Hamileliğin 31. Haftası - 31 Haftalık Gebelik | Uni Baby
15.01.2021 00:00:00

Hamileliğin 31. Haftası - 31 Haftalık Gebelik

Hamileliğin 31. haftasında anne adayı neler yaşar, 31 haftalık hamilelik belirtileri nelerdir merak ediyorsanız hemen makalemize göz atın!

Gebeliğin 31. Haftasıyla birlikte anne bebeğini kucağına almaya yaklaşık olarak 11 hafta uzaklıktadır. Karnının içinde iyice büyüyen ve doğumdaki boy, kilo ve görüntüsüne neredeyse ulaşmış bebeğin gelişimi hala devam etmektedir. Bebekteki değişimler annenin vücudunda da değişimlere sebep olmaktadır. Gebeliğin büyük kısmı geride kalmış olsa da anne ve bebeğin yolculuğu henüz bitmemiştir.

31 Haftalık Gebelikte Annedeki Değişiklikler


Anne karnında 31 haftadır gelişen ve büyüyen bebek artık karnın neredeyse tamamını kaplamaktadır, bu nedenle annenin karnı oldukça büyüktür ve bebeğin ağırlığı nedeniyle çeşitli rahatsızlık ve zorluklar yaşayabilmektedir. Yaklaşan doğum ve anne karnında gelişen bebek bu hafta da annenin çeşitli hormonlar salgılamasına ve vücudunda değişiklikler yaşamasına sebep olur.

31 haftalık gebelikte annenin yaşayacağı değişiklikler şunlardır;

- Bel, sırt ve bacak ağrıları
- Karnın yanlarında ağrı ve çatlaklar
- Vücutta şişkinlik
- Mide rahatsızlıkları
- Bulantı
- Yorgunluk
- Uykuda sorunlar
- Nefes almakta zorluk
- Göğüslerden süt sızması
- Yalancı kasılmalar

  Tüm anneler aynı değişiklikleri deneyimlemeyecektir, her kadının farklı değişiklik ve deneyimler yaşaması normaldir. Anne listelenen değişikliklerin hepsini deneyimleyebileceği gibi hiç birini deneyimlemeyebilmekte ya da farklı değişiklikler gözlemleyebilmektedir. Annenin yaşadığı değişiklikleri doktoru ile paylaşması hem annenin hem de bebeğin sağlığının takibi, olası sorunlarda hızlı müdahale edilebilmesi ve rahatsızlıkların giderilebilmesi için önemlidir.

  31 Haftalık Gebelikte Anne Karnı Ne Kadardır?


  31 haftalık bebek anne karnında oldukça büyümüştür ve karnın neredeyse tümünü kaplamaktadır. 31 haftalık gebe bir kadının karnı oldukça büyümüştür.  Rahmin tepe noktasına kadar olan uzunluğu 31 santime göbek deliğine mesafesi ise 11 santime ulaşmıştır.

  31 Haftalık Gebelikte Kaç Kilo Alınmalı?


  Her annenin kilo alış hızı ve miktarı farklı olacaktır ancak hamilelik boyunca dengeli şekilde kilo alınması ve fazla kilo almaktan kaçınmak doğumun rahat olması ve doğumdan sonra kiloların kolaylıkla verilmesi açısından dikkat edilmesi gereken bir noktadır. 31. haftada annenin ortalama olarak 500-600 gram alması normaldir. Anne gebeliğin başından itibaren toplamda 10-12 kilo almış olacaktır.

  31 Haftalık Bebek Ultrason Görüntüsü Nasıldır?


  Bebek uzun zamandır ultrason görüntülerinde minik bir insan formunda görünmektedir. 31 haftalık bebek ultrason görüntüsünde dikkati çeken şey bebeğin boyunun hızla uzamış olduğu ve anne karnındaki yerinin ne kadar daraldığı olacaktır. Bebeğin yüzü tamamıyla gelişmiştir. Ultrason görüntüsünde bebek esnerken, hareket ederken, el sallar gibi ellerini hareket ettirirken görülebilir. 31 haftalık bebeğin boyu ortalama olarak 41-42 santime ulaşmıştır. 31 haftalık bebeğin ağırlığı ise yaklaşık 1400 gramdır.

  31 Haftalık Gebelikte Bebek Anne Karnının Neresindedir?


  Anne karnında gebeliğin ilk gününden itibaren hızla gelişen ve büyüyen bebek artık doğumdaki boy ve kilosuna ulaşmak üzeredir. Gebeliğin ilk haftalarından beri bebek büyüdükçe genişleyen rahim artık anne karnının tamamını kaplamaktadır. Bebek anne karnının ortasındadır ve karnın büyük bir kısmını işgal etmektedir.

  31 Haftalık Gebelikte Beslenme Nasıl Olmalıdır?


  Annenin dengeli beslenmesi gebeliğin ilk günlerinden son gününe kadar hatta doğumdan sonraki günlerde de oldukça önemlidir. Annenin beslenme düzeni hem annenin hem de bebeğin sağlığını direkt olarak etkilemektedir. Bebeğin gelişimi annenin doğru zamanlarda doğru besinleri tüketmesi ve bebeğin ihtiyaçlarını karşılayabilmesine bağlıdır. Gebelik boyunca annenin tüm besinlerden dengeli bir şekilde tükettiği, ana ve ara öğünlerini düzenlediği bir diyet benimsemesi anne ve bebeğin sağlıklı olmasına destek olacaktır. Annenin gebeliği boyunca tüketmesi gereken besinler;

  - Tahıllar
  - Protein
  - Vitamin ve mineraller
  - Kalsiyum
  - Folik Asit
  - Demir
  - Lif gibi besinlerdir.

   Annenin su tüketimine de dikkat etmesi, bol su tüketmesi gerekmektedir. Dengeli beslenmenin yanında annenin sigara ve alkolden kesinlikle uzak durması, aşırı yağlı ve şekerli gıdalar, şarküteri ürünleri, kafein, paketli gıdalar gibi ürünlerin tüketimini kısıtlaması gerekmektedir.

   31 Haftalık Gebelik Kaç Aylıktır?


   31 haftalık gebe anne, gebeliğinin 3. Yani son trimesterindedir. 31 haftalık gebelik 7 aylık hamileliğin içindedir.

   31 Haftalık Bebek Gelişimi


   Anne karnındaki 31 haftalık bebeğin organları ve vücut sistemlerinin gelişimi büyük ölçüde tamamlanmıştır. Kalan haftalarda bebeğin gelişimindeki büyük değişiklikler boyu ve kilosunda olacaktır. Bebek her hafta yaklaşık olarak yarım kilo alacaktır. Bebeğin beyin gelişimi de hızla devam etmektedir. Bebeğin işitme, tat alma, dokunma, koku alma ve görme duyuları önceki haftalarda gelişmiştir, bebek anne ve babasının sesini tanıyabilmekte, şekerli tatları tercih etmekte ve ışığı fark edebilmektedir. Bebek bu haftadan itibaren gözlerini de belli bir noktaya odaklama becerisini kazanmıştır.

   Bebeğin vücudundaki lanugo ismi verilen tüyler önceki haftalarda kaybolmaya başlamıştır ve bu hafta da kaybolmaya devam etmektedir. Bebek önceki haftalarda vücut ısı dengesini bu tüyler yardımıyla sağlarken artık bu görevi kalınlaşmaya devam eden vernix caseosa cilt tabakası devralmıştır.

   31 Haftalık Bebek Doğsa Yaşar Mı?


   31. hafta hala erken doğum olarak kabul edilen dönemdir, 37. hafta öncesinde doğan bebekler prematüre bebek kabul edilmekte ve çoğu tıbbı desteğe ihtiyaç duymaktadır. 31 haftalık bebeğin organlarının gelişimi büyük ölçüde tamamlandığı için tıbbı destek ile hayatta kalma şansı oldukça yüksektir. 31 haftalık bebeğin doğduktan sonra yaşaması birçok faktöre bağlıdır ve her bebeğin yaşama şansı aynı değildir. Böyle bir durumda doktorun yönlendirmeleri ve bilgilendirmeleri en doğrusu olacaktır.

   31 Haftalık Bebek Nasıl Olur?


   31 haftalık bir bebek doğumdaki görüntüsüne oldukça yaklaşmıştır. Doğuma kadar boyu biraz daha uzayacak ve birkaç kilo daha alacaktır.

   31 Haftalık Bebeğin Boyu Ne Kadardır?


   31 haftalık bebeğin boyu ortalama olarak 41-42 santimdir.

   31 Haftalık Bebek Kaç Kilodur?


   31 haftalık bebek yaklaşık olarak 1400 gramdır.

   31 Haftalık Bebek Hareketleri Hissedilir mi?


   Evet, 31 haftalık bebek hareketleri hissedilir. Anne çok uzun zamandır bebeğinin hareketlerini hissedebilmektedir. 31 haftalık bebeğin anne karnındaki alanı oldukça dardır ve oldukça büyüyen bebeğin en küçük hareketlerini bile anne hissedebilmektedir.