Hamileliğin 27. Haftası - 27 Haftalık Gebelik | Uni Baby
12.01.2021 00:00:00

Hamileliğin 27. Haftası - 27 Haftalık Gebelik

27 haftalık hamilelik nasıl olur, anne ve bebekteki değişiklikler nelerdir merak ediyorsanız makalemizi okumaya hemen başlayın!

Rahminiz 27. haftanızda da büyümeye devam etmektedir. Rahminiz göğüs kafesinize daha da yaklaşmaktadır. Bu nedenle nefes almada zorluk yaşayabilirsiniz. Başınızın altına bir yastık koyarak nefes alıp vermelerinizi rahatlatabilirsiniz.

Hamileliğinizin 27. haftasında kendinizi yorgun hissediyor olabilirsiniz. Bazı işleriniz için bir tanıdığınızdan yardım alabilirsiniz. Bu durum hem fiziksel hem de psikolojik olarak sizi rahatlatabilir.

27 Haftalık Gebelikte Annedeki Değişiklikler


- Sırt ve bel ağrılarınızdan şikayetçi olabilirsiniz. Sırt kaslarınızı esnetmek için uygun olan egzersizler yapabilirsiniz.
- Yeterli enerjinizin olmadığını fark edebilirsiniz. Yapmanız gereken işler için bir tanıdığınızdan yardım isteyebilirsiniz.
- Yorgun olduğunuzu hissedebilirsiniz. Kendinize dikkat etmelisiniz
- Uykunuza dikkat etmelisiniz. Esneme egzersizlerini, sırt kaslarınızı kuvvetlendirmek ve enerjinizi toparlamak için kullanabilirsiniz.
- Vücudunuzdaki hormonların etkisi çok fazladır. Hamilelik hormonlarınız nedeniyle burun kanamanız olabilir ancak yüksek ihtimalle endişelenmenizi gerektiren bir durum yoktur. Burun kanamalarını evde basit yöntemlerle durdurabilirsiniz. Sıklıkla ve durmayan burun kanamalarınız oluyorsa doktorunuza danışmalısınız.
- Hamilelik boyunca bazı kadınlarda çatlaklar görülürken bazıların da ise hiç çatlak olmayabilir. Çatlak görülen kişilerin kalçalarında, basen bölgesinde, karnında ve göğüslerinde çatlaklar olabilir. Bu çatlaklar genellikle kalıcı değildir ve zaman içerisinde kaybolmaktadır.
- 27. haftada ayak kramplarından şikayetçi olabilirsiniz. Ayaklarınızı bol bol esneterek ve su içerek bu şikayetinizi azaltabilirsiniz.
- Bir yastıkla uyumak uykunuzu daha rahat çekmenizi sağlayabilir.
- Baş dönmelerinden şikayetçi olabilirsiniz. Başınızın dönmeye başladığını hissettiğinizde ilk anda bir yere uzanın ve ayaklarınızı yukarıya kaldırın.
- Diş eti kanaması yaşıyor olabilirsiniz. Günde 2 kere dişlerinizi fırçalamayı ve iplemeyi unutmamalısınız.

27 Haftalık Gebelikte Anne Karnı Ne Kadardır?


27 haftalık gebelikte anne karnı dışarıdan bakıldığında fark edilmektedir. Karnınız genişlemeye devam etmektedir. Doğuma kadar kalan her hafta karnınız 1,5-2 cm büyümeye devam etmektedir.

27 Haftalık Gebelikte Kaç Kilo Alınmalı?


27 haftalık hamilelikte yaklaşık olarak 9 ile 14 kg arasında olması beklenmektedir. Eğer ortalamanın üstünde bir kilo alımınız varsa biraz dikkat edebilirsiniz. Önerilenlerden daha çok kilo almanız halinde hamileliğiniz boyunca çeşitli komplikasyonlar ve erken doğum ihtimalini arttırabilirsiniz.

27 Haftalık Bebek Ultrason Görüntüsü Nasıldır?


27 haftalık bebek bir lahana büyüklüğündedir. Boyu ortalama olarak 36-40 cm’dir. Ağırlığı ise 875-1000 gr civarlarındadır. Her bebeğin boyu ve kilosu birbirinden farklıdır. Bebeğinizi diğer bebeklerle karşılaştırmak yerine doktorunuzdan bebeğinizin sağlığı ile ilgili bilgi alabilirsiniz. Cinsiyete göre erkek ve kız bebeklerin kilo ve uzunluğu hakkında farklılıktan bahsetmek çok zor olmaktadır.

27 Haftalık Gebelikte Bebek Karnın Neresindedir?


27 haftalık gebelikte rahim göbek deliğinin yaklaşık olarak 7 cm yukarısındadır.

27 Haftalık Gebelikte Beslenme Nasıl Olmalıdır?


- Az ancak sık sık tüketmelisiniz. Bu şekilde sindirim problemlerini en aza indirgeyebilirsiniz.
- Ağır ve büyük öğünlerden kaçınmalısınız.
- Yemeklerden sonra dik durarak yürüyüş yapmak mide yanmalarınızın azalmasını sağlayabilir.
- Omega-3 ve demir alımına dikkat etmeniz gerekmektedir. Balık yağı gibi ek takviyeleri alıp almama konusunda doktorunuza danışabilirsiniz.
- Sık sık su içmelisiniz. Günde en az 2 litre su içmelisiniz.
- Mümkünse tuzdan uzak kalmasınız. Vücudunuzda yeteri kadar ödem bulunmaktadır.
- Kafeinli ve alkollü içeceklerden uzak kalmaya dikkat etmelisiniz.
- E vitamini almayı ihmal etmemelisiniz. Et, zeytinyağı gibi besinlerden E vitamini ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.
- A vitamini almayı eksik etmemelisiniz. Havuç, ıspanak, bal kabağı tüketimi bu konuda size yardımcı olacaktır.
- Bir diğer almanız gereken vitamin B vitaminidir. Süt, yumurta, avokado tüketerek B vitamini ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

27 Haftalık Gebelik Kaç Aylıktır?


Bazı anneler ve babalar bebeklerinin gelişimini ay ay takip etmek isteyebilirler. 27 haftalık anne karnındaki bebeğiniz 6 ay 9 günlüktür.

27 Haftalık Bebek Gelişimi


27 haftalık bebeğin sindirim sistemi, solunum sistemi ve beyni oluşmuş durumdadır ancak biraz daha gelişmesi gerekmektedir. Bebeğiniz artık sık sık göz kırpmaktadır. Kirpikleri oluşmaya başlamıştır.

Seslere tepki veren bebeğiniz eğer doğru yöne bakarsa ışıklara da tepki verebilir.

27 haftalık Bebek Doğsa Yaşar mı?


37 haftadan önce doğan bebekler erken doğum ile dünyaya gelmektedir. Erken doğum tercih edilen bir seçenek değildir ancak bazı bebeklerin erken doğumla dünyaya gelmesi gerekmektedir. 24-31 hafta arasında doğan bebeklere ileri derece prematüre denmektedir. 27 haftalık doğan bebeklerin yaşama şansı bulunmaktadır. Yaklaşık olarak bu şans %85’tir. Yenidoğan yoğun bakım ünitesinde tedavi alınan bebeklerin tıbbi ihtiyaçları karşılanabilmektedir ancak ileriki zamanlarda bu bebekleri bazı problemler bekleyebilir. Solunum sıkıntıları, beslenme problemleri, enfeksiyonlara karşı yatkınlık, kemik erimesi veya beyinde kanamalar ile oksijen düşüklüğü nedeniyle hasarların oluşumu gözlemlenebilir.

27 Haftalık Bebek Nasıl Olur?


Işığa karşı duyarlı olan 27 haftalık bebeğinizin göz rengi belli olmuş olabilir. Karnınızda göz kırpıyor. Seslere ise verdiği tepkiler artmış durumdadır. Zamanının çoğunu parmağını emerek ve uyuyarak geçirmeye devam ediyor.

27 Haftalık Bebeğin Boyu Ne Kadardır?


27 haftalık bebeğinizin boyu ortalama olarak 36-40 cm arasındadır. Cinsiyete göre erkek ve kız bebeklerin kilo ve uzunluğu hakkında farklılıktan bahsetmek çok zor olmaktadır.

27 Haftalık Bebek Kaç Gramdır?


27 haftalık bebek ağırlığı ise 875-1000 gr civarlarındadır. Bu aşamada cinsiyete bakarak bebeklerin kilo ve boy farkı olduğunu söylemek pek de mümkün değildir.

27 Haftalık Bebek Kalp Atışı Kaç Olmalı?


Bebeğinizin kalp atışları 27. hafta olduğunda artık yavaşlamaya başlamaktadır ancak endişelenmeyin. Hala sizin ortalama kalp atışlarınızın 2 katı kadar hıza sahiptir. Ortalama olarak dakikada 140 atım civarında kalp atışlarına sahiptir.

27 Haftalık Bebek Hareketleri Hissedilir mi?


Hamileliğin 27. haftasında bebeğinizin hareketlerini hissedebilirsiniz. Tekmelerine, yumruk atmalarına hazır olmalısınız çünkü önceki haftalardan daha hareketlidir.