Hamileliğin 25. Haftası - 25 Haftalık Gebelik | Uni Baby
6.01.2021 00:00:00

Hamileliğin 25. Haftası - 25 Haftalık Gebelik

Hamileliğin 25. haftasında annede ve bebekte yaşanan değişmeleri detaylı olarak bulabileceğiniz makalemize hemen göz atın!

25 haftalık gebelikte, bebek anne karnındaki en hareketli ve aktif dönemindedir. Bebeğin anne karnında alanı hala oldukça geniştir ve gelişen vücuduyla bebek gerinme, dönme, tekme ve yumruk atma gibi birçok hareketi yapmakta ve gelişmesine devam etmektedir.

25 Haftalık Gebelikte Annedeki Değişiklikler


25 haftalık hamileliğin annede sebep olduğu değişikliklerin en belirgini anne karnında bebeğin büyümesi ile birlikte büyüyen karındır. Anne karnında hızla büyüyen bebeğin vücudundaki değişiklikler ve hamilelik süresince annenin vücudunun salgıladığı hormonlar ve bebeğin büyümesi ile birlikte annenin organlarına yaptığı müdahale annenin birçok değişiklik deneyimlemesine sebep olmaktadır.

25. haftada anne aşağıdaki değişiklikleri gözlemleyebilmektedir;

- Ellerde, ayaklarda ve yüzde şişkinlik
- Yorgunluk
- Uyku problemleri
- Vücudun belli bölgelerinde çatlaklar
- Karnın yan tarafında ağrılar
- Hemoroit
- Sindirim sorunları
- Mide rahatsızlıkları
- Ten renginde koyulaşma ve vücudun bazı bölgelerinde kahverengi lekeler
- Sık tuvalete gitme ihtiyacı
- Sabah bulantıları
- Aşerme
- Baş ağrısı
- Göğüslerde hassasiyet
- Vajinal akıntı

  Tüm hamile kadınlar 25. haftada aynı değişiklikleri yaşamamaktadır. Listelenen değişimlerin hepsi aynı anda da deneyimlenmeyebilmektedir. Her kadının yaşadığı değişimler farklılık gösterecektir.

  25 Haftalık Gebelikte Anne Karnı Ne Kadardır?


  Haftalar geçtikçe anne adayı karnının git gide büyüdüğünü fark edecektir. 25. haftada bebeğin içinde bulunduğu rahim 25 santim uzunluğa ulaşmıştır. Anne, karnına yandan baktığında büyüdüğünü daha iyi fark edecektir.

  25 Haftalık Gebelikte Kaç Kilo Alınmalı?


  Gebeliğin başlangıcıyla değişen hormonlar ve anne karnında büyüyen bebek nedeniyle anne kilo almaya başlamaktadır. 25 haftalık gebelikte anne yaklaşık olarak yarım kilo almaktadır. Anne gebeliğinin 25. haftasına ulaştığında 4-5 kilo almış olacaktır. Hamilelikte 6. ay boyunca haftada yaklaşık olarak yarım kilo alarak ay sonunda 2 kilo alınmaktadır. Her hafta alınan kilo miktarının aynı olmaması da olağandır. Bir hafta 250 gram alınırken diğer hafta 600 gram alınabilir. Kilo alımı her kadın için farklı olabilmektedir, kimi anne bu süre içinde daha az kilo alırken, kimi anne daha fazla kilo alabilmektedir.

  25 Haftalık Bebek Ultrason Görüntüsü Nasıldır?


  Anne karnındaki bebek her bir ultrason görüntüsünde bir öncekinden daha büyümüş, boyu ve kilosu artmış ve vücudunun belirli bölümleri gelişmiş şekilde fark edilecektir. 25 haftalık bebek ultrason görüntüsünde farklı yüz mimikleri ile, kordonunu eliyle kavramış bir şekilde, elleriyle yüzünü kaparken gibi bir çok farklı pozisyonda görülebilmektedir. 25 haftalık ultrason görüntüsünde bebeğin anne karnındaki hareketleri de yakalanabilmektedir. 25 haftalık bebeğin boyu ortalama olarak 35-36 santim ağırlığı ise ortalama olarak 670 gram olacaktır. Bebeğin boyutları bir kabak kadardır.

  25 Haftalık Gebelikte Bebek Karnın Neresindedir?


  Anne karnında rahim içinde büyüyen bebeğin gelişimiyle birlikte rahim de genişlemekte ve anne karnındaki yeri ve pozisyonu gebelik ilerledikçe değişmektedir. 25 haftalık gebelikte rahim tepe noktası göğüs kemiği ve göbek deliğinin arasında olacak şekilde yerleşmiştir.

  25 Haftalık Gebelikte Beslenme Nasıl Olmalı?


  Gebelik boyunca annenin tükettiği besinlere dikkat etmesi gerekmektedir. Bebeğin ve annenin ihtiyacını karşılayacak zengin içerikli besinler tüketmek hem bebeğin hem de annenin sağlığını koruyacaktır. Gebelik boyunca tüketilmesi ve uzak durulması gereken besinler vardır.  25 haftalık gebelik beslenmesinde de bunlara dikkat etmeye devam etmek gerekmektedir.

  25 haftalık gebelikte yağlı ve çok baharatlı yiyeceklerden, paketli ürünlerden, şarküteri ürünlerinden, pastörize edilmemiş süt ürünlerinden, alkol ve kafeinden uzak durulması gerekmektedir.  Günde 5 porsiyon meyve ve sebze tüketmek annenin ihtiyacı olan vitaminleri almasına yardımcı olacaktır.

  Annenin gebeliği boyunca dengeli bir diyet ile beslenme dikkat etmesi gerekmektedir. Günlük öğünlerinin alması gereken besinleri dengeli bir şekilde içerdiğinden emin olmalıdır. Sık ve miktarı az olan öğünler tüketmek annenin hazımsızlık, mide rahatsızlıkları ve şişkinlik gibi şikayetlerinin azalmasına yardımcı olacaktır.

  25 haftalık gebelikte annenin tüketmesi gereken besinler aşağıda listelenmiştir;

  - Tahıllar
  - Protein
  - Vitamin ve mineraller
  - Kalsiyum
  - Folik Asit
  - Demir
  - Lif

  25 Haftalık Bebek Kaç Aylıktır?


  25 haftalık gebelik 5 ay 25 güne denk gelmektedir, yani anne gebeliğin 6. ayının içindedir. 25 haftalık gebelik 2. trimester içindedir.

  25 Haftalık Bebek Gelişimi


  25 haftalık bebeğin anne karnındaki gelişiminin büyük kısmı tamamlanmıştır. Yüz hatları iyice oluşmuş olan bebeğin burun delikleri 25. Haftada açılmaktadır. Anne karnındaki 25 haftalık bebeğin cildi oluşmaya başlamıştır ancak oldukça incedir ve kalınlaşmaya devam etmektedir. Cildin üstüne kılcal damarlar görünürdür, deri pembe renklidir ve oldukça buruşuktur. Bebeğin cildinin altında yağlanma devam etmektedir.

  Bebeğin işitme, tat alma, dokunma gibi tüm duyuları da artık çalışmaya başlamıştır. Bebek dışarıdan duyduğu yüksek ve ani seslere hareketleriyle tepki verecektir. Anne tatlı bir şey yediğinde bebeğin karnında daha da hareketlendiğini keşfedecektir.

  25 haftalık bebeğin sindirim ve solunum sistemleri çalışmakta ve vücut kendi ısısını koruyabilmektedir. Bebeğin beyni gelişmeye ve büyümeye devam etmektedir.

  25 Haftalık Bebek Doğsa Yaşar Mı?


  37 haftanın öncesinde doğan bebekler prematüre bebek olarak kabul edilmektedir. 23 ve 25 hafta arasında doğan bebeklerin yaşama şansı yüzde elli olarak görülmektedir. Bu oran ve bebeğin yaşama şansı her bebek için aynı değildir ve bebeğin kilosu ve sağlığına bağlı olarak değişmektedir.  Prematüre doğan bebeklerin organları tam olarak gelişimlerini tamamlamadığı için dünyaya geldiğinde fonksiyonları yetersiz olmakta ve bebekler henüz dış dünyada yaşamaya hazır olmamaktadır.

  25 Haftalık Bebek Nasıl Olur?


  25 haftalık bebek anne karnında gelişimini büyük oranda tamamlamış ve yüz hatları, vücudu, kolları ve bacaklarıyla küçük bir bebek formundadır. Oldukça hareketlidir ve refleks olarak yaptığı, kaşlarını çatmak ve gülümsemek gibi mimikleri bile vardır. Bebek göbek kordonunu parmaklarıyla kavrayabilmektedir.

  25 Haftalık Bebeğin Boyu Ne Kadardır?


  25 haftalık bebeğin boyu yaklaşık olarak 35-36 santimdir.

  25 Haftalık Bebek Kaç Gramdır?


  25 haftalık bebek yaklaşık olarak 670 gramdır.

  25 Haftalık Bebek Kalp Atışı Kaç Olmalı?


  25 haftalık bebeğin kalp atışları oldukça düzenli atmaktadır. Bebeğin ilk haftalarda düzensiz ve oldukça hızlı atan kalbi bir süredir belli bir ritme göre atmaya başlamıştır. 25 haftalık bebeğin kalp atışı dakikada 140-150 atış olmalıdır.

  25 Haftalık Bebek Hareketleri Hissedilir Mi?


  Evet, 25 haftalık bebek hareketleri hissedilmektedir. 25 haftalık bebek anne karnında oldukça aktiftir. Gelişimi hızla ilerleyen bebek kazandığı becerileri sergilemektedir. Anne karnında taklalar atmakta, tekme ve yumruklarını çalıştırmaktadır. Anne bebeğin hareketlerini hissedebilir ancak hareketleri düzensiz ve kısa süreli olduğu için her gün hissetmemesi normaldir.