Hamileliğin 30. Haftası - 30 Haftalık Gebelik | Uni Baby
13.01.2021 00:00:00

Hamileliğin 30. Haftası - 30 Haftalık Gebelik

30 haftalık hamilelik nasıl olur, anne ve bebekteki değişiklikler nelerdir merak ediyorsanız makalemizi okumaya hemen başlayın!

30 haftalık gebe anne hamileliğinin büyük kısmını geride bırakmıştır, doğuma yaklaşık olarak 10 haftası kalmıştır. Yaklaşan doğumla birlikte anne karnında büyüyen bebeğin ağırlığı da hamileliğin son dönemlerini biraz zorlaştırmaktadır. Bebek bekleyen ailenin bebeklerine kavuşma isteği de son aylarda iyice artmış olmaktadır. Gebelik boyunca bebeğin gelişimi ve annenin değişimleri devam etmektedir. 30. Haftada da bebek gelişiminde yeni adımlar tamamlanmakta ve annenin vücudunda değişimler oluşmaktadır.

30 Haftalık Gebelikte Annedeki Değişiklikler


30 haftalık gebelikte annenin önceki haftalarda yaşadığı değişiklikler devam etmektedir. Ayak ve bacaklarda ağrılar devam etmektedir. Anne karnında büyüyen bebek annenin de vücudunda birçok değişikliğe sebep olmaktadır. 30. haftada her anne için geçerli olmamakla birlikte genelde deneyimlenen değişiklikler aşağıdaki gibidir;

- Vücutta ödem
- Ayak ve bacaklarda ağrılar
- Bel ve sırt ağrıları
- Kasıkta ağrı
- Yalancı sancılar
- Mide ve sindirim sorunları
- Uyku problemleri
- Göbek bölgesinde kaşınma
- Nefes alırken zorlanma
- Sık idrar yapma ihtiyacı
- Göğüslerde süt sızıntısı
- Vajinal akıntı

  Annenin gebelik boyunca yaşadığı değişiklikleri doktoru ile paylaşması annenin sağlığının takip edilmesi, olası problemlerin tespit edilmesi ve rahatsızlıkların giderilmesi için önemlidir.

  30 Haftalık Gebelikte Anne Karnı Ne Kadardır?


  Anne karnında büyüyen bebek karnın büyük bir kısmını kaplamaktadır ve annenin karnı oldukça büyümüştür.

  30 Haftalık Gebelikte Kaç Kilo Alınmalı?


  Gebelik boyunca annenin kilosunun dengeli bir şekilde artması önemlidir. Anne aşırı kilo almaktan kaçınmalıdır. Her annenin gebelik boyunca aldığı kilo değişmektedir. 30 haftalık gebelikte anne gebeliğinin başından beri toplam 11-14 kilo almış olmak normaldir. 30. haftada alınan kilo ise yaklaşık olarak 500 gram olmalıdır. 30. Haftada bazı anneler 500 gramdan az bazı anneler de 500 gramdan biraz daha fazla alabilmektedir, bu anormal bir durum ya da sağlıksız olmak zorunda değildir.

  30 Haftalık Bebek Ultrason Görüntüsü Nasıldır?


  Uzun zamandır bebek ultrason görüntülerinde minik bir insan formunda görünmektedir.  30 haftalık bebek doğumda olacağı uzunluğa neredeyse ulaşmıştır ve yaklaşık olarak 40-41 santimdir. 30 haftalık bebek ultrason görüntüsünde biraz daha kilo almış ve tombullaşmış olduğu fark edilecektir. 30 haftalık bebeğin ağırlığı henüz doğumda ulaşacağı ağırlığa ulaşmamıştır, bebeğin ağırlığı 30. haftada yaklaşık olarak 1400 gramdır.

  30 Haftalık Gebelikte Bebek Karnın Neresindedir?


  30 haftalık bebek doğumda olacağı boya neredeyse ulaşmıştır, yani oldukça büyümüştür. Bu kadar büyüyen bebek anne karnının büyük bölümünü kaplamaktadır.

  30 Haftalık Gebelikte Beslenme Nasıl Olmalıdır?


  Annenin beslenmesi doğrudan bebeğin vücut ve beyin gelişimini etkilemektedir. Gebelik boyunca annenin tüm besin gruplarından dengeli bir şekilde tükettiği bir diyet benimsemesi, alkol ve sigara kesinlikle tüketmemesi gerekmektedir. Aşırı yağlı ve şekerli gıdalar, paketli ürünler, şarküteri ürünleri ve kafein de annenin uzak durması gerekenler arasındadır. 30 haftalık gebelik bebeğin beyin gelişiminin hızlandığı dönemdir bu nedenle gebeliğin bu döneminde annenin omega-3 tüketmesi bebeğin beyin gelişimini desteklemektedir.    30 haftalık gebelikte beslenme düzeninde mutlaka alınması gereken besinler aşağıda listelenmiştir;

  - Tahıllar
  - Protein
  - Vitamin ve mineraller
  - Kalsiyum
  - Folik Asit
  - Demir
  - Lif

  30 Haftalık Gebelik Kaç Aylıktır?


  Gebeliğin 30. haftası üçüncü ve son trimesterın içindedir. 30 haftalık gebe anne gebeliğinin 7. Ayını yaşamaktadır.

  30 Haftalık Bebek Gelişimi


  30. haftada bebeğin beyin gelişimi hızlanmaya ve beyindeki kıvrımlar, girinti ve çıkıntılar oluşmaya başlamıştır.  Bebeğin vücut ısısını kontrol edebilmeye başlamasıyla birlikte gebeliğin 30. haftasında bebeğin vücudunu kaplayan lanugo adı verilen tüyler de yok olmaya başlamaktadır, bu tüylerin bir kısmı doğumda da bebeğin cildinde olacaktır ve doğumu takip eden günlerde dökülecektir. Bu haftalarda bebeğin uyuma ve uyanıklık döngüsü de bir düzene oturmuştur. Bebeğin gün içinde daldığı uykular ortalama olarak yarım saat ve iki saat arasında olmaktadır. Önceki haftalarda gelişen duyular 30. haftada iyice gelişmiştir. Anne karnındaki bebek annesinin ve babasının seslerini ayırt edebilmeye başlamıştır.

  30 Haftalık Bebek Doğsa Yaşar Mı?


  37. haftadan önce gerçekleşen bütün doğumlar prematüre doğumdur ve bebeğin yaşaması için tıbbi desteğe ihtiyacı olmaktadır. Bebeğin yaşama şansı doğumun gerçekleştiği haftaya ve bebeğin organlarının gelişim düzeyine bağlıdır. 30 haftalık bebeğin organlarının gelişiminin büyük oranda tamamlanmış olması sayesinde 30 haftalık bebek doğduğunda tıbbi destekle yaşama ihtimali oldukça yüksektir. Bebeğin yaşamasını etkileyen bebeğin sağlığı ve doğum koşulları gibi birçok faktör bulunmaktadır.  30 haftalık doğan bebeğin yaşama şansı ile ilgili doktorun müdahalesi ve verdiği bilgiler en sağlıklı olandır.

  30 Haftalık Bebek Nasıl Olur?


  30 haftalık bebek büyük oranda gelişen organları, hızlanan beyin gelişimi ve dış görünüşüyle minik bir bebek formundadır. Doğumda olacağı boya şimdiden yaklaşmıştır bile ve kilo alış hızı artmıştır. 30. haftadan itibaren bebek her hafta yaklaşık olarak 500 gram alacaktır.

  30 Haftalık Bebeğin Boyu Ne Kadardır?


  30 haftalık bebeğin boyu yaklaşık olarak 40-41 santimdir. Bebeğin boyu doğumda olacağı boya yaklaşmıştır.

  30 haftalık Bebek Kaç Gramdır?


  30 haftalık bebek yaklaşık olarak 1400 gramdır, bebeğin kilo artışı 30. haftadan itibaren hızlanacaktır.

  30 Haftalık Bebeğin Hareketleri Hissedilir mi?


  Evet, 30 haftalık bebeğin hareketleri hissedilmektedir. Anne bebeğinin hareketlerini 25. haftadan itibaren net bir şekilde hissetmektedir. 30. haftada da bebeğin anne karnında oldukça geniş bir yer kaplaması ve iyice büyümesi sayesinde bebeğin hareketleri kolaylıkla hissedilmektedir. Daralan alanı nedeniyle bebeğin hareketleri son haftalarda kısıtlıdır ancak bebeğin güçlenen kemik ve kaslarıyla birlikte hareketleri de güçlenmiştir ve anne bu hareketlerin kuvvetini net bir şekilde hissedebilmektedir. Bebeğin hareketleri annenin gece uykusundan uyanmasına sebep olacak kadar hissedilir olacaktır.