Hamilelikte ara aylar | Uni Baby
19.07.2018 00:00:005 DK Okuma Süresi

Hamilelikte ara aylar

Hamileliğin üçüncü ve altıncı ay aralığı ikinci trimester olarak adlandırılır. Üçüncü aydan sonra annenin hamilelik ile ilgili sıkıntıları azalır ve anne fizyolojik ve psikolojik olarak hamileliğe alışmaya ve kendini daha zinde ve güçlü hissetmeye başlar.

İkinci trimester hangi aylardır ve belirleyici özellikleri nelerdir?


Hamileliğin üçüncü ve altıncı ay aralığı ikinci trimester olarak adlandırılır. Üçüncü aydan sonra annenin hamilelik ile ilgili sıkıntıları azalır ve anne fizyolojik ve psikolojik olarak hamileliğe alışmaya ve kendini daha zinde ve güçlü hissetmeye başlar. Hamilelik artık daha belirgindir ve anne de hamileliğini daha fazla hissetmeye başlar. Önemli birçok sağlık testinin yapıldığı dönem de ikinci trimesterdır. Bu dönem hamileliğin en rahat geçen dönemidir.

Hamileliğin ara aylarında annenin vücudunda meydana gelen değişiklikler nelerdir?


Bebeğin hareketleri anne tarafından ilk kez dördüncü ayın başlaması ile birlikte hissedilir. Bu dönemde karın genişlemeye ve kaslar da gerilmeye başlar buna bağlı olarak anne küçük ağrı ve sancılar yaşar. Hamilelik ilerledikçe memeler irileşmeye ve süt bezleri çalışmaya başlar. Büyüyen rahim, bağırsaklara ve diğer organlara baskı yapmaya başlar ve tuvalet düzeni değişir. Düzenli olarak kilo artar ve altıncı ay ile birlikte anne beş ile yedi kilo arası kilo almış olur. Karnın büyümesi ve alınan kilolara bağlı olarak bel ağrıları yaşanır. Annenin rahatsızlıklarını azaltabilmek için bolca dinlenmesi, egzersiz yapması, oturuşuna dikkat etmesi ve sağlıklı beslenmesi gerekir. Şiddetli karın ağrısı, kanama ve şiddetli baş dönmesi doktora başvurulması gereken durumlardır.

Hamileliğin bu aylarında bebeğin gelişimi nasıl seyreder?


Annedeki değişimler gibi bebekte de önemli değişimler bu aylarda da devam eder. Bebek hızla büyür. İlk üç ayda hızlı ilerleyen baş gelişimini bu dönemde vücut gelişimi takip eder ve tüm organlar oluşur. Bebeğin kaşları, saçları ve tırnakları çıkar, ışığa duyarlılığı artar ve göz gelişimi devam eder, bebeğin artık tat alma duyusu oluşmuştur ve elini ağzına götürebilir. İşitme duyusu on dokuzuncu haftadan sonra tamamen gelişir ve sesleri algılayabilir. Bebek ile konuşmak, müzik dinlemek ve ona şarkı söylemek oldukça faydalıdır. Kıkırdak doku şeklinde olan iskelet sistemi sertleşmeye başlar. Beşinci ayda bebek hareketlenmeye başlar, tekme atar ve anne karnında döner. Soluk alma, yutkunma ve emme refleksleri gelişir. Anne bebeğinin hareketlerini 4. ayın sonunda kesin olarak hissetmeye başlar.

Altıncı ayın sonunda bebek artık yeni doğmuş bir bebek formunu almaya başlar. Yüzü, gözleri ağzı ve dudakları şekillenir, mimikleri oluşur. Kaşlarını çatar, gözlerini açar, başını çevirir. Kalp atışı stetoskop ile duyulur hale gelmiştir ve yeni doğan bir bebek gibi uyku düzeni oluşur, uyurken rahat ettiği bir pozisyon belirler. İkinci trimestır sonunda bebek 28-35 santim uzunluğunda ve 700-900 gr ağırlığındadır. Bebeğin cinsiyeti de bu dönemde kesin olarak öğrenilebilir.

İkinci trimesterda annenin dikkat etmesi gerekenler nelerdir?


Her ne kadar ilk 3 aylık dönemin riskleri atlatılmış ve bebek oldukça gelişmiş olsa da bu ayda da annenin hareketlerine dikkat etmesi, dengeli beslenmesi, zararlı besin ve maddelerden uzak durması ve egzersiz yapması önemlidir.

İkinci trimesterda bebeğin gelişine hazırlık için neler yapılabilir?


İkinci trimester annenin en rahat ettiği, bebeğin de gelişiminin büyük bir hızla sürdüğü dönemdir. Anne bu dönemde kendini oldukça iyi ve enerjisi yüksek hisseder. Annenin enerjisi ve bebeğin cinsiyetinin de belli olması ile bebeğin gelişine hazırlanmak, odasını ve kıyafetlerini hazırlamak için en uygun zaman bu dönem olabilir. Hamileliğin balayı olarak da bilinen üç ve altıncı aylar arası dönem anneliğe hazırlanmak için oldukça verimli bir zamandır.

Bu yazı çocuk gelişim sitesi ÇocukluDünya iş birliği ile hazırlanmıştır.

İlginizi Çekebilecek Ürünler