Hamileliğin 18. Haftası - 18 Haftalık Gebelik | Uni Baby
5.01.2021 00:00:00

Hamileliğin 18. Haftası - 18 Haftalık Gebelik

18 haftalık gebelikte anne adaylarını nelerin beklediğini merak ediyorsanız makalemize mutlaka göz atın. 18 haftalık bebek gelişimi hakkında detayları öğrenin!

Gebeliğinizin 18. haftasında hala 2. trimesterdesiniz. Bebeğinizin hareketlerini hissetmeniz için beklediğiniz hafta 18. hafta olabilir. Bu haftada bebeğinizin hareketlerini hissedebilirsiniz.

18. haftada doktorunuz bebeğinizin sağlık durumunu kontrol etmek için birkaç tetkik isteyebilir. Ayrıntılı bilgi almak için doktorunuza danışmalısınız.

18 Haftalık Gebelikte Annedeki Değişiklikler


- Karnınız büyümeye devam etmektedir. Büyüyen karnınız nedeniyle sakarlıklar yaşayabilirsiniz. Bu son derece normal bir durumdur çünkü vücudunuzun ağırlık merkezi değişmeye başlıyor.
- Büyüyen karnınızın yanında özellikle bu ilk hamileliğinizse göğüsleriniz de büyümektedir.
- Tüm bu değişikliklere ek olarak tansiyonunuz da değişebilmektedir. Normalin biraz altında seyredebilir. Bu sebeple başınızın dönmesine neden olacak hareketlerden kaçınmalısınız.
- Gebelik belirtilerinizi iyi yönetebildiğinizi ve kontrol altında tutabildiğinizi umuyoruz. Eğer acınız, sancınız varsa bunu mutlaka doktorunuzla konuşmalısınız.
- Hamileliğinizin 18. haftasında mide ve karın ağrılarından birçok kadın şikayet etmektedir. Bunlar kabızlıktan, sindirim problemlerinden ve hormonsal değişikliklerden kaynaklanabilir fakat karın ağrıları bazı zamanlarda şiddetli bir durumu gösterebilir. Önemli olduğunu düşünüyorsanız mutlaka doktorunuzla iletişime geçmeli ve bilgi almalısınız.

  18. haftada en çok görülen hamilelik belirtileri şunlardır aşağıda listelenmiştir fakat hepsinin herkeste görünmesi beklenmez.

  - Deri çatlakları
  - Yorgunluk ve uyku problemleri
  - Karın etrafında ağrılar
  - Şişkinlik hissi ve kabızlık
  - Diş etlerinde kanama ve şişkinlik
  - Burun kanaması
  - Hazımsızlık ve mide ekşimesi
  - Bacak ağrıları
  - Sıcak basması
  - Şişen eller ve ayaklar
  - İdrar enfeksiyonları
  - Vajinal enfeksiyonlar
  - Baş ağrıları
  - Baş dönmesi
  - Hassas göğüsler
  - Mide bulantıları
  - Kramplar
  - Ciltte koyulaşma
  - Daha koyu ve parlak saçlar
  - Sabah bulantıları
  - Aşerme
  - Koku duyarlılığı
  - Değişken ruh hali
  - Vajinal lekelenme tarzı kanama
  - Beyazımsı vajinal akıntı

   Farklı veya size garip gelen bir belirti olduğunda doktorunuza danışmaktan çekinmeyin.

   18 Haftalık Gebelikte Anne Karnı Ne Kadardır?


   18 haftalık gebelikte anne karnı dışarıdan bakıldığında anlaşılabilmektedir. Tahmini olarak 4-6 kg arasında bir kilo almış olabilirsiniz ancak aldığınız kilo bundan farklıysa hemen endişelenmenize gerek yok. Kilo alımı her kadına göre değişmektedir.

   18 Haftalık Bebek Ultrason Görüntüsü Nasıldır?


   18 haftalık bebek bir biber büyüklüğündedir. Boyu ortalama olarak 12-14 cm arasındadır. Kilosu ise tahmini olarak 150-190 gr arasındadır. Gittikçe büyümeye devam etmektedir. Erkek ve kız bebeklerin kilosunun ve boyunun farklılaşıp farklılaşmadığına dair ayrıntılı bir bilgi vermek oldukça zordur.

   18 Haftalık Bebek Cinsiyetinde Yanılma Olur mu?


   Evet, 18 haftalık bebek cinsiyet tahmininde biraz da olsa yanılma payı vardır. Bebeğiniz organları görünür bir pozisyonda olduğu sürece ultrason çekiminde doktorunuz, bebeğinizin cinsiyetini %95 kesinlikle söyleyebilir ancak %5’te olsa yanılma payı olduğu unutulmamalıdır. Erkek bebeklerde bu yanılma, kız bebeklere göre daha azdır ancak arkadan bakıldığında bacakları kapalı bir durumdaysa yanılınabilir. Bebeğinizin kesin cinsiyetini öğrenebilmek için 20. haftaya kadar beklemelisiniz.

   18 Haftalık Gebelikte Bebek Karnın Neresindedir?


   Gebeliğinizin 18. haftasında iri bir kavun büyüklüğüne ulaşan rahminizi göbek deliğinizin aşağısında hissedebilirsiniz. Bebeğiniz içerisinde hareket etmektedir.

   18 Haftalık Gebelikte Beslenme Nasıl Olmalıdır?


   Hamilelik sürecinde beslenme düzeninize çok dikkat etmelisiniz. Unutmamalısınız ki sizin yediğiniz her besini karnınızda taşıdığınız bebeğiniz de yemektedir.

   -İyi yıkanmış taze sebze ve meyveleri bol bol tüketebilirsiniz. Her ana öğününüzde bir sebze ve ara öğününüzde de bir meyve tüketirseniz, meyve ve sebze tüketiminizi düzenli bir şekilde gün içerisine yaymış olursunuz. İyi yıkadığınızdan emin olmalısınız çünkü besinler üstünde tarladan kalan istenmeyen ajanlar sizin ve bebeğinizin üstünde istenmeyen sonuçlara neden olabilir.
   - Yalnız bir besine odaklanmamalısınız. Sadece proteinli, sadece karbonhidratlı besinler yemek doğru değildir. Beslenmenizin düzenli olduğuna dikkat etmelisiniz.
   - Çok yağlı ve ağır yemeklerden kaçınmalısınız. Bu yiyecekler sindirim konusunda size rahatsızlık verebilir.
   - Hafif ve lifli besinler tüketerek sindirim problemlerinizi en aza indirgeyebilirsiniz.
   - Doktorunuza danışarak folik asit alabilirsiniz.
   - B12 içeren besinler tüketmelisiniz. Et, balık ve yumurta gibi besinler aracılığıyla B12 alabilirsiniz.
   - Günlük almanız gereken C vitamini ihtiyacınızı turunçgiller yoluyla karşılayabilirsiniz.
   - Bol bol sıvı ve su tüketmelisiniz.
   - A vitaminini ihtiyacınız havuç, balık gibi besinler yoluyla alabilirsiniz.

   18 Haftalık Gebelik Kaç Aylıktır?


   Hamileliğin ay ay hesaplanması, bebeğinin gelişimini aylık olarak takip etmek isteyen aileler için önemlidir. 18 haftalık gebelik kaç aylıktır sorusu uzmanlara sıklıkla sorulmaktadır. 18 haftalık gebelik, 4 ay 6 günlük hamile olduğunuz anlamına gelmektedir.

   18 Haftalık Bebek Gelişimi


   18 haftalık olan bebeğinizin refleksleri gelişmeye devam etmektedir. İşitme, yutma, hissetme ve emme becerileri hızlı bir şekilde gelişmektedir.

   18. haftada da bebeğiniz bacaklarını ve kollarını hareket ettirmektedir. Dışarıdan gelen müzik gibi yüksek seslere yanıt verebilir. Eğer bu ilk hamileliğinizse bunları hissedemeyebilirsiniz.

   18 haftalık fetüsün kasları gelişmeye devam ediyor ve bebeğiniz çeşitli hareketlerin pratiğini yapıyor. İnanması zor olsa da bebeğiniz esniyor ve hıçkırıyor. Karnınızda dönüyor, yuvarlanıyor, yumruk atıyor ve tekme atıyor. 18. haftada bebeğinizin yaptığı bu hareketleri hissediyor olabilirsiniz.

   18 Haftalık Bebek Nasıl Olur?


   Bebeğiniz bir biber büyüklüğüne ulaşmış durumdadır. Bu haftada doktorunuz birkaç tetkik yapmak isteyebilir.

   Ultrasonografi çekmek isteyen doktorunuz, bebeğinizin tüm vücudunu ayrıntılı bir şekilde incelemektedir. Büyümenin yolunda gidip gitmediğini öğrenmek için fetüs için ölçümler yapılmaktadır. Başlıca organlarının düzgün gelişip gelişmediği kontrol edilir. Ek olarak bebeğin sağlam olduğundan emin olmak için amniyon sıvısı, plasenta konumu, fetüs kalp hızı da incelenir. Bu muayenede ikiz veya çoğul gebeliklerde, bebeklerin herbirinin anatomisi incelenmektedir.

   Eğer ikiz gebeliğin 18. haftasındaysanız, iki fetüsü birbirinden ayıran bir zar bulunmaktadır. Bebekler kıpırdarken, içinde bulundukları sıvıyı bu zara doğru iterler ve zar hafif yer değiştirir. Muhtemelen bunu, 18. hafta ultrasonunda görebilirsiniz.

   18 Haftalık Bebeğin Boyu Ne Kadardır?


   18 haftalık olan anne karnındaki bebeğinizin boyu ortalama olarak 12-14 cm arasındadır.

   18 Haftalık Bebek Kaç Gramdır?


   Bebeğinizin yaklaşık kilosu 150 -190 gram arasındadır.

   18 Haftalık Bebek Kalp Atışı Kaç Olmalı?


   Bebeğinizin 18. haftasında eğer her şey yolundaysa kalp atışları duyulmaktadır. Dakikada 120-160 arasında atmaktadır.

   18 Haftalık Bebek Hareketleri Hissedilir mi?


   Evet, bebeğiniz son birkaç aydır bayağı aktifti fakat çok ufak olduğu için siz hissedemiyordunuz. Artık yeteri kadar büyümüş durumda ve bebeğinizin hareketlerini hissedebilirsiniz. Bunlar büyük hareketler olmasa da karnınızda kelebeklerin uçuşmasını şimdi kelimenin gerçek anlamıyla hissedebilirsiniz. Merak etmeyin bebeğinizin bir olimpik atlet olduğu günleri de göreceksiniz.