Hamileliğin 33. Haftası - 33 Haftalık Gebelik | Uni Baby
15.01.2021 00:00:00

Hamileliğin 33. Haftası - 33 Haftalık Gebelik

33 haftalık hamilelik nasıl olur, anne ve bebekteki değişiklikler nelerdir merak ediyorsanız makalemizi okumaya hemen başlayın!

Gebeliğinin son aylarında olan anne doğum için gün saymaya başlamıştır. Gebeliğin 8. ayı içinde olan 33. Haftada bebeğin organlarının ve vücut sistemlerinin çoğu gelişimini tamamlamıştır bunun yanında bebeğin dış dünyada sorunsuz bir şekilde hayatta kalabilmek için biraz daha vakte ihtiyacı vardır. Gebeliğin 33. Haftasında da anne ve bebekteki değişimler devam etmektedir.

33 Haftalık Gebelikte Annedeki Değişiklikler


Annedeki değişikliler gebeliğin ilk günlerinde başlamıştır ve gebeliğin sonlanmasına kadar devam edecektir. Anne karnında büyüyen bebek ve salgılanan hormonlar annenin vücudunda ve ruh halinde birçok değişime sebep olmaktadır. 33 haftalık gebelikte anne,

- Kilo alma hızında artış
- Mide yanması ve diğer mide rahatsızlıkları
- Sırt ve bel ağrıları
- Yalancı kasılmalar
- El ve ayaklarda şişkinlik gibi değişiklikler yaşayabilmektedir.

  Annenin yaşadığı değişiklikleri doktoru ile paylaşması kendi sağlığının ve bebeğin sağlığının takibi için önemlidir.

  33 Haftalık Gebelikte Anne Karnı Ne Kadardır?


  Anne karnı uzun bir süredir oldukça büyümüştür. 33 haftalık gebelikte anne rahminin tepe noktasına kadar uzunluğu 33 santime ulaşmıştır. Anne karnında boyu uzayan ve kilo alan bebek ile annenin karnı hareketlerini kısıtlayacak kadar büyümüştür.

  33 Haftalık Gebelikte Kaç Kilo Alınmalı?


  Annenin 33 haftalık gebeliğe ulaştığında toplamda 10-13 kilo almış olması normaldir. Gebeliğin 33. haftasında anne oldukça hızlı kilo aldığını fark edecektir. Annenin kilosundaki bu artışın büyük bir çoğunluğu bebeğin kazandığı kilolar sebebiyledir.

  33 Haftalık Bebek Ultrason Görüntüsü Nasıldır?


  32. haftadan itibaren doktor gerekli görmedikçe ve bir sağlık sorunu olmadıkça ultrason görüntülemelerinin sıklığı azalacaktır. 33 haftalık bebek ultrason görüntüsünde yüz hatlarının belirginleştiği, anne karnındaki yerinin daraldığı ve boy ve kilosunun arttığı dikkati çekecektir. Bebek hareket halinde veya uyurken görüntülenebilmektedir. 33 haftalık bebeğin boyu ortalama olarak 43-44 santim, 33 haftalık bebeğin kilosu ise 1900-2000 gramdır.

  33 Haftalık Gebelikte Bebek Karnın Neresindedir?


  Anne karnındaki 33 haftalık bebek gelişiminin büyük çoğunluğunu tamamlamıştır ve neredeyse doğumdaki boy ve kilosuna ulaşmıştır. Bu nedenle anne karnının neredeyse tamamını kaplamaktadır.

  33 Haftalık Gebelikte Beslenme Nasıl Olmalıdır?


  Gebelik boyunca olduğu gibi 33. haftada da gebeliğin sonuna kadar annenin beslenmesine dikkat etmesi gerekmektedir. Hamileliğin son döneminde yaşanan mide sorunları ve bebeğin mideye baskı yapması nedeniyle anne iştahında azalma gözlemleyebilmektedir. Her ne kadar iştahı ve bir öğünde tükettiği porsiyonun miktarı azalmış olsa da annenin yeterli besin tükettiğinden emin olması gerekmektedir. Küçük porsiyonlarla ancak sık öğünlerden oluşan ve her öğünde en az 2 farklı besin türünü barındıran bir diyet programı oluşturmak hem annenin mide rahatsızlıklarını hafifletecek hem de ihtiyacı olan besinleri yeterli miktarda tüketmesine yardımcı olacaktır. Annenin hamilelik boyunca alkol ve sigara kesinlikle kullanmaması gerekmektedir. Kafein tüketiminin ise sınırlandırılması önemlidir.

  33 haftalık gebelikte annenin aşağıdaki besin gruplarını dengeli bir şekilde tüketmesi gerekmektedir;

  - Tahıllar
  - Protein
  - Vitamin ve mineraller
  - Kalsiyum
  - Folik Asit
  - Demir
  - Lif

  33 Haftalık Gebelik Kaç Aylıktır?


  33 haftalık gebe olan bir anne gebeliğinin 8. ayındadır.

  33 Haftalık Hamileyim Doğuma Ne Kadar Kaldı?


  Normal doğumun gerçekleştiği hafta, süre birkaç hafta önce veya sonra olabilmekle beraber, gebeliğin 40. haftasıdır. Gebeliğinin 33. haftasında olan bir annenin doğuma 7 haftası, yani 49 günü kalmıştır.

  33 Haftalık Bebek Gelişimi


  33 haftalık bebeğin vücut sistemleri ve organları gelişimini tamamlamış ve fonksiyonlarını yerine getirmeye başlamıştır. Organlarının çoğu gelişimini tamamlamış olsa da bebeğin beyin ve akciğerlerinin gelişimi hala devam etmektedir.  33. Haftada bebeğin duyuları da oldukça iyi gelişmiştir. Tat alma, görme, işitme, hissetme ve dokunma duyuları gelişmiş ve oldukça hassastır. Bebeğin doğduğunda işitme duyusu oldukça iyi olacakken, görme duyusunun gelişimi dış dünyadaki uyaranlara maruz kalması ile birlikte devam edecektir.  33 haftalık bebeğin cildindeki lanugo adı verilen ince tüylerin çoğu 33. Haftada yok olmuştur. Doğumda bu tüylerin bir kısmı dökülmemiş olsa da doğumu takip eden birkaç günde tamamen dökülecektir. Bu hafta bebeğin cilt pigmentleri de gelişmiştir ve bebeğin cildine renk vermeye başlamıştır.

  33 Haftalık Bebek Doğsa Yaşar mı?


  33 haftalık doğan bebek prematüre bebek olarak kabul edilmektedir, 37 haftadan önce doğan tüm bebekler prematüre kabul edilmektedir. Prematüre doğan bebeğin yaşama şansı doğum haftasına, bebeğin gelişiminin ne kadar tamamlanmış olduğuna ve organlarının gelişim seviyesine bağlıdır.  Prematüre doğan bebekler hayatta kalmak için tıbbi desteğe ihtiyaç duymaktadır. 33 haftalık sağlıklı bir bebeğin organlarının çoğu gelişimini tamamlamıştır ancak akciğerleri hala yardımsız bir şekilde nefes alması için yeterince gelişmemiştir ancak tıbbi destekle yaşama ihtimali oldukça yüksektir.

  33 Haftalık Bebek Nasıl Olur?


  33 haftalık bebeği gelişiminin büyük kısmı tamamlanmış ve fiziksel görünüşü doğumdaki formuna ulaşmıştır.  Anne karnında oldukça aktiftir ve doğuma kadar olan yaklaşık 2 aylık süreyi gelişimine devam ederek tamamlayacaktır.

  33 Haftalık Bebeğin Boyu Ne Kadardır?


  33 haftalık bebeğin boyu yaklaşık olarak 43-44 santimdir.

  33 Haftalık Bebek Kaç Kilodur?


  33 haftalık bebeğin kilosu 1900-2000 grama ulaşmıştır.

  33 Haftalık Bebeğin Hareketleri Hissedilir mi?


  Evet, 33 haftalık bebeğin hareketleri hissedilir. Anne karnında yeri iyice daralmıştır ancak bebeğin de hareket etmeye ihtiyacı vardır. Büyüyen ve kuvvetlenen bebeğin anne karnındaki yerinin de dar olması sebebiyle anne bebeğin en küçük hareketini bile hissedecektir. Bu haftadan sonra bebeğin hareketlerinde azalma veya artma olmayacak, doğuma kadar bebeğin aktifliği aynı seviyede devam edecektir. Bu süre içinde bebeğin hareketlerinde azalma fark edilirse veya bebeğin hareketleri durursa mutlaka doktora danışmak gerekmektedir.