Hamileliğin Belirtileri | Uni Baby
hamileliğin belirtileri
19.11.2018 00:00:003 DK Okuma Süresi

Hamileliğin Belirtileri

Bir kadının hamile olup olmadığından şüphelenmesine neden olacak belirtiler nelerdir?


Hamileliğin başlangıcında kadın vücudunda birçok hormonal değişiklikler oluyor. Vücut hamileliğe hazırlanmak için hormonlar sayesinde birçok değişiklik yaşıyor. Bu değişimlerin etkisini her kadın farklı hissedebilir tabii… Hamileliğe işaret eden en önemli değişiklik, regl döngüsünün durması. Herkesin bildiği gibi hamileliğe dair en önemli ipucu beklenen zamanda regl olmamak, fakat regl gecikmesinin sebebinin yalnızca hamilelik olmadığı ve her hamilelikte regl döngüsünün durmadığını da akılda tutmak ve diğer belirtilere de dikkat etmekte fayda var.

Hamileliğin en önemli ikinci belirtisi göğüslerde hassaslaşma ve renk değişimi. Progestoron ve ostrojen hormonlarının salgılanmasının artmasıyla birlikte meydana gelen bu değişim hamile olduğunuzu düşünmeniz için önemli bir sebep. Her kadında görülmemekle birlikte yorgunluk ve halsizlik, sık idrara çıkma ve mide bulantıları da bu belirtilere eşlik ediyorsa, şüpheleri kesinliğe kavuşturmak için hemen bir hamilelik testi yapmak için daha fazla beklemeye gerek yok.

Eczanelerden alınan hamilelik testleri doğru sonuç verir mi? Ne zaman yapılması gerekir?


Eczanelerden alınan gebelik testleri yüksek oranda doğru sonuç veriyor, çift çizgi pozitif, yani kişinin gebe olduğunu, tek çizgi ise negatif, yani gebeliğin olmadığını belirtir. Fakat bu testlerin bazen yanlış pozitif veya yanlış negatif gibi sonuçlar vermesi de olası. Bu nedenle ilk anda doktoru beklemek istemeyen kadınların hemen eczaneden bir test alıp uygulaması anlaşılır olsa da bir hastanede kan testi yaptırmak ve doktora görünmek en sağlıklı sonucu almalarını sağlar. Gebelik testini yapmak için regl gününün 5-6 gün gecikmesini beklemek gerekir, test sonucu negatif çıktıktan sonra da regl olunmazsa testin tekrarlanması gerekir. Eczaneden alınan testler idrar ile yapılan testlerdir. Hastaneye veya kliniklerde yapılan testler ise kan testleridir ve kesin sonuç verirler.

Hamile olduğunu anlayan bir kadının yapması gerekenler nelerdir?


Hamile olduğunu anlayan bir kadının yapması gereken ilk şey bir kadın doğum uzmanından randevu alması ve en kısa zamanda muayene olmasıdır. 9 aylık hamilelik süresince aynı doktora gitmek en iyisi, bu nedenle kısa sürede doktora ve hastaneye karar vermek önemli.
Bir diğer nokta da anne adayının kendi sağlığına öncekinden çok daha fazla dikkat etmeye başlaması, çünkü annenin sağlığı doğrudan bebeğin sağlığını da etkiler. Her ne kadar ilk ayların çok da önemli olmadığı düşünülse de hamilelikte en kritik aylar ilk aylardır. Bu nedenle anne adayının hamile olduğunu öğrenir öğrenmez sigara ve alkol gibi zararlı maddeleri kullanmayı tamamen bırakması, kahve, çay gibi içecekler ile işlenmiş gıdaların tüketimini ciddi bir şekilde sınırlandırması, dengeli bir beslenme düzenine geçmesi, doktoruna danışarak gerekirse ek vitaminler alması, uyku düzenine dikkat etmeye başlaması ve sağlıklı bir hamilelik için hayatına egzersizi de alması gerekir.

Sağlıklı ve düzenli bir hayata geçişin yanında, bebeğe hazırlanmaya başlamak için de hamileliğin ilerleyen aylarını beklemeye gerek yok. Hamilelik, ebeveynlik, bebek bakımı, çocuk gelişimi gibi konularda bolca kitaplar okumak, ebeveynlik serüveninde kendisine yardımcı olabilecek, küçük ama önemli konularda ipuçları alabileceği web siteleri araştırmak, aile bireylerini yeni üyeye hazırlamak ve evdeki gerekli düzenlemeler ile bebek alışverişine başlamak anne adayının hamileliğini öğrenir öğrenmez yapabilecekleri arasında.

Bu yazı çocuk gelişim sitesi ÇocukluDünya iş birliği ile hazırlanmıştır.

İlginizi Çekebilecek Ürünler