Hamileliğin 29. Haftası - 29 Haftalık Gebelik | Uni Baby
13.01.2021 00:00:00

Hamileliğin 29. Haftası - 29 Haftalık Gebelik

Hamileliğin 29. haftasında anne adayı neler yaşar, 29 haftalık hamilelik belirtileri nelerdir merak ediyorsanız hemen makalemize göz atın!

29 haftalık gebelikle hamileliğin zorlayıcı haftaları başlamıştır. Anne karnında gün geçtikçe daha çok büyüyen ve ağırlaşan bebek annenin nefes darlığı ayak ve bacaklarda ağrılar gibi bazı rahatsızlıklar yaşamasına neden olabilmektedir. Bebeğin büyümesi doğumun ve bebeği kucağınıza alacağınız günün de yaklaştığının habercisidir.

29 Haftalık Gebelikte Annedeki Değişiklikler


Anne karnında büyüyen bebek, salgılanan hormonlar ve anne vücudunun işleyişindeki farklılıklar annenin gebelik boyunca birçok değişiklik yaşamasına sebep olmaktadır. 29 haftalık gebelikte de annenin gözlemleyeceği bazı değişimler olacaktır. Her hamileliğin bireye özgü farklılıklar barındırdığı göz önünde bulundurulmalıdır. Her değişimi her kadın deneyimlememektedir. Bununla birlikte 29 haftalık gebelikte annede çoğunlukla aşağıdaki değişiklikler gözlemlenmektedir;

- Nefes darlığı
- Bacak ve ayaklarda ağrılar
- Vücutta ödem
- Kalça sırt ve bel ağrıları
- Sık idrar yapma ihtiyacı
- Mide ve sindirim sorunları
- Yalancı kasılmalar
- Cinsel isteksizlik
- Uyku problemleri
- Göğüslerden süt sızıntısı
- Vajinal akıntı

  Annenin yaşadığı değişimleri doktoru ile paylaşması sağlığın takibi ve şikayetlerin giderilmesi için önemlidir. Gebeliğin 29. haftasındaki vücut ağrıları ve nefes darlığı gibi değişimler sık sık dinlenerek hafifleyecektir.

  29 Haftalık Gebelikte Anne Karnı Ne Kadardır?


  29 haftalık gebelikte anne karnı artık oldukça büyümüştür. Bebeğin rahim içinde büyümesi sebebiyle rahim bütün karnı kaplayacak büyüklüğe ulaşmıştır.

  29 Haftalık Gebelikte Kaç Kilo Alınmalı?


  29 haftalık gebe annenin gebeliğinin başlangıcından itibaren toplamda almış olduğu kilo 8-11 kilo arasındadır. Her anne aynı kilo artışını yaşamamaktadır ancak sağlıklı bir kiloda kalmak aşırı kilo artışından ya da yeterli kiloya ulaşamamak gibi durumlardan kaçınmak gerekmektedir. Gebeliğin başlangıcından itibaren anne adayının dengeli bir şekilde kilo alması normaldir, belli bir haftadan sonra anne her hafta yaklaşık olarak yarım kilo alacaktır. 29 haftalık gebelikte de anne yaklaşık olarak yarım kilo alacaktır. Her annenin kilo alış oranı farklıdır, yarım kilodan biraz az veya biraz fazla kilo artışı olağandır.

  29 Haftalık Bebek Ultrason Görüntüsü Nasıldır?


  29 haftalık bebek ultrason görüntülerinde baş aşağı pozisyonda görüntülenebilir. Bebek doğumdan yaklaşık 10 - 11 hafta önce baş aşağı pozisyona gelecek ve doğuma hazırlanacaktır. Bebeğin baş aşağı durması erken doğum demek değildir. Bazı bebekler 29. haftada hala baş aşağı pozisyona gelmiş olmayabilmektedir, bu endişelenecek bir durum değildir. 29 haftalık bebeğin nefes alıp verme alıştırmaları da ultrason görüntülerine yansıyabilmektedir. Bebeğin ciğerleri hala gelişmektedir ve nefes alıp verme alıştırmaları ciğerlerin gelişmesine yardım etmektedir. Önceki haftalarda olduğu gibi parmağını emerken, kordonunu kavramış bir şekilde veya suratını asıp, gülümserken görüntülenebilmektedir. 29. Haftada bebeğin kemikleri sertleşmiştir ve kemikler ultrasonda parlak görünecektir. 29 haftalık bebek bir bal kabağı kadardır; boyu yaklaşık olarak 39-40 santim, 29 haftalık bebeğin ağırlığı ise yaklaşık 1200 gramdır.

  29 Haftalık Gebelikte Bebek Karnın Neresindedir?


  29 haftalık gebelikte bebeğin içinde geliştiği rahim anne karnının neredeyse tamamını kaplamaktadır.

  29 Haftalık Gebelikte Beslenme Nasıl Olmalıdır?


  Gebelikte beslenme annenin ve bebeğin sağlığını doğrudan etkileyen bir faktördür. Annenin gebeliği boyunca dengeli beslenmesi gerekmektedir. Gebelik süresince ağır, fazla şekerli ve fazla yağlı yiyeceklerden uzak durması gerekmektedir. Annenin aynı zamanda gebelik süresince alkol ve sigaradan kesinlikle uzak durması gerekmektedir. Annenin 29 haftalık gebelikte sık sık ve az az besleneceği bir diyet benimsemesi uygun olacaktır. Ara öğünlerde kuru meyve, kuruyemiş ve yoğurt gibi besleyici besinleri tercih etmek de anne ve bebeğin sağlığına olumlu etki edecektir. 29. Haftada annenin öğünlerinde dengeli olarak alması gereken besinler aşağıda listelenmiştir;

  - Tahıllar
  - Protein
  - Vitamin ve mineraller
  - Kalsiyum
  - Folik Asit
  - Demir
  - Lif

  29 Haftalık Gebelik Kaç Aylıktır?


  29 haftalık gebelik, gebeliğin son trimesteri içindedir. 29 haftalık gebe bir anne gebeliğinin 7. ayı içindedir.

  29 Haftalık Bebek Gelişimi


  29 haftalık bebek anne karnında oldukça aktiftir. Vücut sistemlerinin çoğu gelişimini tamamlamaya çok yakındır ve gelişim hızla devam etmektedir.  Bebeğin kemikleri sertleşmiştir ancak esnekliklerini de yitirmemiştir. Kemiklerdeki kırmızı kan hücreleri de gelişmeye devam etmektedir. Bebeğin akciğerleri gelişmeye devam etmektedir ve bebek nefes alma eğersizleri yapmaktadır. Akciğerlerdeki nefes almayı sağlayan bronşlar oluşmakta ve hava kesecikleri artmaya devam etmektedir. Bebek 29. haftada baş aşağı pozisyona geçmiş ya da geçmeye hazırlanmaktadır.

  29 Haftalık Bebek Doğsa Yaşar Mı?


  37 haftadan önce gerçekleşen doğumlar prematüre doğum olarak kabul edilmektedir. Prematüre bebeklerin yaşama şansı kaç haftalık doğduklarına ve buna bağlı olarak organlarının ne düzeyde gelişmiş olduğuna bağlıdır. 29 haftalık bebeğin bağışıklık sistemi ve akciğerlerinin büyük bir kısmı geliştiği için doğumdan sonra tıbbı destekle yaşama şansı oldukça yüksektir. Her bebeğin doğum şartları ve sağlık durumu farklıdır bu nedenle hayatta kalma şansı da değişmektedir. Erken doğum durumunda doktorların müdahale ve bilgilendirmeleri en sağlıklı bilgiyi sağlayacaktır.

  29 Haftalık Bebek Nasıl Olur?


  29 haftalık bebek küçük bir bebek formunda görünmektedir. Vücut sistemlerinin çoğu gelişimini tamamlamak üzeredir ve bazı bebekler 29. haftada doğum için gelmesi gereken baş aşağı pozisyona gelmiş olmaktadır.

  29 Haftalık Bebeğin Boyu Ne Kadardır?


  29 haftalık bebeğin boyu yaklaşık olarak 39-40 santimdir.

  29 Haftalık Bebek Kaç Gramdır?


  29 haftalık bebek yaklaşık olarak 1200 gramdır.

  29 Haftalık Bebek Hareketleri Hissedilir mi?


  Evet, 29 haftalık bebek hareketleri hissedilir. Bebeğin anne karnındaki alanı daraldığı için hareket alanı da daralmıştır. Tekme ve yumruklarını önceki haftalardaki gibi rahatlıkla savuramaz ancak anne bebeğin anne karnındaki gerinmelerini, tekme ve yumruklarını rahatlıkla hissedecektir. Bebeğin güçlenen kas ve kemikleriyle birlikte hareketlerinin kuvveti de artmıştır.