Hamileliğin 16. Haftası - 16 Haftalık Gebelik | Uni Baby
5.01.2021 00:00:00

Hamileliğin 16. Haftası - 16 Haftalık Gebelik

Hamileliğin 16. haftasında annede ve bebekte yaşanan değişmeleri detaylı olarak bulabileceğiniz makalemize hemen göz atın!

16 haftalık gebelikte 2. trimester dönemdesiniz. 16. haftanızda sizi en çok zorlayacak şeylerden birisi de kabızlık olabilir. Bu dönemde birçok anne adayı kabızlıktan şikayet etmektedir ancak hemen endişelenmeyin. Bu sorunu en aza indirgemek için yardımcı olacak besinlerden aşağıdaki yazıda bahsedilmiştir. Bu yazı size yardımcı olabilir.

16 Haftalık Gebelikte Annedeki Değişiklikler


- 16 haftalık gebelikte anne adayını 4. ay kontrolü bekliyor. Doktorunuz gebelik şekeri kontrolü ve idrar testi isteyebilir. Ultrasonografi ile bebeğinizi görebilirsiniz.
- Hamileliğin 16. haftası civarlarında kadınların sıklıkla şikayet ettiği konulardan birisi de kabızlıktır. Kabızlık, hormonlarınızın farklılaşması nedeniyle özellikle gebeliklerde erken dönemde görülmektedir. Bu durum sizi rahatsız edebilir, haklısınız. Tuvalete çıkmak istediğinizde çıkamazsınız, midenizdeki şişkinlik sizi oldukça rahatsız eder ve karın ağrısı verebilir.
- Gebeliğinizin 16. haftasında artık kendinizi daha iyi hissetmeniz beklenir fakat kendinizi henüz iyi hissetmezseniz endişelenmeyin. Her hamilelik farklıdır. Doktorunuza sıkıntı yaşadığınız konularda danışmaktan çekinmemelisiniz.

  16. haftada sıklıkla görülen hamilelik belirtileri şunlardır ancak hepsinin herkeste görünmesi beklenmez:

  - Karın etrafında ağrılar
  - Şişkinlik hissi ve kabızlık
  - Diş etlerinde kanama ve şişkinlik
  - Burun kanaması
  - Hazımsızlık ve mide ekşimesi
  - Bacak ağrıları
  - Sıcak basması
  - Şişen eller ve ayaklar
  - İdrar enfeksiyonları
  - Vajinal enfeksiyonlar
  - Baş ağrıları
  - Baş dönmesi
  - Hassas göğüsler
  - Mide bulantıları
  - Kramplar
  - Ciltte koyulaşma
  - Daha koyu ve parlak saçlar
  - Sabah bulantıları
  - Aşerme
  - Koku duyarlılığı
  - Değişken ruh hali
  - Vajinal lekelenme tarzı kanama
  - Beyazımsı vajinal akıntı

   Farklı veya size garip gelen bir belirti olduğunda doktorunuza danışmaktan çekinmeyin.

   16 Haftalık Gebelikte Karın Büyüklüğü Ne Kadardır?


   16 haftalık gebelikte karnınız dışarıdan bakıldığında genellikle fark edilir. Rahminizin büyüklüğü 7,6 cm’e ulaşmıştır.

   16 Haftalık Bebek Ultrason Görüntüsü Nasıldır?


   Bebeğiniz artık bir avokado büyüklüğüne ulaşmış durumdadır. 16 haftalık anne karnındaki bebek uzunluğu yaklaşık olarak 10-13 cm arasındadır. Gün geçtikçe kilo alan bebeğiniz 80-150 gr civarındadır. Kız ve erkek bebeklerin bu aşamada kilo ve uzunluğunda bir farklılıktan bahsetmek oldukça zordur.

   16 Haftalık Bebek Cinsiyeti Belli Olur mu?


   Evet, 16 haftalık bebek cinsiyetini doktorunuz büyük olasılıkla tahmin edecektir. Genellikle erkek bebeklerin cinsiyetleri, kız bebeklerden daha erken anlaşılmaktadır. Doktorunuz 16. haftanızda tahmin yürütebilir ancak bebeğinizin kesin cinsiyetini öğrenmek için 20. haftanıza kadar beklemeniz gerekmektedir.

   16 Haftalık Gebelikte Bebek Karnın Neresindedir?


   16 haftalık gebelikte rahim dışarı doğru belirginleşmeye başlamıştır. Annenin karnı dışarıdan bakıldığında fark edilmektedir.

   16 Haftalık Gebelikte Beslenme Nasıl Olmalıdır?


   Beslenmenize dikkat etmeniz sağlığınız için oldukça önemlidir. Unutmamalısınız ki sizin beslenmenize dikkat etmeniz, bebeğinizin gelişimine katkı sağlamaktadır. Aşağıda gebeliğinizin 16. haftasında almanız gereken besinler listelenmiştir, bu besinleri almadan önce alerjinizin olup olmadığına dikkat etmelisiniz ve alerjinizin olduğu besinleri tüketmemelisiniz:

   - 16 haftalık gebelikte hamile anneler çinkoya ihtiyaç duymaktadır. Çinko alımı bebeğinizin bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. Çinko alımının az olması, bebeğinizin az kiloda doğmasına sebebiyet verebilir. Çinkoyu badem, yer fıstığı ve hindi eti gibi besinler yoluyla alabilirsiniz.
   - Doktorunuza da danışarak dışarıdan folik asit alabilirsiniz. Besinlerde de folik asitin olduğunu unutmamalısınız. Yeşil yapraklı sebzeleri ve turunçgilleri öğünlerinize dahil ederek bebeğinizin bu ihtiyacını karşılayabilirsiniz. Günlük olarak folik asit ihtiyacınız 600 mg’dır.
   - Kalsiyum almanız bebeğinizin kemik gelişimi için önemlidir. Pastörize peynir veya yoğurt tüketerek kalsiyum ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Günlük kalsiyum ihtiyacınız 500 mg’dır.
   - B12, annelerin alması gereken bir diğer vitamindir. B12’yi et, balık, yumurta gibi besinler yoluyla alabilirsiniz.
   - Annelerin alması gereken bir diğer vitamin ise D vitaminidir. Bebeğinizin kemik gelişimi için güneş ışınlarından faydalanmalısınız.
   - C vitamini günlük olarak alınması gereken vitaminlerden birisidir. C vitamini toksinlere karşı vücudu korumaktadır ve bağışıklık sisteminize katkı sağlamaktadır. Turunçgiller yoluyla C vitaminini alabilirsiniz.
   - 16. haftada bebek gelişimi için Omega-3 içeren besinler tüketmelisiniz. Yeşil yapraklı besinler, kuru fasulye veya badem Omega-3 içeren besinlerdendir.
   - Havuç, balık gibi besinler yardımıyla A vitamini almayı ihmal etmemelisiniz çünkü A vitamini eksikliğinde bebeğinizde göz hastalıkları gibi bazı sorunlar görülebilir.
   - 16. haftada kabızlık yaşıyor olabilirsiniz. Aşağıda kabızlığa yardımcı olacak besinlerden bahsedilmiştir. Bu besinleri tüketerek bu sorunu en aza indirgeyebilirsiniz:
   ● Bol bol sıvı tüketin ve su için.
   ● Düzenli egzersiz yapın.
   ● Kepekli ekmek, meyve ve sebze, fasulye ve mercimek gibi lifli yemekler yiyin.
   ● Doktorunuz tavsiye etmediyse demir takviyelerinden kaçınmalısınız.
   ● Uzun süren kabızlıklarınızda mutlaka doktorunuza başvurun.

   16 Haftalık Gebelik Kaç Aylıktır?


   Gebeliğin aylık olarak hesaplanması, bebeklerin gelişimini ay olarak takip etmek isteyen aileler için önemlidir. Bu aileler 16 haftalık gebelik kaç aylıktır sorusunu sormaktadır. 16 haftalık gebelik, 3 ay 22 günlük hamile olduğunuz anlamına gelmektedir.

   16 Haftalık Bebek Gelişimi


   16 haftalık olan bebeğinizin sinir sistemi gelişmeye devam etmektedir. Sinir sisteminin gelişmesi, bebeğinizin bacaklarını ve kollarını oynatmasını sağlıyor. Bebeğiniz yüz ifadeleri de yapabilmektedir çünkü yüz kasları hareket edebilmektedir. Henüz bebeğiniz bu yüz ifadelerini kontrol edememektedir. Ultrasonografide dikkatli bir şekilde bakarsanız yaptığı yüz ifadelerini görebilirsiniz. Ayrıca, ellerini birleştirip yumruk haline getirebilir. Kulaklarında oluşan küçük kemikler sayesinde sizi duymaktadır.

   16 Haftalık Bebek Nasıl Olur?


   16 haftalık bebeğin saçları, kirpikleri ve kaşları uzamaya devam etmektedir. Tahmini olarak bir avokado büyüklüğündedir.

   16 Haftalık Bebeğin Boyu Ne Kadardır?


   16 haftalık bebeğin boyu ortalama 10-13 cm arasındadır.

   16 Haftalık Bebek Kaç Gramdır?


   16 haftalık bebek 80-150 gr civarlarındadır.

   16 Haftalık Bebek Kalp Atışı Kaç Olmalı?


   Gebeliğinizin 16. haftasında bebeğinizin kalp atışını ultrasonografi aracılığıyla duyabilirsiniz. Eğer her şey yolunda gidiyorsa bebeğinizin anne karnındaki kalp atışı dakikada 120-160 arasında değişmektedir.

   16 Haftalık Bebek Hareketleri Hissedilir mi?


   Hayır, 16 haftalık bebeğin anne karnındaki hareketleri genellikle hissedilememektedir ancak hissetmeye çok yaklaştınız. Bebeğinizin hareketlerini özellikle tekmelerini büyük olasılıkla önümüzdeki haftadan itibaren hissedebileceksiniz.