11 Ay Bebek Oyun ve Aktiviteleri | Uni Baby
13.01.2022 00:00:006 DK Okuma Süresi

11 Ay Bebek Oyun ve Aktiviteleri

11 aylık bebek için oyun, elbette ki en büyük uğraştır. Bebeğiniz bıkıp usanmadan oynayacağı oyunları Uni Baby ile keşfedin!

Bundan tam on bir ay önce kucağınızda sarıp sarmaladığınız minik bebeğiniz artık büyüdü ve on bir aylık oldu. Şimdiye kadar pek çok yönden size bağımlı olan bebeğiniz, ufak ama hızlı gelişim aşamalarıyla artık bireyselleşme yolunda süratle ilerliyor. Artan hareket kabiliyeti sayesinde kendine güveninin arttığı bebeğiniz, bu dönemde adeta küçük bir kâşif. Hızlı emekleme becerisi ile etrafı keşfe çıkan, ayakta durabilme kabiliyeti ile ise daha geniş bir perspektiften çevresini izleyebilen bebeğinizin erişebileceği nesneler ve eşyalar artık çok daha fazla. Bu durum bir yandan bebeğinizin farklı uyaranlara ulaşıp duyusal gelişimine katkı sağlarken, bir yandan da tehlikeye oldukça açık bir zemin hazırlar. Bu sebeple sizin, çevrenizin ve çalışan bir anne iseniz bebeğinizin bakımını gerçekleştiren kişinin, bu konuda oldukça dikkatli olması gerekir. Çarpma, düşme gibi sebeplerle yaralanmaların yaşanmaması için ev içerisinde gerekli önlemleri almanız, keskin ve sivri köşeleri uygun aparatlarla güvenilir hale getirmeniz çok önemlidir.


Emekleyerek ev içerisinde gezinen bebeğiniz için çekmeceler artık yeni bir keşif durağıdır. Bebekler; konsol, komodin ve mutfak çekmecelerini açıp içindekileri karıştırmaya ve dağıtmaya bayılırlar. Bu bakımdan çekmece içindeki nesnelerin de güvenilir olduğundan emin olmalısınız. Çekmece içleri ve ulaşılabilir düzeydeki dolapların içinde bulunan tehlikeli eşyaları uzaklaştırmanız kesin bir çözüm olabilir. Bunun yanı sıra bebeğiniz çekmece açıp kapatırken olası kazaların önüne geçmek için çekmece klipslerini de deneyebilirsiniz.


11 aylık bebek için oyun, elbette ki en büyük uğraştır. Bebeğiniz bıkıp usanmadan ve yorulmadan gün boyu oyun oynayabilir. Onun eğlenceli vakit geçirmesi ve aynı zamanda gelişimi için, uygun oyun ve aktiviteleri seçmek, ebeveynler için oldukça önemlidir. Bebeğiniz için en keyifli ve faydalı bebek oyunlarını tespit etmeden önce onu yakından gözlemlemeniz ve gelişim aşamalarını bilmeniz faydalı olabilir. Bu açıdan 11 aylık bebek gelişimi ile alakalı doğru ve güvenilir kaynaklardan bilgi edinebilir, uzmanlarla görüşebilirsiniz.


11 Aylık Bebekler Neler Yapabilir?


11 aylık bebek oyunlarına geçmeden önce gelin, bebeğinizin bu ayda neler yapabileceğinden kısaca bahsedelim:

- Bu dönemde genellikle bebekler desteksiz ayakta durabilir, desteksiz yürüyebilir. Bazı bebekler ise desteksiz bir biçimde yürüme girişimlerinde bulunabilir. Ama genelde bu şimdilik sadece bir girişim olarak kalır, gerçek bir yürüme için bebeğinizin çok daha fazla antrenmana ihtiyacı olacaktır.

- Kaba motor becerileri ile beraber ince motor becerileri de gelişmiştir. El göz koordinasyonu çok daha iyidir. İki parmağını iyi bir şekilde kullanıp nesneleri kolayca kavrayabilir. Tek eli ile nesneleri alıp başka bir yere koyabilir.

- Bebeğiniz taklit yeteneğini bu dönemde de geliştirmeye devam eder. Telefonunuzu alıp konuşuyor gibi davranabilir. Televizyon kumandasını sizin gibi kullanmaya çalışabilir. Bunların hepsi gelişen taklit ve gözlem yeteneğinin sonucudur.

- Bebeğiniz bu ayda da konuşuyor gibi sesler çıkarmaya devam eder, hatta ağzından birkaç kelime döküldüğünü deneyimleyebilirsiniz.

- Bebeğiniz bu dönemde sizden ve çevresinden duyduğu kelimeleri hafızasına yazar.

- Bebeğiniz bu dönemde söylediğiniz net ifadeleri ve kesin komutları algılar. Yapmasını istemediğiniz şeyleri ifade ettiğinizde bunu anlar.

- Bebeğiniz sizin yardımınızla bardaktan su içmeyi becerebilir.

- Bir elinizden destek alarak yürüyebilir.

- Bebeğinizin gözleri önünde sakladığınız nesneleri bulabilir.

- İstemediği şeyleri kafasını sallayarak ifade edebilir.

Bebeğinizle oynayacağınız oyun ve aktivite önerilerine geçmeden önce oyuncak seçimi konusundaki alternatifleri gözden geçirebilirsiniz. Bu dönemde de önceki dönemlerde olduğu gibi duyuları, dilsel gelişimi ve motor becerileri destekleyen sesli kitap, kumaş kitap, aktivite masası, bebek oyun halısı gibi oyuncakları kullanabilirsiniz.

Bunların dışında bebeğinizin bilişsel ve motor becerilerini destekleyen bul tak puzzle oyuncaklar, üst üste konabilen ya da iç içe geçebilen kutular, kavram kartları da oldukça faydalı olacaktır. Kavrama becerisi gelişen bebeğiniz için yumuşak toplar, diş çıkarma evresini rahatlatmaya yardımcı olan diş kaşıyıcı şeklinde tasarlanmış oyuncaklar da işlevsel oyuncaklardır. Banyo rutinlerini eğlenceye dönüştüren banyo oyuncakları ve banyo kitapları da değişik ve eğlenceli bir oyuncak alternatifidir.

Bebeğinizin büyüme yolculuğunda der daim yararlanacağınız ve faydasını göreceğiniz bebek ve çocuk kitaplarını da söylemeden geçmemek gerekir. Bunların dışında, tasarlanmış bir oyuncak olmasa da evde bulunan her türlü eşya ve nesne bu dönemde bebeğinizin oyuncağı haline gelebilir. 11 aylık bebek için oyuncak, etrafında gördüğü her şey olabilir. Gün içerisinde sizin kullandığınızı gördüğü tencere, tava, kaşık, demlik, plastik kaplar, telefon, kumanda gibi daha pek çok eşyayı oyuncak olarak kullandığını görebilirsiniz. Taklit yeteneği ve nesnelerle oynarken faaliyete geçen ince ve kaba motor becerileri bakımından bu nesneler de onların gelişimine elbette fayda sağlar.

Hareketlenen bebeğiniz için oyun çitleri ve oyun matları da 11 aylık bebek oyuncak seçenekleri arasında sayılabilir. Zira onun için sınırları sizin tarafınızdan belirlenmiş, güvenli bir alan yaratmak zorunda kalabilirsiniz.

11 aylık bebek oyuncak seçiminde oyuncakların elbette güvenilir, sağlıklı bileşenlerden üretilmiş olmasına ve tehlikeli herhangi bir madde içermemesine özen göstermelisiniz.

11 Aylık Bebek Aktiviteleri


11 aylık bebek aktiviteleri; hareket kabiliyeti gelişen, söylediklerinizi anlayan ve bir bakıma pek çok yönden özgürleşen bebeğiniz için oldukça çeşitlidir. Bebeğinizin gelişim özellikleri hakkında bilgilenerek ve bebeğinizin henüz neler yapıp neler yapamadığını gözlemleyerek ona en uygun oyun ve aktiviteleri belirleyebilirsiniz. Biz genel anlamda 11 aylık bebek gelişimini göz önüne alarak sizler için birkaç oyun alternatifi hazırladık:

- Bebeğiniz önceki dönemlerde olduğu gibi bu dönemde de saklanan nesneleri bulmaktan hoşlanır. Onun gözü önünde, seçtiğiniz herhangi bir nesneyi kutuların içine atarak ya da altına koyarak gizleyip bulması konusunda cesaretlendirebilirsiniz.

- 11 aylık bebeğinizin dilsel gelişimi hız kazanmış durumdadır. Siz de onun bu hızına ayak uydurarak onunla etkili bir şekilde konuşmayı sürdürebilirsiniz. Bazı durumlarda onun söylemek isteyip de söyleyemediklerini dillendirebilirsiniz. Örneğin, size istediği bir şeyi işaret eden bebeğinize nesnenin adını söyleyebilir, “Tamam, sana …’yı veriyorum” diyebilirsiniz.

- Taklit yeteneği gelişen bebeğinizi desteklemek için ona alkışlamayı, el sallamayı öğretebilir; bebeğinizle ‘ce - e’, ‘tel sarar kızım tel sarar’ gibi geleneksel oyunlar oynamaya devam edebilirsiniz.

- 11 aylık bebek zekâ oyunları içerisinde sayabileceğimiz bul tak oyuncaklar, üst üste ya da iç içe konabilen kaplar, halkaları boyutlarına göre üst üste dizerek oynayacağı halka kulesi gibi oyuncaklarla yapacağınız aktiviteler, bebeğinizin bilişsel gelişimine fayda sağlar.

- Bu dönemde sizin kullandığınız eşyalar ve nesneler bebeğiniz tarafından bebek oyuncakları olarak değerlendirilebilir. Tencere, tava, kaşık, çeşitli kaplar onlar için bir enstrüman haline gelebilir. Bebeğinize ters çevrilmiş bir tencere ile bir kaşık verin ve karşısına geçip olacakları izleyin.

- Hareketlenen bebeğiniz için güvenli bir alan yaratmak bu dönemden itibaren önem kazanabilir. Bu bakımdan hem sizin gönül rahatlığınız hem de bebeğinizin güvenliği için oyun çitleri, oyun matları ve park yataklar oldukça idealdir. Burada bebeğinize sevdiği oyuncakları vererek keyifli vakit geçirmesini sağlayabilirsiniz.

- Acemi bir biçimde de olsa ilk adımlarını atmaya başlayan bebeğinizi cesaretlendirmek ve kaslarını güçlendirmek için ona bir ilk adım arabası alabilirsiniz. Bu oyuncak ile bebeğiniz, bir yandan yürüme becerisini pekiştirirken bir yandan tuşları ile oynayarak şarkı ve kavramlar vesilesiyle dilsel becerisini geliştirme fırsatı bulacaktır.

- Aynanın karşısına geçerek değişik jest ve mimikler yapabilir, yaptığınız ifadeleri bebeğinize söyleyebilirsiniz. Üzgün, şaşkın, mutlu gibi…