Hamileliğin 23. Haftası - 23 Haftalık Gebelik | Uni Baby
6.01.2021 00:00:00

Hamileliğin 23. Haftası - 23 Haftalık Gebelik

23 haftalık gebelik belirtileri nelerdir ve hamileliğin 23. haftasında neler yaşanır merak ediyorsanız bu yazımız tam size göre!

23. hafta gebelikte ikinci trimesterin son ayına girdiniz. Bebeğinizin karnınızda günden güne büyüdüğünü hissediyorsunuz ve onunla bağ kurmaya devam ediyorsunuz.

Sevginizi bebeğinize göstermeye başlamak için hiç de erken değil. Karnınızı okşamak ve bebeğinizle konuşmak bebeğinizle bağ kurmanıza yardımcı olacaktır. Okşayışlarınıza ve sesinize minik karşılıklar almaya bile başlayabilirsiniz.

Karnınızda neler olduğunu, bebeğinizin nasıl değiştiğini neler yaptığını merak ediyorsunuz. Bu dönemde bebeğiniz nefes alma alıştırmaları yapıyor, uyku ve uyanıklık arasında gidip geldiği bir düzeni oluşmaya başlıyor.

23 Haftalık Gebelikte Annedeki Değişiklikler


- Gebeliğinizin 23. haftasında göğüslerinizin iyice büyüdüğünü gözlemleyeceksiniz.
- Göğüslerinizden kolostrum adı verilen ilk sütünüz bazı zamanlarda sızıyor olabilir. Bu süt bebeğinizin bağışıklık sistemi için çok önemlidir.
- Doğacak olan bebeğinizi doyurmak için vücudunuz hazırlık yapıyor.
- Vücudunuzda ve organlarınızda bebeğiniz büyüdükçe değişimler olmaya devam ediyor.
- Kaburgalarınız bebeğiniz büyüdüğü için ona yer açmak amacıyla daha da açılıyor.
- Rahminiz genişlemeye devam ediyor.
- Karnınız gitgide daha yuvarlak bir görünüme sahip oluyor.
- Bebeğiniz ağırlaşmaya devam ettiği için kaburgalarınızda ve belinizde ağrılar yaşayabilirsiniz.

23 Haftalık Gebelikte Anne Karnı Ne Kadardır?


23. haftada rahminiz göbek deliğinizin ortalama olarak 3,75 cm yukarısındadır. Karnınız dışarıdan bakıldığında fark edilmektedir.

23 Haftalık Gebelikte Kaç Kilo Alınmalı?


23 haftalık gebelikte annelerin sıklıkla merak ettiği konulardan biri annelerin ne kadar kilo alması gerektiğidir. 23 haftalık hamilelikte anne adayları genelde olarak 5,5-6,8 kg arasında kilo almaktadır. Bu kilo alımı her kadına göre değişiklik göstermektedir. Eğer bu kilodan az veya fazla aldıysanız doktorunuza başvurarak bir problem olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

23 Haftalık Bebek Ultrason Görüntüsü Nasıldır?


Bebeğiniz 23. haftasında bir greyfurt büyüklüğüne ulaşmış durumdadır. Yaklaşık olarak 25-30 cm boy uzunluğundadır. Ağırlığı ise 400-540 gr civarlarındadır. Boyu ve ağırlığı bu denli küçük olan bebeklerde cinsiyete göre farklılık gözetmek oldukça zordur. Bu nedenle kız ve erkek bebeklerin kilo ve ağırlığında farklılık olduğundan söz edilememektedir.

23 Haftalık Gebelikte Bebek Karnın Neresindedir?


23 haftalık hamilelikte rahim göbek deliğinin 3,75 cm yukarına çıkmıştır.

23 Haftalık Gebelikte Beslenme Nasıl Olmalıdır?


Hamilelik boyunca hem kendi sağlığınız hem de bebeğinizin sağlığı için dikkat etmeniz gereken bazı noktalar var.

- Eğer hamileliğinizden önce çay ve kahve gibi içecekleri çok sık tüketme alışkanlığınız varsa kafeinden uzak kalmak sizin için biraz zor olabilir ancak kafein tüketimine dikkat etmelisiniz. Kafeinin yüksek oranda tüketilmesi düşük riskini arttırıyor ya da bebeğin düşük kiloda doğması olasılığını yükseltiyor. Günlük tüketilmesi uygun görülen kafein miktarı 200 mg’dır. Bu da gün içerisinde 2 bardak çay ve kahveyi geçmemeniz gerektiğini ifade etmektedir.
- Dikkat edilmesi gerekenlerden bazıları da tuz ve sodyumdur. Tuzun fazla olarak tüketilmesi vücutta suyun tutulmasına neden oluyor ve şişkinlik hissini arttırıyor. Turşu gibi tuzu bol olan yiyeceklerden uzak durmalısınız.
- Suyu bol bol tüketmelisiniz.
- C vitamini ihtiyacınızı günlük olarak karşılamalısınız. Portakal, mandalina gibi besinler tüketebilirsiniz.
- A vitamini ihtiyacınız olduğunu unutmamalısınız. Balkabağı veya havuç gibi besinleri tüketerek bu ihtiyacınızı giderebilirsiniz.
- E vitamini ihtiyacınız bulunmaktadır. Zeytinyağı, fındık yağı, ıspanak veya maydanoz yoluyla E vitamini ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.
- Demir almaya dikkat etmelisiniz. Et, yumurta sarısı veya kuru meyveler yoluyla demir alabilirsiniz.
- Paketli gıdalardan uzak kalınmalıdır.
- Acı ve baharatlı yiyeceklerin tüketimine dikkat edilmedir. Fazla tüketildiğinde mide yanması şikayetiniz olabilir.
- Gebeliğinizde önem vermeniz gereken bir diğer konu da güneşten korunmaktır. Teniniz hamilelikte hassaslaşmaktadır. Bu nedenle güneş ışınlarına karşı daha hassastır ve güneş yanığı olma ihtimaliniz artmaktadır. Bulutlu günlerde dahi yüksek faktörlü bir güneş kremi sürmeye özen göstermelisiniz. Ek olarak sizi güneşten koruyacak kıyafetler tercih etmelisiniz.

23 Haftalık Gebelik Kaç Aylıktır?


Bazı aileler bebeğinin gelişimi ay ay hesaplamak ve takip etmek isteyebilir. 23 haftalık gebelik, 5 ay 11 günlük gebelik demektir.

23 Haftalık Bebek Gelişimi


Bebeğinizin akciğer gelişimi tamamlanmasa bile nefes alma alıştırmalarına başlamış durumdadır. Doğuma kadar bebeğinizin oksijen kaynağı plasentadır.

Kulakları önceki günlere kıyasla daha iyi duyabiliyor. Sesinizi duyabilir. Onunla bol bol konuşup şarkılar söyleyebilirsiniz.

Kilo almaya devam ediyor ancak cildi hala buruşuk bir görünüme sahip. Vücudu ve yüzü ise gitgide doğumda görünecek şekline çok daha yaklaşıyor.

23 Haftalık Bebek Nasıl Olur?


Eğer bebeğiniz erkekse testisleri karın bölgesinden aşağıya inmeye başlamaktadır. Kız bebek bekliyorsanız rahmi ve yumurtalıkları gebeliğin 23. haftası civarlarında gelişmiştir.

Gözleri hızlı bir şekilde hareket etmektedir ancak gözlerini henüz açamaz ve kapatamaz.

23 Haftalık Bebeğin Boyu Ne Kadardır?


23 haftalık anne karnındaki bebeğinizin boyu yaklaşık olarak 25-30 cm civarlarındadır. Kız ve erkek bebek için boy farklılığından bahsetmek oldukça zordur. Bebeğiniz bunun için henüz çok küçüktür.

23 Haftalık Bebek Kaç Gramdır?


23 haftalık hamilelikte bebeğinizin boyu ortalama olarak 400-540 gr’dır. Erkek ve kız olarak ağırlık konusunda ayrım yapmak pek mümkün değildir. Her bebeğin kilosu ve boyu birbirinden farklıdır. En sağlıklı gelişim bilgisini doktorunuzdan öğrenebilirsiniz.

23 Haftalık Bebek Kalp Atışı Kaç Olmalı?


Anne karnında 23 haftalık bebek kalp atışı duyulmaktadır. Bebeklerin anne karnındaki kalp atışları genel olarak dakikada 120-160 kezdir.

23 Haftalık Bebek Hareketleri Hissedilir mi?


Evet, 23 haftalık anne karnındaki bebek hareketleri hissedilmektedir. Bebeğinizin kasları düzensizdir. Bu sebeple bazı günler hareketleri hissederken bazı günler de hissedemeyebilirsiniz. Hemen endişelenmenize gerek yoktur ancak durum uzun sürerse doktorunuza başvurabilirsiniz.

Bu dönemde bebeğinizle aranızdaki bağlanmayı pekiştirmek için ona şarkılar söyleyebilirsiniz. Bebeğiniz bu şarkıları duyacaktır. Hatta hareket bile edebilir.