Hamileliğin 17. Haftası - 17 Haftalık Gebelik | Uni Baby
5.01.2021 00:00:00

Hamileliğin 17. Haftası - 17 Haftalık Gebelik

17 haftalık gebelik belirtileri nelerdir ve hamileliğin 17. haftasında neler yaşanır merak ediyorsanız bu yazımız tam size göre!

Gebeliğin 17. haftasında anne bebeğini daha iyi hissetmeye başlamıştır, bebeğin gelişimini ve hamileliğini de hissetmeye başlamıştır. Gebeliğin 2. trimesterının ilk haftası olan 17. haftada annenin rahatsızlıkları azalmıştır ve bebeğin sağlığı ile ilgili kaygıları da hafiflemiştir. Anne karnındaki bebeğin gelişimi gebeliğin sonunda kadar devam edecektir ve 17 haftalık bebek de gelişimine hızla devam etmektedir.

17 Haftalık Gebelikte Annedeki Değişiklikler


Bebekteki büyüme ve gelişme devam ettikçe anne vücudunda da değişiklikler oluşmaktadır. 17 haftalık gebelikte annenin vücudundaki değişiklikler aşağıdaki gibi listelenir;

- Rahim yukarı ve leğen kemiğinden dışarı doğru konumlanır
- Cilt daha parlak görünür
- Saç gürleşir ve rengi koyulaşır
- Kilo artışı

  Bu değişimler yanında anne hamileliğin getirdiği bazı belirtileri de hissetmeye devam etmektedir.

  - Mide bulantıları
  - Yorgunluk
  - Şişkinlik hissi
  - Sindirim problemleri
  - Diş etlerinde hassasiyet
  - Kas ağrıları
  - Aşerme
  - Koku hassasiyeti

   gibi rahatsızlıklar hamileliğin 17. haftasında da yaşanabilmektedir. Her kadın listelenen bütün bu değişiklik ve rahatsızlıkları deneyimlememektedir, hamileliğin anne vücuduna etkileri bireysel olarak farklılık gösterebilmektedir.

   17 Haftalık Gebelikte Anne Karnı Ne Kadardır?


   17 haftalık bebek anne karnında daha büyük bir yer kaplamaya başlamıştır. Büyüyen bebek anne rahmini de genişletmektedir ve rahim annenin vücudunda yukarı, leğen kemiğinden dışarı doğru konumlanmaya başlamaktadır. Bu değişim annenin karnının daha belirgin olmasına neden olmaktadır. Gebeliğin 17. haftasında anne karnı şişkin görünmektedir ve hamilelik dışarıdan fark edilmeye başlamaktadır. Annenin hamile kıyafetleri almaya başlaması için uygun zaman da bu haftalardır, çünkü anne karnı hızla büyümeye devam edecektir.

   17 Haftalık Gebelikte Kasık Ağrısı Neden Olur?


   Gebelikte oluşan kasık ağrıları genellikle normal ve doğal ağrılardır ve endişelenmeye gerek yoktur. Ağrının temel sebebi büyüyen rahmin anne karnında kendine yer açmak için diğer organlara yaptığı baskı ve hormonal değişikliklerdir.  17 haftalık gebelikte kasık ağrısı doğal ve normal olsa da bazı durumlarda şiddetli ağrılar bir soruna işaret edebilmektedir.

   Özellikle,

   - Vajinal kanama,
   - Baş dönmesi,
   - Mide bulantısı,
   - Kusma gibi belirtilerin de kasık ağrısına eşlik ettiği durumlar ciddi bir sorunu düşündürebilmektedir.

   Gebelikte kasık ağrısının bazı nedenleri;

   - Preeklamsi
   - İdrar yolu enfeksiyonu
   - Dış gebelik
   - Düşük riski

    Böyle bir durumda mutlaka doktora danışmak gerekmektedir.

    17 Haftalık Bebek Ultrason Görüntüsü


    17 haftalık bebeğin vücudu, başı , kolları ve bacakları artık orantılıdır. Bebeğin parmakları da oluşmuştur. 17 haftalık bebek ultrason görüntüsünde vücut uzuvları ve daha da kilo almış yüzüyle tatlı bir bebek görüntüsü verecektir. Bebeğin hareketleri de ultrason görüntüsünde yakalanabilir, bebeğin ellerini birbirine kenetlediği veya parmağını emdiği görülebilmektedir.  17 haftalık bebek bir ayva büyüklüğündedir. Ağırlığı ortalama olarak 140 gr ve boyunun uzunluğu ise ortalama 13-14 cm’dir.

    17 Haftalık Bebeğin Cinsiyetinde Yanılma Olur Mu?


    Evet, bebeğin cinsiyetinde yanılma 17. haftada da ilerleyen haftalarda da olabilmektedir. Bebeğin cinsiyeti 16. haftadan itibaren yüksek oranda doğrulukla tespit edilebilmektedir. Bunun yanında ultrason ile cinsiyet tahmininde her zaman bir yanılma payı bulunmaktadır. Bebeğin pozisyonu, doktorun deneyimi, görüntünün kalitesi gibi birçok faktör bebeğin cinsiyetinin doğru tahmin edilmesini etkilemektedir.  Bebeğin pozisyonu uygun olmadığı durumlarda cinsiyet belirlenememektedir. 17. Haftada ultrason görüntüsünde bebek doğru pozisyonda durmuyorsa cinsiyeti belirlemek oldukça zor hatta bazen imkansız olacaktır.

    17 Haftalık Gebelikte Bebek Anne Karnının Neresindedir?


    17 haftalık bebek anne karnında leğen kemiklerinin üstüne doğru konumlanmıştır. Rahim büyüdükçe leğen kemiklerinin arasına sığamaz ve anne karnında yukarı doğru çıkmaktadır.

    17 Haftalık Gebelikte Beslenme Nasıl Olmalıdır?


    Hamilelik boyunca anne hem bebek için hem de kendisi için yeterli besini almalıdır. Annenin tükettiği besinler bebeğin sağlığını ve gelişim seyrini doğrudan etkilemektedir. Hamilelik boyunca annenin beslenmesine dikkat etmesi,

    - Kafein,
    - Alkol,
    - İşlenmiş et,
    - Pastörize edilmemiş süt ürünleri,
    - Paketli ürünler,
    - Yağlı ürünlerden uzak durması gerekmektedir.

     Bu ürünlerin arasında alkolü ise annenin hamileliği boyunca kesinlikle tüketmemesi gerekmektedir.

     Hamilelik boyunca annenin tüketmesi gereken besin grupları ise aşağıdaki gibidir;

     - Tahıllar
     - Protein
     - Vitamin ve mineraller
     - Kalsiyum
     - Folik Asit
     - Demir
     - Lif

     17 Haftalık Bebek Kaç Aylıktır?


     17 haftalık gebelik 3 ay 29 günlük gebeliğe denk gelmektedir. Yani anne hamileliğinin 4. Ayın son haftasındadır. Anne hamileliğin 2. trimesterını yaşamaktadır.

     17 Haftalık Bebek Gelişimi


     17 haftalık bebeğin yağ dokusu gelişmeye başlamıştır. Oluşan bu yağ dokusu bebeği dış etkenlerden korumakta, vücut ısısını dengelemekte yani bebeği sıcak tutmaktadır.  Anne karnındaki 17 haftalık bebek sesleri duyabilmek ve gözleri kapalı olsa da dışarıdan gelen parlak ışıkları fark edebilmektedir. Bebeğin saçları uzamaya devam etmektedir. Bebek bu hafta kemik gelişimi için önemli bir kaynak olan kalsiyum depolamaya başlamaktadır.  Bebeğin vücudu orantılı bir şekilde gelişmektedir, kolları bacakları ve parmakları oluşmuştur.

     17 Haftalık Bebek Nasıl Olur?


     17 haftalık bebek küçük bir insan formundadır. Bebeğin büyümesi ve gelişmesi devam etmektedir. 17. haftada bir ayva büyüklüğünde olan bebek hızla büyümeye devam eder.

     17 Haftalık Bebeğin Boyu Ne Kadardır?


     17 haftalık bebeğin boyu yaklaşık olarak 13-14 cm’dir. Bu haftada bebeğin boyu açık bir el boyutuna ulaşacaktır.

     17 Haftalık Bebek Ağırlığı Ne Kadardır?


     17 haftalık bebek yaklaşık olarak 100-140 gram ağırlığı arasındadır.  Bebeğin ağırlığı her geçen hafta hızla atacaktır. Bebeğin yağ dokusunun oluşmaya başlaması da ağırlığının artmasına sebep olacaktır.

     17 Haftalık Bebek Kalp Atışı Kaç Olmalı?


     17. haftadan itibaren bebeğin kalp atışlarını beyin kontrol etmeye başlamaktadır. Kalp atışını beynin kontrol etmeye başlaması düzensiz kalp atışlarının bir düzenle atmaya başlaması demektir. 17 haftalık bebeğin kalp atışları dakikada 140-150 vuruş olmalıdır.

     17 Haftalık Bebek Hareketleri Hissedilir mi?


     Evet, anne 17. haftada bebeğin hareketlerini hissedebilmeye başlayabilmektedir. Bebeğin anne karnındaki büyüklüğü annenin hareketleri hissedebileceği boyutlara ulaşmıştır. Anne adayı 17 hafta gebelikte bebeğin hareketlerini hissedemiyorsa endişelenmemelidir, yaklaşan haftalarda bebeğin hareketlerini hissetmeye başlayacaktır.