Hamileliğin 22. Haftası - 22 Haftalık Gebelik | Uni Baby
6.01.2021 00:00:00

Hamileliğin 22. Haftası - 22 Haftalık Gebelik

22 haftalık gebelikte anne adaylarını nelerin beklediğini merak ediyorsanız makalemize mutlaka göz atın. 22 haftalık bebek gelişimi hakkında detayları öğrenin!

22. hafta itibariyle anne hamileliğin 2. yarısına geçmiş kabul edilmektedir. Hamilelik serüveninin yarısı geride kalmıştır.  Gebeliğin 2. trimesteri devem etmektedir ve annede de bebekte de değişimler devam etmektedir. Her geçen gün büyüyüp gelişen bebek anne karnındaki varlığını hissettirmeye başlamıştır ve bebekteki değişim ve gelişimler anneye de yansımaktadır.  Anne hamileliğinin en rahat dönemini yaşamaya devam etmektedir. Bebek için hazırlıkların en rahat yapıldığı dönem bu dönemdir.

22 Haftalık Gebelikte Annedeki Değişiklikler


Annenin karnı içeride hızla büyüyen bebekle birlikte hızla büyümektedir.  Gebelik boyunca devam eden değişiklikler bu hafta da devam etmektedir. 22 haftalık gebe olan annede aşağıdaki değişiklikler gözlemlenmektedir;

- Karın etrafında ağrı
- Karın bölgesinde çatlaklar
- Sindirim problemleri
- Bacak ağrıları
- Ellerde ve ayaklarda şişme
- Baş dönmesi ve mide bulantısı
- Koku duyarlılığı
- Göğüslerde hassasiyet ve sızıntı
- Aşerme
- Değişken ruh hali
- Vajinal akıntı

  Her kadın gebelik boyunca farklı değişimler yaşamaktadır. Verilen listedeki değişikliklerinin hepsinin her kadın gözlemlemeyeceği gibi farklı değişiklikler de yaşayabilmektedir.

  22 Haftalık Gebelikte Anne Karnı Ne Kadardır?


  22 haftalık gebelikte anne karnı dışarıdan fark edilecek kadar büyümüştür. Anne önceki haftalarda ve bu hafta hamile kıyafetleri giymeye ihtiyaç duymaya başlamaktadır. Anne karnında büyüyen bebek artık annenin gebeliğini belli edecek boyuta ulaşmıştır ve annenin karnı belirgindir.

  22 Haftalık Gebelikte Kaç Kilo Alınmalı?


  22 haftalık gebelikte anne gebeliğinin başından itibaren toplamda 5-6 kilo almış olmalıdır. Anne gebelik boyunca mutlaka kilo alacaktır ve kilo alması sağlıklıdır. Ancak bu kilo alışının dengeli bir şekilde ilerlemesi annenin sağlığı için önemlidir.

  22 Haftalık Bebek Ultrason Görüntüsü Nasıldır?


  Anne karnındaki bebek bir süredir küçük bir insan formunu almış ve ultrason görüntülerinde minik bir bebek görüntüsü vermektedir. 22. Haftada ultrason görüntüleri de yine küçük bir bebek figürü görünecektir.  22 haftalık bebek ultrason görüntülerinde uyurken veya hareket halinde görüntülenebilecektir. Bebeğin mimiklerini yakalamak da mümkündür. Gülümserken veya bebeğin yüzünü asmışken görüntülerini yakalamak 22. haftada daha belirgin olacaktır. Anne karnında 22 haftalık bebeğin boyu ortalama 28-29 santim, ağırlığı ise 430-460 gramdır.

  22 Haftalık Gebelikte Bebek Karnın Neresindedir?


  Anne karnındaki bebek büyüdükçe rahim de büyümekte ve anne karnında leğen kemikleri arasından yukarı doğru çıkmaktadır. 22 haftalık gebelikte bebek anne karnının orta bölgesine doğru pozisyondadır.

  22 Haftalık Gebelikte Beslenme Nasıl Olmalıdır?


  Annenin beslenmesi gebelik boyunca hem annenin sağlığını hem de bebeğin sağlığını ve gelişimini doğrudan etkileyen bir faktördür. Gebelik boyunca annenin yediklerine dikkat etmesi, tüm besinlerden alabildiği vitamin ve minerallerce zengin bir diyet ile beslenmesi önemlidir. Dengeli bir beslenme planı ve günlük olarak her besin grubunun alınması bebeğin ve annenin sağlığını olumlu etkileyecektir. 22 haftalık gebelikte anne aşağıda listelenen besinleri dengeli bir şekilde tükettiğinden emin olmalıdır.

  - Protein
  - Kalsiyum
  - Folik Asit
  - Demir
  - Lif
  - Vitaminler
  - Sağlıklı karbonhidratlar

  22 Haftalık Bebek Kaç Aylıktır?


  22 haftalık gebelik ikinci trimesterın 2. ayıdır. Gebelik üç trimestere ayrılmıştır ve her trimester üç aydır. 22 haftalık gebelik 5. ayın sonun denk gelmektedir.

  22 Haftalık Bebek Gelişimi


  22. haftada bebeğin vücudu, organları, kemikleri ve beyni gelişimine hızla devam etmektedir. Bebeğin akciğeri doğum sonrası nefes almaya hazırlanmaktadır. Bebeğin cilt altındaki yağ dokusu miktarı artmaktadır. Cilt iki katman olacak şekilde gelişmektedir. İlk katman yüzeysel katman ve ikinci katman ise derin katmandır. Yüzeysel katman bebeğin el parmakları avuç içleri ayak parmakları ve ayak tabanındaki derileri ve bu dokulardaki izleri oluşturmaktadır.

  Beyin gelişimi de devam etmektedir ve beyin ve vücuda bağlı sinirler gelişimini sürdürmektedir.  Beyin ve sinirler arasındaki bağlantılar oluştukça bebeğin duyuları da gelişmektedir. 22. Haftada bebeğin dokunma duyusu da gelişmeye başlamıştır.  Önceki haftalarda daha çok refleks ve seğirmelerden oluşan hareketleri 22. Haftada daha çok bilinçli hareketlere dönüşmeye başlamıştır.

  Bebeğin tat alma görme ve işitme duyuları da her geçen gün daha fazla gelişmektedir. 22. haftada bebek anne karnındaki amniyon sıvısının tadını alabilmekte, anne karnının dışındaki sesleri duyabilmekte ve parlak ışıkları seçebilmektedir.

  22. haftada bebeğin uykusunun da belli bir düzene girmeye başladığı fark edilecektir. Bebek günün belli zamanlarını uyuyarak belli zamanlarını ise anne karnında hareket ederek uyanık şekilde geçirecektir. Bu döngüye sirkadyen ritim denmektedir. Bebeğin uyku ve uyanıklık düzeni annenin uyku ve uyanıklık düzeniyle paralel olmayabilmektedir.

  22 Haftalık Bebek Nasıl Olur?


  22 haftalık bebek kollarının bacaklarının ve başının vücuduna oranı, gelişen cildi ve hareketleriyle minik bir insan görüntüsündedir. Büyük bir bölümü gelişen organları, gelişmeye devam eden beyin ve sinir ağlarıyla dünyaya gelmeye hızla hazırlanmaktadır. 22 haftalık bebek dünyaya gelmeden önce anne karnında geçirdiği vaktin yarısını tamamlamıştır.

  22 Haftalık Bebeğin Boyu Ne Kadardır?


  22 haftalık bebeğin boyu ortalama olarak 28-29 santimdir. Bebek önceki haftadan bu yana yaklaşık olarak 1-2 santim uzamıştır. Bebeğin boyu hızla uzamaya devam edecektir.

  22 Haftalık Bebek Kaç Gramdır?


  Anne karnında gelişmeye devam eden bebek her geçen hafta daha da ağırlaşmaktadır. 22 haftalık bebek ortalama olarak 430-450 gram ağırlığa ulaşmıştır.

  22 Haftalık Bebek Kalp Atışı Kaç Olmalı?


  Bebeğin kalp atışı ilk haftalarda oldukça düzensiz ve yavaşken bebek büyüdükçe ve kalbi geliştikçe düzenli bir ritme ulaşmakta ve kalp atış hızı artmaktadır. 22 haftalık bebeğin kalp atış hızı ortalama olarak dakikada 20-160 atış arasındadır.

  22 Haftalık Bebeğin Hareketleri Hissedilir mi?


  Evet, 22 haftalık bebeğin anne karnındaki hareketleri hissedilmektedir. Anne karnındaki bebeğin hareketlerini 20. haftadan itibaren hissetmeye başlamaktadır. Bebeğin hareketleri ilk zamanlarda belli belirsiz hissedilmekte ve ilerleyen haftalarda bebek büyüdükçe daha fazla hissedilmektedir.