Hamileliğin 26. Haftası - 26 Haftalık Gebelik | Uni Baby
6.01.2021 00:00:00

Hamileliğin 26. Haftası - 26 Haftalık Gebelik

26 haftalık gebelikte anne adaylarını nelerin beklediğini merak ediyorsanız makalemize mutlaka göz atın. 26 haftalık bebek gelişimi hakkında detayları öğrenin!

26 haftalık gebelikte uterus kaslarınızda ve rahminizde ağır bir şekilde ortaya çıkan ve bir anda başlayan kontraksiyonlar olabilir. Korkulacak bir şey yoktur çünkü bunlar vücudunuzun gittikçe doğuma yaklaşırken ki hazırlığıdır. Bu kasılmalara tıbbi hayatta Braxton-Hicks kasılmaları denmektedir. Bu kasılmalar genel olarak düzensiz ve ara ara olmaktadır ancak görülme sıklığında artış olursa doktorunuza danışmanız gerekmektedir. Bu kasılmaların sık sık ortaya çıkması erken doğumun habercisi olabilir.

Birçok kişi 26 haftalık gebelikte cinsel ilişkiye girilir mi diye merak etmektedir. Doktorunuz aksini belirtmediği sürece gebeliğinizin 26. Haftasında cinsel ilişkiye girmenizde herhangi bir sakınca görülmemektedir.

Birçok uzman sol tarafa doğru yatılması halinde daha rahat bir uyku çekileceğini belirtmişlerdir. Siz de bu öneriyi kendinizde deneyebilirsiniz. Bu şekilde yatarak rahminize giden kan damarlarınızdaki baskıyı azaltabilirsiniz.

26 Haftalık Gebelikte Annedeki Değişiklikler


- Hormonlarınızdaki değişiklikler vücudunuzda istemediğiniz etkiler göstermeye devam ediyorlar.
- Hamileliğiniz boyunca pelvis bölgenizdeki kaslarınızda güçsüzlükler yaşayabilirsiniz.
- Hapşırdığınızda, karın bölgenizdeki kasları çalıştırdığınızda veya öksürdüğünüzde idrar kaçırma durumuyla karşılaşabilirsiniz.
- Pelvik taban (kegel) egzersizlerini, pelvis tabanınızdaki kasları güçlendirmek için kullanabilirsiniz. Bu bölgedeki kaslarınız, ön kasık bölgenizden arkadaki omurganızın alt kısımlarına doğru sizi bir ağ gibi sarmaktadır.

26 Haftalık Gebelikte Anne Karnı Ne Kadardır?


26 haftalık gebelikte karnınız genişlemeye devam etmektedir. Dışarıdan bakıldığında fark edilmektedir. Karnınız gebeliğinizin kalan her haftasında 1,5-2 cm daha büyümeye devam edecektir.

26 Haftalık Gebelikte Kaç Kilo Alınmalı?


26 haftalık gebelikte bu haftaya kadar 8-11 kg arasında almanız beklenmektedir. Bu kilodan daha az ya da fazla almış olabilirsiniz. Doktorunuza kilo alımı ile ilgili danıştığınızda sizi bilgilendirecektir.

26 Haftalık Bebek Ultrason Görüntüsü Nasıldır?


26. haftanızda çocuğunuz bir meşe palamudu kapağı büyüklüğündedir. Boyu 23 cm civarlarındayken kilosu ortalama olarak 800-1000 gr’dır. Cinsiyet farklılığından kaynakları boy ve kilo farkı için yorum yapmak oldukça zordur.

26 Haftalık Gebelikte Bebek Karnın Neresindedir?


Uterusunuzun üst kısmını, karnınıza dokunduğunuzda göbek deliğinizin ortalama 7 cm üzerinde olduğunu fark edeceksiniz.

26 Haftalık Gebelikte Beslenme Nasıl Olmalıdır?


Hamileliğinizin 26. haftasında da beslenmenize bebeğinizin ve sizin sağlığınız için dikkat etmeniz gerekmektedir.

- Tükettiğiniz yiyecekler bebeğinizin birincil besin kaynağıdır. Bu sebeple besin açısından zengin yiyecekleri tüketmeniz önerilmektedir.
- Doğru bir şekilde beslenerek bebeğinizin sağlıklı büyümesi ve gelişmesini destekleyebilirsiniz.
- Günde en az 5 kez sebze veya meyve tüketmelisiniz. Yediğiniz meyve ve sebzelerden hem bebeğiniz hem de siz ihtiyacınız olan mineralleri alacaksınız. Bunlar demir, kalsiyum ve çinkodur.
- Ek olarak sebzeler doğal bir lif kaynağı olması nedeniyle bu dönemde sık karşılaşılan kabızlık sorunlarına da iyi gelebilmektedir. Bir diğer lif kaynağı ise tam buğdaylı ürünler, yulaf ezmesi ve müslidir.
- Gerekli proteinleri, özellikle yağlı olmayan balık veya tavuk tüketerek karşılayabilirsiniz.
- Vejetaryen veya vegansanız protein ihtiyacınızı kinoa, soya, tofu veya protein içeriği yüksek bakliyatlarla karşılayabilirsiniz.
- Omega-3 yağ asidini besinlerden karşılayabilirsiniz.
- Balıklar yardımıyla B vitamini ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

26 Haftalık Gebelik Kaç Aylıktır?


26 haftalık gebe olan kadınların bazıları çocuklarının gelişimini aylık olarak takip etmek isterler. 26 haftalık gebelik, 6 ay 2 günlük hamilelik demektir.

26 Haftalık Bebek Gelişimi


26 haftalık anne karnındaki bebeğinizin burun delikleri açılmaya başlamıştır. Solunum sistemi kabaca oluşmuştur. Anne karnındaki bebeğinizin soluyabileceği hava olmasa bile amniyotik sıvıyı içine çekip bırakarak solunum kasları için egzersiz yapmaktadır.

Bebeğinizin göz kapakları yavaş yavaş acıkmaktadır. Az bir zaman sonra göz kırpmaya başlayacak. Bu sıralarda bebeğinizin göz renkleri değişkenlik göstermektedir. İlerleyen haftalarda kalıcı olan göz rengine kavuşacaktır.

26 Haftalık Bebek Doğsa Yaşar mı?


37. haftadan önce gerçekleşen doğumlara erken doğum denilmektedir. Erken doğum anne adayları için tercih edilen bir seçenek değildir ancak bazı zamanlarda bebeğin erken alınması gerekebilir veya bebeklerin bazıları erken doğabilir. 26 haftalık bebek doğsa yaşama ihtimali yüksektir ancak bu ihtimal her bebeğe göre değişmektedir. Yenidoğan yoğun bakım ünitesinde bebeğin tıbbi ihtiyaçlarına yönelik tedavi uygulanmaktadır. Bu bilgilerle birlikte erken doğumun riskli olduğunu belirtmek gerekir. Anne adaylarının bebeğin erken doğmasına sebebiyet verecek faaliyetlerden uzak kalması önerilir. Erken doğan bebekleri ileride bazı problemler bekleyebilir. Beslenme problemleri, solunum sıkıntıları, enfeksiyonlara karşı yatkınlık, kemik erimesi veya beyinde kanamalar ile oksijen düşüklüğüne bağlı hasarların oluşumu meydana gelebilir.

26 Haftalık Bebek Nasıl Olur?


Bebeğiniz hızlı bir şekilde kilo almaya devam etmektedir. Cildi hala kırmızı görünmektedir. Kılcal damarları görünür haldedir. Derisi buruşuk bir biçimdedir. El tırnakları yavaş yavaş görülmeye başlamıştır. Parlak olan ışığa karşı tepki vermeye başlamıştır.

26 Haftalık Bebeğin Boyu Ne Kadardır?


Anneler ve babalar bebeklerin boyu ve kilosu hakkında bilgiye sahip olmak isterler. 26 haftalık olan bebeğinizin boyu ortalama olarak 23 cm’dir. Cinsiyet açısından herhangi bir fark belirtmek zordur.

26 Haftalık Bebek Kaç Gramdır?


Bebeğiniz anne karnında 26 haftalık olduğunda kilosu 800-1000 gr civarındadır ancak her bebek için boy ve kilo uzunluğunun farklı olduğu unutulmamalıdır. Kız ve erkek bebeklerin kilo farkından söz etmek mümkün olmayacaktır.

26 Haftalık Bebek Kalp Atışı Kaç Olmalı?


26 haftalık bebek kalp atışları duyulmaktadır. Doğum anına kadar bebeğinizin kalp atışları ortalama olarak dakikada 140-160 defa atmaktadır. Bu da sizinkinin ortalama olarak iki katına denk gelmektedir.

26 Haftalık Bebek Hareketleri Hissedilir mi?


Evet, 26 haftalık bebek hareketleri hissedilmektedir. 26 haftalık gev-belikte bebeğiniz öncekilere kıyasla daha hareketlidir. Hareketleri daha güçlüdür. Böylelikle kol ve bacak hareketlerini daha rahat hissedebilirsiniz. Takla ve yumruklara hazır olmalısınız.