Bebekler Ne Zaman Oturur? | Uni Baby
28.02.2020 00:00:003 DK Okuma Süresi

Bebekler Ne Zaman Oturur?

Bebeğin fiziksel gelişiminin normal seyrinde gidip gitmediği belirli becerileri zamanında kazanıp kazanamamasından anlaşılır. Bebeğin oturmaya başlaması da bu becerilerden biridir.

Bebekler Ne Zaman Oturur?


Bebeğin fiziksel gelişiminin normal seyrinde gidip gitmediği belirli becerileri zamanında kazanıp kazanamamasından anlaşılır. Bebeğin oturmaya başlaması da bu becerilerden biridir. “Bebekler kaç aylıkken oturur” sorusu da bu nedenle en çok merak edilen sorular arasında yer alır. Her bebeğin gelişim hızı birbirinden farklıdır bu nedenle kimi bebek daha erken oturabilmeye başlarken, kimi bebek daha geç oturmaya başlar.

Bebek oturmaya ne zaman başlamalıdır?


Bebeğin oturmaya başlayabilmesi için beden kaslarının güçlenmiş olması gerekir. Bebeğin oturmak için dengesini sağlayabilmesi, başını kaldırabilmesi ve dik durabilmesi gerekir. Bebeğin dik durabilmesi için de karın, boyun ve sırt kaslarının kuvvetlenmiş olması gerekir. Bebeğin fiziksel gelişimi yeterince ilerleyip kasları güçlendiğinde bebek oturmaya başlar.

Bebekler ne zaman oturtulur?


4. ayda çoğu bebeğin fiziksel gelişimi destekle oturabileceği bir seviyeye ulaşmış, gerekli kasları kuvvetlenmiş olur. Bu ayda bebek arkasına ve yanlarına destek koyarak oturabilir. Desteksiz oturma ise 6 ve 8. aylar arasında başlar.

Bebek oturmaya nasıl hazırlanır?


Bebeğin kaslarını güçlendirmek ve motor becerilerini artırmak oturmaya hazırlanması için en önemli basamaktır. Bebeğin oturması için boyun, sırt ve karın kaslarının güçlenmesi gerekir. Bu kasları güçlendirecek en iyi aktivite karın üstü yatmaktır. Karın üstü yatan bebek başını kaldırmaya çalışır, kaldırır etrafına bakar, kollarını ve bacaklarını hareket ettirir bu sırada sırt ve karın kasları da çalışır.

Bebeği sırtı anne-babanın göğsüne gelecek şekilde kucağa oturtmak veya etrafına destekler koyarak bir yere oturtmak desteksiz oturmaya geçiş için faydalı olur. İlk zamanlarda bebek uzun süre oturamaz, bedenini tutamaz yana doğru kayar ancak zamanla dik oturma süresi artar.

Bebeğin desteksiz oturmaya hazır olduğu nasıl anlaşılır?


Bebeği desteksiz oturtmaya başlatmadan önce belirli becerileri kazanıp kazanmadığını gözlemlemek faydalı olur. Bebek yatar pozisyonda yüzüstü dururken başını kaldırıp etrafına bakabiliyorsa, destekli otururken başını dik tutabiliyorsa ve destekli otururken dik durabiliyorsa destekleri yavaş yavaş azaltmanın zamanı geliyor demektir.

Ne zaman bir uzmana başvurulmalı?


Her bebeğin gelişim seyri farklıdır bu nedenle 4 aylık olduğunda destekle oturmaya başlamayan bebek için hemen endişelenmeye başlamaya gerek yoktur. Bazı bebeklerin desteksiz oturmaya başlaması 9. ayı bile bulabilir. Ancak bebek 4 aylıkken başını dik tutamıyorsa, 9. ay sonrasında oturamıyorsa ve oturduğunda rahatsızlık duyuyor, canı yanıyor gibi tepki veriyorsa bir uzmana başvurmak gerekir.

Bu yazı çocuk gelişim sitesi ÇocukluDünya iş birliği ile hazırlanmıştır.

Bebeğinizin gelişimiyle ilgili hafa fazla bilgi edinmek için diğer yazılarımıza göz atabilirsiniz.

1) Bebeklerde Büyüme Atakları

2) Bebekler İçin Egzersiz Önerileri

3) Bebek Gelişim Tablosu Nedir?

4) 4 Aylık Bebeğin Gelişimi

5) 4-6 Ay Bebek Oyun ve Aktiviteleri