Hamileliğin 32. Haftası - 32 Haftalık Gebelik | Uni Baby
15.01.2021 00:00:00

Hamileliğin 32. Haftası - 32 Haftalık Gebelik

32 haftalık gebelikte anne adaylarını nelerin beklediğini merak ediyorsanız makalemize mutlaka göz atın. 32 haftalık bebek gelişimi hakkında detayları öğrenin!

Gebeliğin son üç aylık döneminde olan anne hamileliğinin 8. ayındadır. Annenin bebeğini kucağına almasına yaklaşık olarak 2 ay vardır ve bebeğindeki ve kendi vücudundaki değişiklikler hızla devam etmektedir. Anne karnında büyümeye devam eden bebeğin gelişimi de doğuma kadar sürecektir. Gebelik boyunca salgılanan hormonlar ve anne vücudundaki değişiklikler 32. haftada anne adayını etkilemektedir.

32 Haftalık Gebelikte Annedeki Değişiklikler


Gebeliğin 32. haftasında anne karnında büyüyen bebeğin ağırlaşması ve karnının iyice büyümüş olması nedeniyle hareketlerinin kısıtlandığını ve zorlandığını fark edecektir. Bunun yanında anne karnında büyük alan kaplayan bebeğin hareketlerini daha önceki haftalarda olmadığı kadar iyi hissedecektir. Gebelik boyunca salgılanan hormonlar ve anne karnında büyüyen bebek annenin vücudunda birçok değişikliklere sebep olmaktadır. 32. Haftalık gebelikte annedeki değişiklikler aşağıda listelenmiştir;

- Artan bel ve sırt ağrıları
- El ve ayaklarda şişkinlik
- Yorgunluk
- Nefes darlığı
- Mide sorunları
- Göğüslerden süt sızıntısı
- Bacaklarda kramplar
- Yalancı kasılmalar
- Göbek deliğinde dışa doğru çıkıntı

  Her annenin tecrübe ettiği değişiklikler farklı olabilmektedir. Annenin yaşadığı değişiklikleri doktoru ile paylaşması bebeğin ve annenin sağlığının takibi ve rahatsızlıkların giderilmesi için önemlidir.

  32 Haftalık Gebelikte Annenin Karnı Ne Kadardır?


  Annenin karnı uzun bir süredir annenin hareketlerini etkileyecek kadar büyümüştür. Anne karnındaki bebeğin uzaması ve kilo alması sebebiyle rahim gün geçtikçe büyümektedir. 32 haftalık gebelikte rahimin tepe noktasına kadar uzunluğu 32 santime ulaşmıştır.

  32 Haftalık Gebelikte Kaç Kilo Alınmalı?


  Gebeliğin 32. haftasında annenin gebelik başlangıcından itibaren aldığı kilonun 10-12 kiloya ulaşmış olması beklenmektedir. Her annenin kilo artış hızı ve miktarı farklı olacaktır. Bunun yanında dengeli bir kilo artışı, annenin ve bebeğin sağlığı ayrıca kolay bir doğum için önemlidir. Annenin 31. Haftada yaklaşık olarak yarım kilo alması normaldir.

  32 Haftalık Bebek Ultrason Görüntüsü


  32. haftadan itibaren sık ultrason görüntülemeleri doktor gerek görmedikçe yapılmayacak, ultrason görüntülemeleri artık daha uzun aralarla istenecektir. Bebeğin 32 haftalık bebek ultrason görüntüsünde uzun süredir olduğu gibi minik bir insan formunda, doğumdan sonra anne babanın bebeklerini kucaklarına aldıklarındaki görüntüsüne oldukça yakın bir şekilde görülecektir. Bebeğin her ultrason görüntülemesinde tombullaştığı ve boyunun uzadığı fark edilecektir. Anne karnında hareketli olan bebeğin ultrason görüntülemelerinde farklı pozisyonlarda görüntülenmesi mümkündür.  32 haftalık bebeğin boyu ortalama olarak 42-43 santimdir. 32 haftalık bebeğin kilosu ise yaklaşık 1700 grama ulaşmıştır.

  32 Haftalık Gebelikte Bebek Anne Karnının Neresindedir?


  Bebeğin anne karnındaki yolculuğu rahmin içinde leğen kemikleri arasında bir pozisyonda başlamıştır. Bebek büyüdükçe rahim de genişlemiş ve büyümüş, gebeliğin ilerlemesiyle de leğen kemikleri arasından karın bölgesine doğru yükselmiştir. 32 haftalık gebelikte bebek anne karnının büyük kısmını kaplamaktadır.

  32 Haftalık Gebelikte Beslenme Nasıl Olmalıdır?


  Önceki haftalarda iştahı açık olan ve yeme isteği fazla olan annenin bebeğin büyümesi ve mideye baskı yapmaya başlaması nedeniyle porsiyonları bu haftalarda küçülmeye başlayabilmektedir. Annenin gebelik boyunca dengeli ve sağlıklı beslenmesi, ihtiyacı olan kaloriyi sağlıklı besinlerden karşılaması hem kendi sağlığı hem de bebeğin sağlığı için oldukça kritiktir. Gebelik boyunca sebze ve meyve tüketimini arttırmak, öğünleri ihtiyaç olan tüm besinlerin karşılandığından emin olarak dengeli bir şekilde tüketmek önemlidir. Her öğünde en az 2 farklı besin grubuna yer vermek dengeli bir diyet benimsemeye yardımcı olacaktır. Annenin ara öğünlerine dikkat etmesi de gerekmektedir. Gebelikte alınması gereken besinler aşağıdaki gibidir;

  - Tahıllar
  - Protein
  - Vitamin ve mineraller
  - Kalsiyum
  - Folik Asit
  - Demir
  - Lif

  32 Haftalık Gebelik Kaç Aylıktır?


  32 haftalık gebelik 8. ayın başlangıcıdır. Anne gebeliğinin son trimesterini yaşamaktadır ve doğuma oldukça yaklaşmıştır.

  32 Haftalık Hamileyim Doğuma Ne Kadar Kaldı?


  Normal doğum gebeliğin 40. haftasında gerçekleşmektedir. 32 haftalık gebelikte doğuma yaklaşık olarak 8 hafta vardır ve bu 56 güne karşılık gelmektedir, doğuma yaklaşık olarak 57 günü vardır.

  32 Haftalık Bebek Gelişimi


  32 haftalık bebeğin duyuları çok iyi gelişmiştir. Annenin yediği yiyeceklere tepki vermekte, dışarıdan gelen sesleri oldukça iyi duymakta, hatta anne ve babasının seslerini tanımaktadır. Bebeğin akciğeri gelişmeye devam etmektedir, akciğer dışındaki bütün organları ise fonksiyonlarını yerlerine getirmeye başlamıştır ve gelişimlerini tamamlamıştır. Bebeğin tırnakları uzamıştır ve cildin altındaki yağ tabakası kalınlaşmaya devam etmektedir. 32 hafta itibariyle bebeğin kalp atış hızı da düşmeye başlamaktadır.  Bebek anne karnındaki zamanının çoğunu uyuyarak geçirmektedir.

  32 Haftalık Bebek Doğsa Yaşar mı?


  37. haftadan önce doğan tüm bebekler prematüre bebek kabul edilir ve doğumdan sonra hayatta kalmak için tıbbi desteğe ihtiyaç duymaktadır. 32 haftalık bebeğin akciğerleri hariç tüm organları gelişimini tamamladığı için doğduğunda yaşama şansı oldukça yüksektir.

  32 Haftalık Bebek Nasıl Olur?


  32 haftalık bebek akciğerleri hariç bütün organları gelişimini tamamlamış, duyuları gelişmiş, görüntüsü küçük bir bebek formuna ulaşmış bir bebektir. Anne karnında geçirdiği sürenin çoğunda uyuyan bebeğin doğuma oldukça kısa bir zamanı kalmıştır.

  32 Haftalık Bebeğin Boyu Ne Kadardır?


  32 haftalık bebeğin boyu ortalama olarak 42-43 santimdir.

  32 Haftalık Bebek Kaç Kilodur?


  32 haftalık bebeğin kilosu yaklaşık olarak 1700 gramdır.

  32 Haftalık Bebek Hareketleri Hissedilir mi?


  Evet, 32 haftalık bebek hareketleri hissedilir. Anne karnında oldukça büyüyen ve kuvvetlenen bebeğin neredeyse bütün hareketlerini anne hissedecektir. Bebeğin anne karnındaki alanı çok daralmıştır ancak bu bebeğin hareket etmesini engellememektedir. 32. Haftada bebeğin hareketliliği en yüksek seviyeye ulaşmıştır ve ilerleyen haftalarda hareketliliği bu seviyede devam edecektir. Bebeğin normalden daha az hareket ettiğinden şüpheleniliyorsa veya bebek hareketsizse mutlaka doktora başvurulmalıdır.