Hamileliğin 21. Haftası - 21 Haftalık Gebelik | Uni Baby
6.01.2021 00:00:00

Hamileliğin 21. Haftası - 21 Haftalık Gebelik

21 haftalık hamilelik nasıl olur, anne ve bebekteki değişiklikler nelerdir merak ediyorsanız makalemizi okumaya hemen başlayın!

Hamileliğin ikinci trimesterı devam etmektedir. 21 haftalık gebelikte anne ilk üç aydaki rahatsızlıklarının çoğunu geride bırakmıştır ve hamileliğinin en rahat dönemindedir. Anne karnında hızla büyüyüp gelişen bebeğin boyu ve kilosu artmakta, hareketleri çoğalmakta ve duyma ve görme gibi becerileri gelişmektedir. Anne karnında hala fazla yer kaplamasa da büyüyen bebeğin tekmelerini ve hareketlerini anne hissedebilmektedir.

21 Haftalık Gebelikte Annedeki Değişiklikler


Annenin karnı artık iyice büyümekte ve diğer kişiler tarafından fark edilmektedir. Anne karnı içinde büyüyen ve gelişen bebek annenin vücudunda ve ruh halinde değişikliklere sebep olmaktadır.

21 haftalık gebelikte annedeki değişiklikler aşağıdaki gibidir;

- Karın etrafında ağrılar
- Vajinal akıntı
- Eller ve ayaklarda şişme
- Diş eti hassasiyeti
- Mide rahatsızlıkları
- Hazımsızlık ve sindirim problemleri
- Cilt renginde koyulaşma
- Ciltte yağlanma
- Aşerme
- Koku duyarlılığı
- Mide bulantısı ve baş dönmesi
- Hassas göğüsler

  Listelenen bu değişikliklerin hepsini her kadın deneyimlememektedir, bazı değişiklikleri yaşamak veya bir kısmını yaşamamak mümkün ve normaldir.

  21 Haftalık Gebelikte Kaç Kilo Alınmalı?


  Gebelik ilerledikçe annenin de kilosu artmaktadır. Anne ilk trimesterden itibaren kilo almaktadır. Annenin kilosundaki değişiklik hem kendi kilosunun artması hem de bebeğin her geçen gün ağırlaşması ile gerçekleşmektedir. 21 haftalık gebelikte anne ortalama olarak 4 ile 6 kilo arasında almış olmaktadır.  Hamilelik boyunca annenin dengeli kilo almaya dikkat etmesi sağlığı için oldukça önemlidir.

  21 Haftada Bebeğin Cinsiyeti Değişir mi?


  Hayır, 21 haftada bebeğin cinsiyeti değişmemektedir. Bebeğin cinsiyeti anne karnına düştüğü anda aslında belli olmaktadır. Bebeğin cinsiyetinin belirlenmesi ve görülmesi içinse bebeğin büyümesinin ve belirli gelişimleri tamamlamasının beklenmesi gerekmektedir. Bebeğin cinsel organları geliştiğinde ultrason görüntüleriyle bebeğin cinsiyeti tespit edilmektedir.

  21 Haftalık Bebek Cinsiyetinde Yanılma Olur mu?


  Bebeğin cinsiyetinin değişmemesinin yanında bazı durumlarda ultrason görüntülerindeki belirsizlik ve hatalar nedeniyle cinsiyet yanlış tespit edilebilmekte ve ilerleyen ultrason kontrollerinde doğru cinsiyet tespit edilerek önceki kontrollerde söylenenden farklı bir cinsiyet söylenebilmektedir. Bu durum 21. haftada da yaşanabilmektedir. Önceki kontrollerde farklı tespit edilen cinsiyetin, 21. haftada daha doğru bir görüntü elde edilerek doğru tespit ile değişmesi mümkündür.

  Bebeğin pozisyonu, ultrason cihazının çözünürlük kalitesi ve cinsiyetin belirlenmesi için gerekli gelişimlerin beklenmiş olması gibi faktörler bebeğin cinsiyetinin doğru belirlenmesini etkilemektedir.

  21 Haftalık Bebek Ultrason Görüntüsü Nasıldır?


  Anne karnındaki 21 haftalık bebek ultrason görüntülerinde hareketli görülebileceği gibi uyurken de görülebilmektedir. Bebeğin burnu, gözleri ve ağzı iyice geliştiği için ultrason görüntüsünde yüzü oldukça belirgin ve net görülebilmektedir.  21 haftalık bebeğin kalp atışları da ultrasın görüntülemesinde oldukça net ve belli bir ritimde güçlü bir şekilde atarken duyulabilmektedir. 21 haftalık bebeğin boyu ortalama olarak 26-27 santime ulaşmıştır, kilosu ise şimdiden 360 gramdır.

  21 Haftalık Gebelikte Bebek Karnın Neresindedir?


  Anne karnında büyüdükçe leğen kemikleri arasından yukarı doğru çıkan bebek gebelik 21. haftaya ulaştığında orta karın seviyesine gelmiştir.

  21 Haftalık Gebelikte Beslenme Nasıl Olmalıdır?


  Annenin gebeliği boyunca tükettiği besinler ve beslenme alışkanlıkları hem annenin kendi sağlığını hem de anne karnındaki bebeğin sağlığını doğrudan etkilemektedir.  Hamileliğin en başından itibaren annenin dengeli beslenmeye dikkat etmesi, aşırı yağlı ve şekerli paketli gıdaları tüketmemeye dikkat etmesi gerekmektedir. Annenin kafein, işlenmiş et, pastörize edilmemiş süt ürünleri gibi gıdaların tüketimini de mümkün olduğu kadar azaltması bebeğin sağlığı için önemlidir. 21 haftalık gebelikte anne aşağıdaki besin gruplarını günlük olarak aldığı bir beslenme düzeni oluşturmalıdır;

  - Tahıllar
  - Protein
  - Vitamin ve mineraller
  - Kalsiyum
  - Folik Asit
  - Demir
  - Lif

  21 Haftalık Gebelik Kaç Aylıktır?


  21 haftalık gebelik 4 ay 26 güne denk gelmektedir. Anne ikinci trimesterin içindedir.

  21 Haftalık Bebek Gelişimi


  21 haftalık bebeğin organlarının oluşumu neredeyse tamamlanmıştır. Bebek anne karnında ihtiyacı olan besinleri hala plasenta ile alıyor olsa da bebeğin sindirim sistemi yuttuğu amniyon sıvısını sindirerek ve enerji verici maddeleri emerek az da olsa kendi kendine besin sağlamaya başlamıştır. Bebeğin vücudu bağışıklık sistemini güçlendiren macun benzeri bir madde ile kaplıdır. Bu yağlı yapının adı vernix caseosadır. Vernix ceseosanın çoğu doğumda kaybolacaktır.

  Bebeğin içinde bulunduğu amniyotik sıvı annenin yediği besinlerin tadına göre tat değiştirmektedir. Anne tatlı bir besin tükettiğinde tatlı, acı bir besin tükettiğinde acı olmaktadır. 21 haftalık bebeğin tat alma duyusu gelişmiştir yani annenin yediklerine göre bebeğin de yuttuğu amniyon sıvıdan aldığı tat değişecektir. Yapılan araştırmalar anne karnındaki bebeğin tatlı tercih ettiğini göstermektedir, ancak bu annenin tatlı tüketimini arttırmasını gerektirmemektedir.  Bebeğin tat alma duyusu yanında işitme duyusu da gelişmiştir. Bebek annesinin sesini net bir şekilde duymakta ve etraftaki sesleri de seçebilmektedir. Bebek doğduğunda annesinin ve babasının sesine alışık olacaktır.

  21 haftalık gebelikte bebeğin kolları ve bacaklarının vücuda olan oranı dengelenmiştir. Bebeğin kemik ve kemik iliği gelişimi devam etmektedir.  21 haftalık bebeğin kasları gerekli nöronların gelişmesiyle birlikte beyne bağlanmıştır. Bu da bebeğin hareketlerindeki refleks ve seğirmelerin azalacağı anlamına gelmektedir.

  21 Haftalık Bebek Nasıl Olur?


  Anne karnında 21 haftalık bebek doğumda olacağı boyutunun yarısına ulaşmıştır bile. Kollarının, bacaklarının ve başının vücuduna orantılı bir boyuta gelmesiyle birlikte minik bir insan görünümü kazanmıştır. Bebeğin yüz hatları da gelişmiştir. Burnu, gözleri ve ağzı son şekillerini almaktadır.

  21 Haftalık Bebeğin Boyu Ne Kadardır?


  21 haftalık bebeğin boyu ortalama olarak 26-27 santimdir.

  21 Haftalık Bebek Kaç Gramdır?


  21 haftalık bebeğin ağırlığı ortalama olarak 360 gramdır.

  21 Haftalık Bebek Kalp Atışı Kaç Olmalı?


  Bebeğin kalp atışı 21. Haftada stetoskopla dinlenebilecek kadar güçlü atmaktadır. Bebeğin kalbi düzenli ve kuvvetli atmasıyla birlikte bir yetişkinin kalp atış hızından yaklaşık olarak 2 kat daha hızlı atmaktadır. 21 haftalık bebeğin kalp atışları dakikada 120-160 atış arasında olmalıdır.

  21 Haftalık Bebeğin Hareketleri Hissedilir mi?


  Evet, 21 haftalık bebeğin hareketleri hissedilmektedir. Bebeğin anne karnındaki hareketleri 20. haftadan ibaren anne tarafından hissedilmeye başlanmaktadır.  Bebeğin tekmeleri, yumrukları, gerinmeleri ve anne karnında yer değiştirmeleri 21. Haftalık gebelikte anne tarafından hissedilmektedir.