikçe büyümeye devam ediyor.

19 Haftalık Bebek Cinsiyetinde Yanılma Olur mu?


Evet, 19 haftalık gebeliklerde bebek cinsiyet tahmininde yanılma olabilmektedir ancak bebeğinizin cinsiyeti ilk günden beri bellidir. Ultrasonografi ile doktorunuz tahminini 19. haftada söyleyebilir. Bu bebeğinizin anne karnındaki duruşuyla ilişkilidir. Cinsel organları görünecek şekilde duruyorsa şanslısınız demektir. Kesin olarak öğrenmek içinse 20. haftayı beklemelisiniz. Unutulmamalıdır tahminlerin %5 oranında yanlış olma ihtimali vardır.

19 Haftalık Gebelikte Beslenme Nasıl Olmalıdır?


Gebeliğin 19. haftası, beslenmenin dikkat edilmesi gereken haftalardan birisidir.

- Vücudunuza aldığınız her şeyin bebeğinizle de paylaşılacağını unutmamalısınız.
- Alkol ve nikotinden tamamen uzak kalmalısınız. Uzmanlara göre özellikle alkolde güvenli bir sınır yoktur. Kanınızda ne kadar alkol bulunursa bebeğinize de aynı oranda geçeceği için tüketmemelisiniz. Ek olarak tütün ürünlerinde pasif içici konumunda olmamaya dikkat etmelisiniz.
- Birçok yaşadığınız hamilelik sorununa çözüm olarak lifli gıdalar tüketebilirsiniz. Kabızlık ve hemoroitte lifli yiyecekler fayda sağlamaktadır. Lifli besinler sindirimi de kolaylaştırarak mide yanması problemleri en aza indirgeyebilir. Bu besinler yulaf ezmesi, tam buğday unu, yeşil sebzelerdir. Bu besinleri tüketebilirsiniz.
- Kalsiyum almaya özen göstermelisiniz. Pastörize süt ve yoğurt tüketerek kalsiyum alabilirsiniz.
- B12 ve A vitamini almayı ihmal etmemelisiniz. Doktorunuz da danışarak bir beslenme programı oluşturabilirsiniz.

19 Haftalık Gebelik Kaç Aylıktır?


19 haftalık gebelik, 4 ay 13 günlük hamilesiniz demektir.

19 Haftalık Bebek Gelişimi


Hamileliğinizin 19. haftasında bebeğinizi kaslarını çalıştırarak uzuvlarını hareket ettirir. Akciğerleri gelişmektedir. Akciğer bronşiyalleri oluşmaya başlamıştır. 5 duyusu da gelişmektedir. İşitme, hissetme, emme ve yutma gibi becerileri gelişmeye devam ediyor. Bebeğiniz sizi duyabilir. Onunla konuşarak bağlanmanızı destekler. Bol bol konuşabilirsiniz.

Kilo almaya devam etmektedir. Çok fazla yağı bulunmamaktadır. Bu nedenle buruşuk bir görüntüye sahiptir. Dişleri 6. aya kadar gelişmektedir.

19 Haftalık Bebek Nasıl Olur?


Bebeğiniz bir domates büyüklüğüne ulaşmış durumdadır. Günler ilerledikçe gelişmeye devam etmektedir. Saçları uzuyor olabilir ve kaşları ince bir şekilde görünüyor olabilir.

19 Haftalık Bebeğin Boyu Ne Kadardır?


Birçok aile bebeğinin boyutunu merak etmektedir. Bebeğiniz 19. haftasında 13 ile 15 cm civarlarındadır. İlerleyen haftalarda boyu daha da uzayacaktır.

19 Haftalık Bebek Kaç Gramdır?


Ailelerin merak ettikleri bir diğer konu da bebeklerinin ağırlıklarıdır. Hamileliğinizin 19. haftasında bebeğiniz ortalama olarak 200-240 gram arasındadır.

19 Haftalık Bebek Kalp Atışı Kaç Olmalı?


19 haftalık olan bebeğinizin kalp atışları duyulabilir. Kalp ritmi bir yetişkinin neredeyse iki katıdır. Bu da dakikada 120-160 kez attığı anlamına gelmektedir.

19 Haftalık Bebek Hareketleri Hissedilir mi?


Evet, 19 haftalık bebeğinizin hareketleri hissedilir. Karnınızda tekme attığını hissedebilirsiniz.