Hamileliğin 28. Haftası - 28 Haftalık Gebelik | Uni Baby
13.01.2021 00:00:00

Hamileliğin 28. Haftası - 28 Haftalık Gebelik

28 haftalık gebelikte anne adaylarını nelerin beklediğini merak ediyorsanız makalemize mutlaka göz atın. 28 haftalık bebek gelişimi hakkında detayları öğrenin!

Gebeliğin 28. haftası ile birlikte gebeliğin üçüncü ve son 3 aylık dönemi yani 3. trimester başlamıştır. İlk aylara kıyasla daha rahat geçen ikinci trimesterın ardından son trimester annenin tekrar zorlanmaya başladığı dönemdir. Bunun en önemli nedeni bebeğin anne karnında artık iyice büyüyor ve ağırlaşıyor olmasıdır. Her hafta olduğu gibi 28 haftalık gebelikte de hem anne de hem de bebekte değişiklikler devam etmektedir.

28 Haftalık Gebelikte Annedeki Değişiklikler


28 haftalık bebek anne karnında artık iyice büyümeye ve ağırlaşmaya başladığı için anne için gebelik zorlaşmaya başlamaktadır. Bebeğin büyümesi ve anne karnında etrafındaki organlara baskı yapmaya başlaması, vücudun doğuma hazırlanması ve salgılanan hormonlar nedeniyle annede gebelik boyunca olduğu gibi 28. haftada da birçok değişiklik olmaktadır.

28. haftada anne aşağıdaki değişiklikleri deneyimleyebilmektedir;

- Kasık ağrısı
- Karnın yanlarında ağrı
- Sırt ve bel ağrıları
- Bacak ağrıları
- Mide rahatsızlıkları
- Hazımsızlık
- Uykuda zorluklar
- Vücutta ödem
- Yorgunluk
- Göğüslerden süt sızıntısı
- Düzensiz yalancı kasılmalar (bu kasılmalar Braxton Hicks diye adlandırılmaktadır.)
- Bacak varisleri
- Nefes darlığı

  Her kadın gebeliğin her döneminde farklı değişiklikler gözlemleyebilmektedir. Bazı anneler çoğu değişimi yaşarken bazı anneler listelenen değişimlerden bir kısmını yaşamaktadır. Gebelikte yaşanan değişiklikler ve rahatsızlıkların doktor ile paylaşılması sağlığın takibi ve rahatsızlıkların giderilmesi için önemlidir.

  28 Haftalık Gebelikte Anne Karnı Ne Kadardır?


  Anne karnının oldukça hızlı büyüdüğünü fark edecektir. 28. haftada anne karnındaki rahim yaklaşık olarak 28 santim büyüklüğe ulaşmıştır.

  28 Haftalık Gebelikte Kaç Kilo Alınmalı?


  Gebelik başlangıcından itibaren annenin düzenli olarak kilo alması normaldir. Anne karnında büyüyen bebek ve vücuttaki değişiklikler kilo artışına sebep olmaktadır. Annenin gebeliğin başlangıcından itibaren düzenli ve dengeli kilo alması sağlığı için önemlidir. 28 haftalık gebelikte anne gebeliğin başlangıcından itibaren toplam 7-10 kilo aralığında kilo almış olacaktır. 28. haftada ise yaklaşık olarak yarım kilo almış olacaktır. Her annenin kilo alış hızı ve düzeni farklıdır. Kimi anne fazla kilo alırken kimi anne daha az kilo almaktadır. Gebelik boyunca kilonun kontrol edilmesi ve doktor önerilerine uyulması sağlık açısından önemlidir.

  28 Haftalık Bebek Ultrason Görüntüsü Nasıldır?


  28 haftalık bebek minik bir insan formundadır. Ultrason görüntüsünde vücudu bacakları, ayakları, kolları, elleri ve başı minik bir insan görüntüsünü verecek şekilde gelişmiştir. 28 haftalık bebek boyu yaklaşık olarak 38-39 santim ve 28 haftalık bebek ağırlığı ise yaklaşık olarak 1000 gramdır. Bebek bir patlıcan büyüklüğündedir. 28 haftalık bebek ultrason görüntüsünde parmağını emerken, kordonunu kavrarken ve farklı mimikler yaparken görüntülenebilmektedir. 28. Haftada bebeğin başının aşağıya doğru konumlanacak şekilde vücudunun pozisyonunu değiştirmeye başladığı fark edilebilmektedir. Bu şekilde bebek doğumun gerçekleşeceği pozisyonu alacaktır.

  28 Haftalık Bebek Karnın Neresindedir?


  Anne karnında gittikçe büyüyen bebek ile birlikte rahimde genişlemekte ve büyümekte ve bu büyümeyle birlikte anne karnında yukarıya doğu yükselmektedir. 28 haftalık gebelikte annenin rahmi göbek deliğinin üzerine çıkmıştır.

  28 Haftalık Gebelikte Beslenme Nasıl Olmalıdır?


  Gebelik boyunca beslenme anne ve bebek sağlığı için kritiktir. Annenin tükettiği besinler bebeğin gelişimi için ihtiyacı olan kaynağı sağlamaktadır. Gebelik boyunca tek tip beslenmek yerine öğünleri zengin içeriklerden oluşturmak, aşırı şekerli ve yağlı gıdalardan ve paketli ürünlerden kaçınmak gerekmektedir. Gebelik boyunca anne kafein tüketimini mümkün olduğunca düşürmeli ve alkol ve sigara kesinlikle tüketmemelidir.

  28 haftalık gebelikte anne aşağıdaki besin gruplarını öğünlerinde dengeli bir şekilde aldığından emin olmalıdır;

  - Tahıllar
  - Protein
  - Vitamin ve mineraller
  - Kalsiyum
  - Folik Asit
  - Demir
  - Lif

  28 Haftalık Gebelik Kaç Aylıktır?


  28 haftalık gebe bir anne gebeliğinin 7. Ayındadır. Anne hamileliğinin son 3 ayı içine girmiştir.

  28 Haftalık Bebek Gelişimi


  Anne karnındaki 28 haftalık bebeğin vücut sistemleri gelişimini tamamlamak üzere ve çoğu oldukça iyi bir şekilde çalışmaktadır. Bebeğin akciğerleri doğumdan sonra nefes almak için hazırlanmaktadır ve gelişimleri yakında tamamlanacaktır.

  Bebeğin cildinin altındaki yağ tabakasının gelişimi 28. Haftada hızlanmıştır. Cildin alt tabakasının yağlanmasının yanında organlarının çevrelerinde de yağ tabakaları oluşmaya başlamıştır. Bebeğin beyin gelişimi de devam etmektedir, bu gelişim doğuma kadar hatta doğumdan sonra da devam edecektir. Devam eden beyin gelişiminin yanında bebeğin beyin ve sinir ağları bağlantıları tamamlanmıştır ve bebeğin duyuları çalışmaktadır. Önceki haftalarda gelişen dokunma, işitme ve tat alma duygularının yanında bebek ışığı da fark edebilecek bir görme duyusuna sahipken 28. Haftada bebeğin görme duyusu da gelişmiştir ve bebek gözlerini harekete ettirebilmekte, göz kapaklarını açıp kapatmaktadır.

  28 Haftalık Bebek Doğsa Yaşar mı?


  37. haftadan önce doğan bebekler prematüre bebek olarak kabul edilmektedir. Prematüre bebeğin doğduğu haftaya bağlı olarak yaşama şansı da değişmektedir. Prematüre doğan bebeğin organları tam olarak gelişmiş olmadığı için doğumdan sonra hayatta kalabilmek için tıbbi desteğe ihtiyacı olmaktadır. 28 haftalık doğan bebeklerin vücut sistemlerinin ve nefes almasını sağlayacak akciğerlerinin de büyük ölçüde gelişimini tamamlamış olması sayesinde yaşama şansı oldukça yüksektir. Erken doğumlarda bebeğin hayatta kalma şansını etkileyen birçok faktör bulunmaktadır ve yaşama şansı her bebek için aynı değildir. Böyle durumlarda doktorların görüşleri ve müdahaleleri oldukça önemlidir.

  28 Haftalık Bebek Nasıl Olur?


  28 haftalık bebek gelişimini büyük ölçüde tamamlamıştır ve dünyaya gelmeye hazırlanmaktadır. 28 haftalık bebeğin görüntüsü artık tam olarak bir bebek formunu almıştır yalnızca hala oldukça küçüktür. Bebeğin uzuvları, yüz hatları, vücudu ve başı oluşmuştur ve hareket edebilmektedir.

  28 Haftalık Bebeğin Boyu Ne Kadardır?


  28 haftalık bebeğin boyu yaklaşık olarak 38-39 santimdir.

  28 Haftalık Bebek Kaç Gramdır?


  28 haftalık bebek yaklaşık olarak 1000 gramdır.

  28 Haftalık Bebek Hareketleri Hissedilir Mi?


  Evet, 28 haftalık bebek hareketleri rahatlıkla hissedilebilmektedir.  Anne bebeğin hareketlerini otururken ve yatar pozisyondayken daha rahat hissedecektir.  28. Haftadan itibaren bebeğin hareketlerini sabah ve akşam kontrol etmek ve hareketsizlik fark edildiğinde doktora başvurmak önemlidir.