Hamileliğin 20. Haftası - 20 Haftalık Gebelik | Uni Baby
5.01.2021 00:00:00

Hamileliğin 20. Haftası - 20 Haftalık Gebelik

20 haftalık hamilelik nasıl olur, anne ve bebekteki değişiklikler nelerdir merak ediyorsanız makalemizi okumaya hemen başlayın!

Hamileliğinizin 20. haftasında 2. trimesteri ortaladınız. Karnınız büyüdükçe ağırlık merkeziniz değişiyor. Bu nedenle 20. haftanızda düz ayakkabıları giymeyi tercih edebilirsiniz.

Gebelikte 2. trimester denilen 14-26 hafta arasındaki dönemde sağlık sorunlarınız azalır ve henüz kendinizi ağır hissetmeye başlamamışsınızdır. Bu dönemde özel bir sağlık sorunu yaşamıyorsanız ve doktorunuz aksini söylemediyse cinsel ilişkiye girmenizde herhangi bir sakınca yoktur.

20 Haftalık Gebelikte Annedeki Değişiklikler


- 20 haftalık gebelikte kilo artışınızın olması sebebiyle karın kaslarınızda gerilmeler ve çatlamalar başlamaktadır.
- Hamilelik hormonunun etkisiyle 20 hafta civarlarında saçınızın, vücudunuzdaki tüylerin ve tırnaklarınızın daha hızlı uzadığını fark edebilirsiniz.
- Dolaşım sistemindeki genişlemeyle birlikte tansiyonunuz normal seviyelerin altına düşebilir.
- Gebeliğiniz boyunca artan kan hacminiz, vücudunuzda daha çok demire ihtiyaç duymanıza sebebiyet vermektedir. 20. hafta civarlarında günlük demir ihtiyacınız karşılanmadığı takdirde demir yetersizliği nedeniyle kansızlık problemiyle karşı karşıya gelebilirsiniz.
- Bu dönemlerde anne adaylarının sıklıkla şikayet ettiği konulardan birisi de yorgun hissetmektir.
- Ek olarak hormonsal değişiklikler nedeniyle unutkanlık ve dikkat dağınıklığı da meydana gelebilir.

  Hamileliğin 20. haftasında annenin rahmi göbek deliği hizasına denk geldiği için ağırlık merkezi de değişmiştir. Bu yüzden düşmelere karşı daha hassas hale gelmiş olabilirsiniz. Artık düz ayakkabı giymeniz tavsiye edilmektedir. Topuklu ayakkabıya bir süre ara verebilirsiniz. Yerden bir şey almak istediğinizde eğilmek yerine dizlerinizi bükerek almalısınız. Bu hem sizin hem de bebeğinizin sağlığı için önemlidir.

  20 Haftalık Gebelikte Anne Karnı Ne Kadardır?


  Hamileliğinizin 20. haftasında rahim büyüklüğünüz artmaya devam etmektedir. Rahminiz göbek deliğinizin hizasına gelmiştir. 20. haftadan sonra haftalık olarak yaklaşık 1 cm büyümesi beklenmektedir.

  20 Haftalık Gebelikte Kaç Kilo Alınmalı?


  Hamileliğin ilk 13 haftasında ortalama 1-3 kilo alan anne adayları, 14. haftadan itibaren 26. haftaya kadar ayda ortalama 1 kilo alırlar. Bu nedenle hamileliğinin 20. haftasına gelen bir anne adayının hamileliğin başlangıcından bu yana 5 kilo alması beklenmektedir. Karın her hafta olduğu gibi büyümeye devam ederken artık bu haftalarda bebeğinizin hareketlerini de yavaş yavaş hissetmeye başlayabilirsiniz.

  20 Haftada Bebeğin Cinsiyeti Değişir mi


  Hayır, bebeğinizin cinsiyeti hamileliğinizin başından beri bellidir ve aynıdır. Doktorunuz bebeğinizin cinsiyetini önceki tahmininden farklı söylediyse bu ultrasonografide gördüğü açıyla ilgilidir. Unutmamalısınız ki doktorunuz ultrasonografiye bakarak bebeğinizin cinsiyetini tahmin edebilmektedir. Bu da demektir ki bebeğinizin cinsiyeti değişmemiştir ancak doktorunuzun tahmini değişmiştir.

  20 Haftalık Bebek Cinsiyetinde Yanılma Olur mu?


  Evet, az da olsa bebek cinsiyeti tahmininde yanılma payı vardır ancak bu oran gebeliğinizin 20. haftasında çok düşüktür. Cinsiyet tahmini yapılırken bebeğinizin anne karnında durduğu pozisyon çok önemlidir. Genellikle 20 haftalık anne karnındaki bebeğin cinsiyeti kesin olarak tahmin edilmektedir.

  Üreme organlarının gelişmesi ile birlikte bebeğinizin cinsiyeti de belli olur. Eğer bebeğiniz kız ise rahim oluşumu biter ve vajinal kanal gelişimi başlar. Erkek ise testisler karından aşağıya doğru inmeye başlar. Testis torbasının önümüzdeki haftalarda oluşmasıyla da testisler tamamen içine girer.

  20 Haftalık Bebek Ultrason Görüntüsü Nasıldır?


  20 haftalık bebek patates büyüklüğüne ulaşmıştır. Ortalama olarak 16-25 cm’dir. Ağırlığı ise 260-300 gr civarındadır. Her bebeğin gelişiminin birbirinden farklı olduğunu ve boy ile kilolarının farklılaşacağı unutulmamalıdır.

  20 Haftalık Gebelikte Bebek Karnın Neresindedir?


  20. hafta, bebeğin anne karnında daha fazla hareket ettiği bir dönemdir. Rahminiz göbek deliğinizin hizasına denk gelmektedir.

  20 Haftalık Gebelikte Beslenme Nasıl Olmalıdır?


  - Anneler 20. haftadan itibaren demir eksikliği problemiyle sıklıkla karşılaşmaktadır. Bu sebeple haftanın 2 günü yağsız et ve balık yiyebilirsiniz. Vitamin ve mineral değeri yüksek olan yumurta tüketebilirsiniz. Ispanak, pazı gibi yeşil yapraklı besinler ve baklagiller yoluyla demir oranınızı arttırabilirsiniz.
  - Hamilelik döneminde daha fazla önem kazanan su içme, gebeliğinizin bu haftalarında da atlanmamalıdır. Bol bol su tüketmelisiniz.
  - Günlük C vitamininizi almalısınız. Turunçgiller bu konuda yardımcı olacaktır.
  - Kalsiyum ağırlıklı yiyecekler tüketmelisiniz. Bebeğinizin kemik gelişimine katkı sağlayacaktır.
  - 20. hafta civarlarında özellikle geceleri sıklıkla karşılaşılan kramplar rahatsız edici olabilir. Bu krampları azaltmak için doktor tavsiyesiyle magnezyum desteği alınabilir. Ayrıca vücuttaki kasları güçlendirmek için kendinizi çok yıpratmadan pilates, yoga veya yüzme gibi sporların tercih edilmesi kadınların rahatlamasını sağlayabilir.

  20 Haftalık Gebelik Kaç Aylıktır?


  40 haftalık gebelik döneminin artık yarısına geldiniz. 4 ay 19 gündür hamilesiniz ve bebeğinize kavuşmanıza az kaldı. Gebelikteki 14. haftadan 26. haftaya kadar olan bu dönem 2. trimester olarak bilinir ve 20. hafta ikinci trimesterin tam ortasına denk gelmektedir.

  20 Haftalık Bebek Gelişimi


  Evet, o dönemlere geldiniz. Bebeğinizin hareketini 20. haftanızda çoğu zaman fark edebilirsiniz çünkü bebeğiniz anne karnında daha fazla hareket etmektedir. Bebeğin; duyma, görme, koku ve tat alma duyularının gelişiminin tamamlanmasına az kalmıştır. Cildi artık kalınlaşır. Tırnakları ve saçları gelişir. Üreme organları gelişmeye devam etmektedir.

  20 Haftalık Bebek Nasıl Olur?


  Patates büyüklüğüne ulaşan bebeğiniz karnınızda döner, tekme atar ve kıvrılır. Kaşları çok ince bir şekildedir. Saçları da çıkmış olabilir.

  20 Haftalık Bebeğin Boyu Ne Kadardır?


  20 haftalık bebeğinizin boyu 16-25 cm dolaylarındadır ancak her bebeğinki birbirinden farklı olabilir.

  20 Haftalık Bebek Kaç Gramdır?


  Bebeğiniz anne karnında 20 haftalıkken ortalama olarak 260-300 gramdır.

  20 Haftalık Bebek Kalp Atışı Kaç Olmalı?


  20 haftalık olan bebeğinizin kalp atışları duyulabilmektedir. Önceki haftalara oranla kalp atış hızı artmıştır. Ortalama bir rakam vermek gerekirse dakikada 120-160 kez atmaktadır.

  20 Haftalık Bebek Hareketleri Hissedilir mi?


  Evet, 20 haftalık olan bebeğinizin hareketlerini hissedebilirsiniz. Tekmeler attığında bunları fark edebilirsiniz.