Hamileliğin 24. Haftası - 24 Haftalık Gebelik | Uni Baby
6.01.2021 00:00:00

Hamileliğin 24. Haftası - 24 Haftalık Gebelik

Hamileliğin 24. haftasında anne adayı neler yaşar, 24 haftalık hamilelik belirtileri nelerdir merak ediyorsanız hemen makalemize göz atın!

Prematüre doğum istenilen bir seçenek değildir ancak artık bebeğinizin doğumu 24. haftada gerçekleşirse dışarıdaki dünyada hayatta kalma ihtimaline sahiptir. Eğer bebeğiniz 24 haftalıkken beklenmeyen bir sebeple erken doğarsa gerekli yaşam desteklerinin sağlanması sayesinde yoğun bakımda kurtulabilecekleri varsayılmaktadır.

24 Haftalık Gebelikte Annedeki Değişiklikler


Hamilelik döneminizde her hafta yeni belirtilerle karşılaşabilirsiniz. Bu zamana kadar bacaklarınızdaki, midenizdeki, kaburgalarınızdaki, sırtınızdaki, göğüslerinizdeki kısacası tüm vücudunuzdaki sızlamalara alışmış olabilirsiniz. Bu kısmen hamilelik sürecindeki çeşitli hormonlarınız vücudunuzdaki çeşitli kas ve ligamentleri gevşetmesine bağlı olarak görülebilir. Ayrıca büyüyen bebeğinizin vücudunuza alışık olmadığı yönden baskı uygulaması da bunlara neden olabilir.

Hamileliğinizin 24. haftasında aşağıdaki belirtilerle karşılaşabilirsiniz:

- Yorgunluk ve uyku sorunları
- Vücudunuzda çatlaklar
- Şişmiş ve kanayan diş etleri
- Rahminizin genişlemesine istinaden karnınızın yan tarafında ağrılar
- Hemoroit
- Baş ağrıları
- Burun kanamaları
- Sindirim sorunları ve midenizde yanmalar
- Karnınızda gaz baskısı ve kabızlık
- Ayak krampları
- Sıcak basmaları
- Baş dönmeleri
- El ve ayaklarınızda ödem toplanması
- Vajinal enfeksiyonlar
- İdrar enfeksiyonları
- Yüzünüzün renginin koyulaşması ya da vücudunuzda hamilelik maskesi olarak bilinen kahverengi alanlar oluşması
- Daha yağlı bir cilt
- Kalın ve parlak bir saç

Önceki haftalardan itibaren devam eden hormonlarınızdan kaynaklı sabah bulantıları, duygu durum değişiklikleri, koku alma duyusunda artış, aşermeler, göğüslerde hassasiyet oluşumu, tuvalete gitmede artış, vajinadan süte benzer akıntılar ya da hafif lekelenmeler yaşayabilirsiniz. Eğer kanama görülürse bir sağlık çalışanından yardım talep etmelisiniz.

24 haftalık gebelik döneminde kendinizi sıklıkla aç hissedebilirsiniz. Halbuki 28. haftaya kadar daha fazla kalori almanız gerekmemektedir ancak siz kilo almış olabilirsiniz. Panik yapmanıza gerek yok. Bu çok normal ve sıklıkla karşılaşılan bir durumdur.

Kendinizi diğer hamile bireylerle karşılaştırdığınızda bebeğinizin çıkıntısının az veya fazla olduğunu fark edebilirsiniz. Her hamile kadının bel çevresi farklıdır. Bazı kadınların karnı az belirginken bazılarınınki ise daha çok belirgindir. Doktor kontrollerinizde zaten bir sıkıntı varsa doktorunuz sizi bilgilendirmektedir. Tıp tahsili bulunmayan komşunuz, kayınvalideniz veya arkadaşlarınız gibi kişileri dinleyip kendinizi strese sokmamalısınız. Kendiniz için mükemmel olan sizsiniz.
Bazı anne adaylarında hamilelik döneminde mantar enfeksiyonu veya pamukçuk görülebilir. Mantar enfeksiyonu sizi rahatsız edecek olsa da bebeğinize herhangi bir zararı olmamaktadır. Tedavisi için doktorunuzla iletişime geçebilirsiniz.
İdrarınızı yaparken yanma yaşayabilirsiniz. Bu muhtemelen bir idrar yolları enfeksiyonunun belirtisi olabilir. Tedavisi için doktorunuza danışabilirsiniz.

24 Haftalık Gebelikte Anne Karnı Ne Kadardır?


24 haftalık gebelikte anne karnı dışarıdan bakıldığında fark edilmektedir. Hamile misin sorularına hazır olmalısınız.

24 Haftalık Gebelikte Kaç Kilo Alınmalı?


24 haftalık gebelik konusu annelerin araştırdığı sorulardandır. Hamileliğinizden itibaren 24. haftaya kadar almanız gereken toplam 6-7,3 kg almanız beklenmektedir ancak bu her kadına göre farklılık göstermektedir.

24 Haftalık Bebek Ultrason Görüntüsü Nasıldır?


24 haftalık anne karnındaki bebeğiniz neredeyse bir mısır büyüklüğünde ve hemen hemen bir kutu peynir ağırlığındadır. Uzunluğu 21-30 cm civarındadır. Ağırlığı ise 540-675 gr civarındadır. Kız ve erkek bebeklerin ağırlık ve boy farklılaşmasının olup olmadığını söylemek oldukça zordur.

24 Haftalık Gebelikte Bebek Karnın Neresindedir?


Gebeliğin 24. haftasında rahim göbek deliğinin 3,8-5,1 cm yukarısındadır.

24 Haftalık Gebelikte Beslenme Nasıl Olmalıdır?


- Gün içerisinde 5 porsiyon sebze ve meyve tüketmeye özen göstermelisiniz.
- Yağın, hamileliğiniz boyunca diyetinizin %30’undan fazlasını oluşturmamasına dikkat etmelisiniz. Çeşitli araştırmalarda bu oranın geçilmesi ile bebeğinizin diyabet geliştirme riski arasında ilişki bulunmuştur.
- Lifli besinler tüketmeye dikkat etmelisiniz. Yulaf ezmesi, tam buğdaylı ekmek veya makarna, sebze ve meyve gibi besinler ile hem sağlıklı beslenirsiniz hem de hamilelerin sık karşılaştıkları sindirim sistemi problemlerini engelleyebilirsiniz.
- Sağlıklı proteinleri tüketebilirsiniz. Balık, yağ oranı düşük et, yumurta ve tavuk gibi yüksek proteinli besinleri tüketebilirsiniz.
- Günlük olarak kalsiyumu belirli olarak alarak sizin ve bebeğinizin sağlığına katkıda bulunursunuz. Yoğurt, süt ve peynir tüketebilirsiniz. Vegansanız kalsiyumdan zengin olan brokoli, ıspanak, soya sütü, pazı ve lahana yiyebilirsiniz.
- Vejetaryen veya vegansanız tofu ve soya ürünleri, kinoa, mercimek, fasulye, fıstık ve fındık gibi besinlerin amino asit ve mineral içerikleri yüksek olduğu için sağlıklı alternatif olarak tecih edebilirsiniz.
- E vitaminini bebeğinizin vücudunun şekillenmesine katkı sağlayacağı için almalısınız. Yumurta ve fındık gibi besinler ile E vitamini ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

24 Haftalık Gebelik Kaç Aylıktır?


24 haftalık hamilelik, 5 ay 18 günlük hamilelik demektir.

24 Haftalık Bebek Gelişimi


Eğer doğum 24. haftada gerçekleşirse bebeğinizin hayatta kalma olasılığı bulunmaktadır. Akciğerleri ve diğer hayati organları rahim dışarısındaki hayatla medikal destek sayesinde başa çıkabilir. Bu denli erken doğan bebekler için uyku, sağlıklı kalma, nefes alma ve enfeksiyonlarla başa çıkabilmelerine yardımcı olacak yenidoğan uzman yoğun bakım klinikleri bulunmaktadır.

Maalesef ki bebek ne kadar erken doğarsa ileride bir engeli olma ihtimali de yükselmektedir. Doğum 37. haftadan önce gerçekleşirse bunun adına erken doğum denmektedir. Bebeğinizle buluşmaya en az 3 ay daha beklemenizin olasılığı, bu ay içerisinde buluşma olasılığınızdan daha fazladır.

24 Haftalık Bebek Nasıl Olur?


24 haftalık anne karnındaki bebeğiniz normal bir bebek gibi görünmektedir ancak cildi daha incedir ve kafası vücuduna göre az daha büyüktür. Vücudunun geri kalan kısımları ise önümüzdeki günlerde çabucak yetişecektir.

24 Haftalık Bebeğin Boyu Ne Kadardır?


24 haftalık bebeğin boyu 21-30 cm civarlarındadır.

24 Haftalık Bebek Kaç Gramdır?


Bebeğiniz 24 haftalık olduğunda yaklaşık olarak ağırlığı 540-675 gr’dır.

24 Haftalık Bebek Kalp Atışı Kaç Olmalı?


24. haftada bebeğin kalp atışı duyulmaktadır. Doğuma kadar ortalama olarak dakikada 140-160 kez atmaktadır.

24 Haftalık Bebek Hareketleri Hissedilir mi?


Evet, bebeğiniz anne karnında hareketlidir fakat bunu fark edemeyebilirsiniz. Sizin fark ettikleriniz kısa olanlardır.